Končí maily z vašeho webu ve spamu? Otestujte si je

Ať už stavíte eshop s e-mailovým potvrzováním objednávek nebo máte na webu jen obyčejný kontaktní formulář, určitě nechcete, aby odeslané zprávy putovaly jinam, než do cílové schránky u adresáta. Zkuste si otestovat, jak je na tom váš web z pohledu spamování.

Podobné problémy řeším poměrně často. Včetně svých vlastních projektů. Mailserver na serveru či hostingu funguje bez problémů, zpráva se zpracuje a měla by se odeslat. Ale někdy se stane, že místo do Doručené pošty u cílového adresáta, ji poštovní server označí jako spam a zařadí do příslušné složky, případně ji vůbec nepřijme a vrátí odesilateli. Pak se v logu dozvíte, že například pošťákovi na Seznam.cz se něco nelíbilo a zprávu odmítl přijmout.

Otázkou zní, jak si otestovat, že zpráva odeslaná vaším webem má vůbec šanci doputovat do cílového umístění. Poslání e-mailu sobě samému/samé je sice jednoduchý a rychlý test, nikoli dostatečný. Nehledě na to, že zpráva, která dojde na Gmail nebo Outlook.com, nemusí dojít k někomu, kdo má Kerio nebo schránku na Seznam.cz.

Známý mě upozornil na pěknou službu běžící na adrese mail-tester.com. Po načtení úvodní stránky uvidíte e-mailovou adresu z náhodně vygenerovaných znaků. Tuto si zkopírujte do svého webu a zkuste na ni poslat zprávu. Poté pokračujte klepnutím na tlačítko Then check your score.

Mail tester

Mail tester vám následně po doručení zprávy zobrazí skóre hodnotící doručitelnost vaší zprávy na stupnici od jedné do deseti. Pod souhrnným hodnocením najdete detailnější informace na rozkliknutí. Zde se například dozvíte, jak vás kvalifikuje SpamAssassin, jestli jsou dobře hlavičky e-mailu, jak je formátován, jestli odesilatel není na nějakém blacklistu a podobně.

Mail tester

Pokud budete něco opravovat, stačí poté zprávu poslat znovu, v modré liště klepnout na obnovovací tlačítko a podívat se na výsledek nového pokusu.

A jak s opravami? Záleží samozřejmě na druhu problému. Tím může být chybějící podpis DKIM, problém s nastavením SPF u domény, uvedení odesilatele coby Gmailu, přestože mail není poslán přes jeho servery a celá řada dalších. Když si zobrazíte detail problému, pak vám mail tester zkusí popsat i příslušné řešení.

Tagy
Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

K čemu je člověku, že má skóre 10/10, když emaily stejně na seznamu padají do spamu.
IP odesílatele není na blacklistu.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru