Tipy na zajímavé online služby a aplikace

Čas od času se mi nashromáždí tipy na zajímavé online aplikace a služby pro vývojáře, SEO specialisty nebo prostě jen všechny blázny do počítačů. Nejsou to tak velké věci, abych o nich psal samostatný článek, ale přesto se o ně chci podělit. Takže pojďme bez dlouhých řečí na to.

Generátor README v markdownu

Když vytváříte nový GIT repozitář, je dobré do něj přidat čtení se základními instrukcemi a informacemi o projektu. Šablona pro podobné zápisky se vždycky hodí. Generátor readme souborů na adrese readme.so nabízí několik šablon sekcí, které by takové readme mohlo obsahovat.

Kliknutím ze spodního seznamu je přidáte do miniprojektu, ten zeditujete v editoru s podporou markdownu, prohlédnete si náhled a pak si jen stáhnete hotový soubor.

Open source alternativa k Trello

Jak možná víte, používám pro správu projektů, jako úkolníček nebo i coby zápisník pro seznam míst, která chci navštívit na výletech, Trello. Pokud nejste příznivci služeb hostovaných na cizích serverech a rádi byste měli data pod kontrolou, mrkněte na open source alternativu k Trello s názvem Focalboard.

Focalboard

V základu jde o desktopovou aplikaci, ve které máte data uložena pouze ve svém počítači. K ní je ale možné přidat server hostovaný na vlastní infrastruktuře.

Tip: zkušenosti s Trello jsem popsal v článku Trello: jediný správce projektů, který jsem ochoten používat.

Katalog open source alternativ

Nejenom Trello má svou open source alternativu. Podobných projektů vzniká celá řada a najít alternativy s otevřeným kódem k vašim oblíbeným nástrojům si dává za cíl služba Opensource  Builders. Je-li open source úkolníček, správce hesel nebo třeba sociální síť?

Nikoli jen další online překladač

DeepL Translator je konkurence k Překladači Google nebo k Bing Translatoru od Microsoftu. Po pěti letech vývoje umí přes dvě desítky jazyků, mezi kterými nechybí ani čeština. Podle článku na Živě by si s řadou textů měl poradit lépe než konkurence.

Překlad probíhá po ručním zadání textu, případně si do překladače nahrajete sobory z Wordu a PowerPointu. DeepL Translator patří mezi freemium služby. Bezplatný překlad je omezen v délce textu i velikostech nahrávaných souborů.

Sledování systému v příkazovém řádku

Každý linuxák, ale určitě i zkušenější jablíčkáři znají příkazy a nástroje pro sledování zátěže systému. Htop či top jsou základ, atop je značné vylepšení.

Trochu bohatější pohled nabízí nástroj bpytop napsaný v Pythonu. Jedná se o vylepšení staršího udělátka bashtop, které bylo vytvořeno pro Bash. A jak se dočtete v readme, autor připravuje třetí iteraci v C++. Na sledování systému v Pythonu se určitě podívejte. Na jedné obrazovce nabízí řadu údajů, podporuje myš i jednoduché barevné grafy. Z podobného soudku je také aplikace Glances, rovněž vytvořená v Pythonu.

Bpytop

Nový terminál napsaný v Rustu

Nedávno mě zaujal také nový terminál Zellij napsaný v jazyku Rust. Má svůj layout engine, který je možné specifikovat v souborech YAML a terminál tak rovnou startovat s vybraným rozložením panelů. Autor se snaží řešit určité chytré změny velikostí panelů v nastaveném layoutu. Rozšiřitelnost je plánována pomocí pluginů WebAssembly.

Sekvenční diagramy snadno a rychle

Bohužel se mi nedaří dohledat, u koho jsem na Twitteru četl zmínku o nástroji Swimlanes. Jedná se o zajímavé udělátko, které na základě jednoduchých textových zápisů vytvoří nejrůznější sekvenční diagramy. Na jedné straně píšete zadání, na druhé vidíte výsledek.

Výstup z aplikace si stáhnete buď jako obrázek (ve dvou velikostech) nebo jako PDF. Obrázky lze sdílet přímo z aplikace, stejně tak je možné diagram vložit připraveným JavaScriptem přímo do vašeho webu.

Můžete to použít při kódování e-mailů?

Pomůcku Can I Use, která poradí, jaká syntaxe, příkazy, selektory, či vlastnosti a značky CSS, JS a HTML jsou použitelné v tom či kterém webovém prohlížeči, určitě zná každý webový vývojář. Ovšem znáte podobnou stránku, která je určena kodérům připravujícím šablony pro newsletterové kampaně? A vlastně pro jakékoli mailování?

Jestliže se kódováním e-mailů zabýváte, pak se určitě podívejte na webovou stránku Can I email.

Naklikejte si administraci a CRUD pro své projekty

Při pročítání článků ve svých RSS zdrojích jsem narazil na povídání o projektu Lowdefy. Jedná se o generátor, který čerpá popis vaší aplikace ze souboru s YAML strukturou. Na jejím základě pak pomocí příkazového řádku a javascriptových nástrojů vygenerujete administrační rozhraní pro plnění databází, nástěnky, formuláře či dotazníky.

Lowdefy

To ale není vše. Výslednou administraci lze napojit na řadu cloudových služeb, do kterých budou data z formulářů ukládána. Je libo jednoduché plnítko pro data v Tabulkách Google? Není problém. Lowdefy by si možná zasloužilo bližší pohled, ale bohužel dávám přednost PHP pro tento typ aplikací.

Tip: Pokud také máte raději PHP, pak si připomeňte moje starší povídání o balíčku EasyAdmin pro PHP a Symfony.

Převod na AVIF zdarma a online

Nový obrazový formát AVIF, který slibuje ještě větší úsporu velikosti souborů než třeba WebP, jste již jistě zaznamenali. Pokud chcete vyzkoušet, jak se změní vaše konkrétní fotky a pak je případně rovnou na webu použít, podívejte se na stránku avif.io. Jedná se o jednoduchý převaděč obrázků do tohoto formátu. Stačí je přetáhnout na plochu na stránce.

Pomůcka pro mikrotypografii

Mnoho autorů vytvoří pěkné texty, ale dost často je zabijí nedodržováním českých typografických pravidel. Vím, o čem mluvím. Stačí mrknout na uvozovky v článcích tu na Maxiorlovi. Braňo Šandala připravil skvělou jednoduchou webovou aplikaci Typopo, která nám pomůže odstranit typografické neduhy našich textů.

Typopo

Momentálně podporuje pětici jazyků: angličtinu, němčinu, češtinu, slovenštinu a rusínštinu. Řeší uvozovky a apostrofy, pomlčky, mezery, sirotky, symboly, překlepy ve velkých písmenech, ale třeba i formátování ISBN a ISSN. Texty stačí dát do online rozhraní a nechat opravit. Změny uvidíte navíc barevně zvýrazněné, takže vám Typopo i pomáhá se chyb příště vyvarovat. Kromě toho je k dispozici i rozšíření pro Visual Studio Code.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru