Hostingy a VPS: praktické zkušenosti tvůrce webů a vysírače v jedné osobě

Za třináct let praxe tvůrce webů na volné noze jsem vystřídal spoustu hostingů i poskytovatelů virtuálních serverů, s řadou jsem se setkal jen kvůli svým zákazníkům. Na základě opakujících se žádostí o doporučení hostingu jsem se rozhodl sepsat své zkušenosti do jednoho článku.

Reklama

Patřím mezi lidi, kteří si pravidelně stěžují, že zákazníci používají webhosting nebo webhostingový program, který zcela nevyhovuje tomu, jaké mají požadavky na svůj web. Mám pár oblíbených hosterů, ale ve většině případů je považuji za sbírku nejrůznějších bizarností a klišé, která je jen možná vymyslet.

Na druhou stranu, já nejsem v tomto směru člověk, se kterým je jednoduché vyjít. Pravidelně mě vytáčí, když se mnou technická podpora hostingu jedná jako s člověkem laikem, který absolutně nerozumí problému. Už to i dopředu hlásím, že podobné kecy pro začátečníky můžeme přeskočit a začít problém řešit. Podobně mám velký problém s tím, když někteří klienti mají web za desítky tisíc, ale dát více jak dvacku měsíčně za hosting se jim zdá už moc.

Některé níže uvedené negativní zkušenosti tedy mohou být dány jenom tím, že nejsem schopen řešit problémy hostingu a komunikaci s technickou podporou s chladnou hlavou.

Webhosting

Všechny hostingy jsem seřadil dle abecedy, rozděleny jsou jenom na české a zahraniční.

České hostingy

Active24

Hosting Active24 momentálně patří mezi ty, které doporučuji svým zákazníkům. Není nejlevnější, jeho multihosting není neomezený, ale připadá mi, že patří mezi ty nejspolehlivější a rychlejší.

Komunikace s technickou podporou je bez problémů, reagují ochotně i na debilní dotazy o svátcích a v noci. Líbí se mi chat s operátorem, kde se nemusím maskovat za zákazníka.

Pokud bych měl uvést nějaké negativum, tak snad, že nechápu, proč v jejich administraci říkají hostingu pro jeden web virtuální server. Chápu, že asi používají terminologii Apache, ale je to trochu zmatečné. Plus mám jeden webík s Drupalem 8, který tu v jednom kuse kolabuje po mazání cache, ale nejsem schopen vyřešit proč. Naproti tomu tu mám řadu dalších webů s Drupalem, které jedou bez sebemenších problémů.

AVONET

S AVONETem mám zkušeností jen málo a jsou spíše vlažné. Jediný můj zákazník zde má několik svých webů. Už se to delší dobu nestalo, ale jeden čas tu byly časté výpadky, kdy zřejmě opakovaně stěhovali hosting ze serveru na server, web třeba neběžel desítky minut. Zda to zákazníkovi řekli nějak dopředu, netuším.

Z mého pohledu je zde zásadní, že Drupal zde neběží úplně ideálně. Po nakopírování je problém s právy a Drupal tak nemůže provádět aktualizace modulů. Lze to nicméně vyřešit po několika mailech s technickou podporou. Nepřijde mi to pohodlné. Mají rovněž problém s nastavením PHP execution time.

Blueboard

O tomto hostingu jsem se dozvěděl poté, co jej vychválil kamarád Ondřej Pohorský. Podle jeho zkušeností na něm běží zcela bez problémů WordPress, já hosting mohu doporučit i pro Drupal. Co je zde zajímavé, tak zákaz komunikace webu na jiné servery v internetu. Což znamená třeba problém při stahování externích dat nebo aktualizací redakčního systému. Vzdálené servery je třeba povolit v jakémsi firewallu v administraci. Poté vše šlape bez problémů. Hosting se tak jistí, že případný nakažený web nebude dělat více škody, než je nutné.

Czechia

Zde se přiznám bez mučení, že jsem trochu zaujatý, neboť provozovatel tohoto hostingu si platí již řadu let reklamní plochy zde na Maxiorlovi a spolupracujeme spolu občas i jinak. Zkušenosti s hostingem u nich už delší dobu nemám. Několik klientů zde má domény, Czechia často pořádá slevové akce na nákupu domén, které podle mě kompenzuje vyššími prodlužovacími poplatky, než má konkurence.

Z nabídky jejich služeb, které nejsou přímo o hostování, bych možná vypíchl vyhrazený SMTP server pro posílání pošty a nabídku nejrůznějších typů SSL certifikátů, kterou mají opravdu zmáknutou.

Ebola

U hostingu Ebola má web opět jediný zákazník, takže moc zkušeností zmínit nemohu. Web funguje bez nějakých větších problémů, vzpomínám si jenom na jeden zásek s technickou podporou. V mailu naopak vidím pár věcí, které technická podpora vyřešila ke spokojenosti zákazníka. Když jsem při psaní tohoto článku porovnával rychlost Drupalu s ostatními hostingy, připadlo mi to zde subjektivně pomalejší.

Forpsi

Tohle je jeden z nejstarších českých hostingů, alespoň co má paměť sahá. Někteří mí klienti zde mají domény, někteří i weby. Nemohu říci, že by to byl vyloženě špatný hosting, ale řekl bych spíše, že je nepružný a drahý. Vybavuje se mi komunikace ohledně SSL, které zpoplatňují částkou 50 Kč za měsíc (takový ten trik, že SSL je zadarmo, ale musíte si doplatit SNI, má to podobně i WEDOS). Myslím, že dnes by mělo být SSL v základní ceně, stačí se mrknout, co dělají prohlížeče na běžném http.

Vtipné bylo rovněž to, když klient požádal o SSL pro web, který u nich má hostovaný a oni odepsali, že je to pouze pro domény, které běží u nich. Nějak si nevšimli, že hosting je vedený pod jednou doménou, kdežto ta, kterou klient zmínil, je u nich také, ale jako alias.

Hosting90

Zde je hostována hned celá řada webů, které jsem vytvářel. Z nějakého důvodu se všichni rozhodli pro tarif, který sice stojí dvacku měsíčně, ale neumožňuje zapnout SSL ani za příplatek. Což mě poněkud vytáčí. Jak směrem ke klientům, tak směrem k hostingu. Proč je něco takového stále v provozu.

Komunikace je více méně bezproblémová, rozhraní administrace je pěkné, byť to neznamená, že je dokonale přehledné. Občas se mám problém vyznat v nastavení.

Master Internet

Jeden větší (a bývalý) klient zde měl hostovaný server. Z hlediska spolehlivosti to bylo v pořádku, pokud se prováděly na serveru nějaké zásahy, dopředu vše oznámili, šlo se domluvit i na noční nebo brzké ranní hodiny. Ke konci spolupráce začala být řada věcí problém, je nicméně otázkou, zda to nebylo spíše nějakou nechutí pokračovat v barterové smlouvě. Jak moc byla pro obě strany výhodná, netuším.

Každopádně poslední komunikace, která mě napadá, byla o nechuti Masteru instalovat na server cokoli, co mělo něco společného s Javou. Byť na desktopu taky věci v Javě moc nemusím, nemyslím si, že je Apache Solr takové strašné zlo.

OneBit

V tomto případě mohu zprostředkovat zkušenosti, kdy jsem s nimi komunikoval za několik klientů. Rychlost odezvy technické podpory je dosti pomalá, byť jsou vstřícní. Na můj vkus zde mají nesmyslně nastaveny limity pro velikost databází na 100 MB (byť jich můžete mít v rámci hostingu několik až do vyšší kapacity v celkovém součtu). Rozjet zde na běžném tarifu například Drupal je tak nemožné, v případě vyššího tarifu zase neskutečně přeplacené. Většina konkurentů to umí lépe a levněji.

Měl jsem řadu výhrad i k rychlosti hostingu, který velmi často kolaboval na chybě 5xx a trvalo, než se opět odemknul. Po optimalizaci webu po jiném tvůrci se toto již nestává. I tak ale není OneBit zrovna rychlík. Co se administrace týče, ta působí dost zastarale.

Při překročení velikosti databáze, byť o dva megabajty, okamžitě a nekompromisně následuje vypnutí zapisovacích dotazů, takže weby mohou kolabovat. Na druhou stranu posílají upozornění, pokud si jej klient dodatečně zapne (pochybuji, že to udělá, když to není jako výchozí volba).

Pipni

Z dávných dob jsem měl o Pipni spíše špatné mínění a docela mě překvapilo na konci minulého roku, že se s ním jeden klient vytasil. Na druhou stranu tam měl přes 13 let starý web napsaný čistě v HTML.

Překvapilo mě, že Drupal 8 byl schopen na Pipni běžet bez problémů. Tedy skoro bez problémů. Dokonce zde lze nastavit složku, do které není přístup z prohlížeče, takže poslouží pro privátní soubory, ke kterým řídí přístup redakční systém.

S Pipni se však klient nakonec stejně rozloučil a přešel k Blueboardu (navrhnul jej sám). Důvod? Ani po několika týdnech totiž technická podpora Pipni nebyla schopna vyřešit problém se stahováním souborů na https. Měli jsme tam relativně malý soubor (9 MB), který se po http stáhnul bez problémů, pokud však k němu šel někdo přes https, stáhlo se vždy něco málo přes osm megabajtů a přenos zkolaboval. Pipni to řešilo vším možným, ale nevyřešilo. Čili, pokud chcete https a hosting, Pipni nedoporučuji.

Savana

Tento hosting uvádím spíše jen pro pořádek. Aktuální zkušenost nemám, ale zhruba před dvěma roky jsem tam pro známého zkoušel rozběhat Drupal s eshopovým modulem Drupal Commerce. Měl tehdy zvolený nejvyšší tarif, a přesto jsme nebyli schopni dorazit ani do konce instalace, padalo to na limitu pro běh PHP skriptu. Což o to, 30 s je docela standardních, ale to by ten hosting musel běhat. Podle mě byl přetížený a pak kvůli tomu nestíhal. Na základě této negativní zkušenosti říkám, Savanu nebrat.

SnackHost

Relativně nový webhosting SnackHost nabízí zajímavý koncept s přístupem k příkazovému řádku, na kterém lze spouštět Composer i nástroje pro práci s Drupalem přes příkazový řádek. Nechybí ani Midnight Commander a řada příkazů pro práci se soubory. Přitom je to stále hosting, u nějž se nemusíte starat o správu serveru nebo nějaké zabezpečení. Zatím mám tedy zkušenosti pozitivní, více viz nedávný článek.

Station

Hosting patřící momentálně pod Gransy bych si asi nikdy sám o své vůli nevybral a nikomu ani nedoporučil. Vypadá neskutečně zastarale (a ještě horší je administrace). Podle aktualit se toho na něm taky moc neděje, pořád si tam lze přečíst ještě PF z konce roku 2015. Letos v únoru prý přešli na PHP 7 (konečně). Na druhou stranu, nemohu proti nim říci křivého slova. Běží mi na něm několikrát Drupal, a to jak sedmička, tak osmička. A nezaznamenal jsem myslím žádný problém.

vpsFree.cz

U tohoto poskytovatele virtuálních serverů jsem měl delší dobu umístěný server se svými weby. Nebo jinak, byl jsem členem tohoto sdružení. Nejde o klasického poskytovatele, ale o sdružení nabízející svým členům momentálně VPS s 4 GB RAM, 120 GB disk, 8x CPU, místo v NASu a další věci.

Na začátku mě oslovila cena, přístup i spolehlivost. Ke konci jsem měl nervy na pochodu. Komunita okolo sdružení je sice fajn, ale vadily mi neustálé výpadky způsobené problémy v použité virtualizační platformě. Pomalu nebylo dne, kdy by nešel nějaký mail s hlášením výpadku, který bude řešit nějaké patchování jádra, ZFS deadlock a bůhví co všechno.

Těsně před odchodem ke konci roku 2015 jsem se ptal na aktuální stav a dostalo se mi odpovědi, že už asi vědí, co s tím, ale člověk, který to má na starosti, míří do nemocnice. Jakkoli to lidsky chápu, nemohl jsem se smířit s tím, že web budu mít někde, kde je to závislé na zdraví jednoho člověka. Vzájemná výměna informací pak šla už tím směrem, jestli jako nespokojenec nejsem náhodou já, kdo server vytěžuje, takže jsem to rázně ukončil. Neviděl jsem světlo na konci tunelu. Po asi dvou letech jsem odešel. Kdyby vše fungovalo spolehlivě, bylo by to zajímavé řešení.

VSHosting

S VSHostingem mám jen malou zkušenost a spíše pozitivní. Klient, který byl dříve u Master Internetu, přešel s managed serverem k VS Hostingu. Komunikace s nimi byla bezproblémová, byli velice ochotní a řekl bych, že na začátku určitě ochotnější a rychlejší než jejich předchůdci. Pak jsem ze hry ale vypadl já, takže nevím, jaké to bylo po nějaké době.

WEB4U

Tento hosting byl první, se kterým jsem přišel do styku, když jsem si pořizoval domény. A už jsem u nich zůstal. Nejprve jsem vyzkoušel nejrůznější varianty jejich hostingů, později nějaké virtuály, byl jsem hodně v kontaktu s jejich technickou podporou.

Za celou dobu jsem nezaznamenal větší technický problém. Pro Drupal jsem několikrát potřeboval zvednout výchozí memory limit, což technická podpora učinila obratem. Na druhou stranu to asi není věc, kterou by rozpoznal laik při instalaci redakčního systému. Některým klientům zde Drupal stále běží, já jsem v průběhu let přešel k řadě konkurentů, protože s rostoucím počtem webů pro mě přestala být nabídka WEB4U finančně zajímavá. Stále je ale doporučuji jako bezproblémový hosting.

Webhosting C4

Tohle je velká zvláštnost. Při pohledu na domovskou stránku Webhostingu C4 by jeden řekl, že je to nějaká pofiderní firma se zastaralým webem. Ještě příšernější je administrace. Jenže na druhou stranu, tohle je hosting, kam jsem během řady let poslal mnoho klientů (to víte, affiliate…) a neslyšel jsem ani nezaznamenal žádný problém. Vše funguje v pohodě a když si na začátku projdete tou hroznou administraci, máte vystaráno.

Dvanáct stovek za hosting včetně domény si drží už řadu let, nepodbízejí se cenou. Na rozdíl od některých levných konkurentů si nepočítají nic jako příplatek za zprovoznění SSL. Weby zde má i mnoho mých známých, nejenom klienti. Drupal, WordPress i Joomla zde běhají bez problémů. Potřebujete-li někde umístit jeden menší web a nehledáte-li multihosting, tak vřele doporučuji.

Webzdarma

Klasika, kterou známe všichni, co říkáte? Myslím, že všichni tento legendární bezplatný hosting znají. Za dlouhé roky se zmodernizoval, ale pořád si sem můžete umístit web zadarmo. Funguje to tak, jak popisují, takže proč ne, pokud vám nevadí vložená reklama. Jejich placené programy jsem nezkoušel. Otázkou samozřejmě je, jak obstojí do budoucna v konkurenci umožňující si web naklikat coby nějakou službu.

WEDOS

Tohle bude bolet. Jeden čas jsem si myslel, že není na českém trhu nic lepšího, než je WEDOS. Možná to tak opravdu bylo. Já k němu přešel z HostGatoru. Byl to jeden z prvních poskytovatelů v Česku, který nabízel něco jako multihosting. Příjemná administrace a možnost umístění více webů do jednoho účtu oslovily celou řadu lidí. Myslím, že příchod WEDOSu donutil konkurenci se zamyslet a dnes najdete multihosting v celé řadě tarifů u konkurence.

Nikdy jsem osobně nevyzkoušel základní tarif, vždy jsem měl NoLimit Extra. Ze začátku pohoda, později začaly výpadky a DDoS útoky, kvůli kterým jsem odešel. WEDOS svou aktivitou na Facebooku, kde se ohledně odolávání DDoS dosti chlubí, přilévá oleje do ohně, což mi moc nevyhovovalo.

Pokud mohu soudit na základě webů, které tam mají moji klienti, kvalita služby šla za poslední rok a půl dosti dolů. Weby běhají na můj vkus dosti pomalu, jakoukoli snahu o řešení technici odpálkují odkazem na tester rychlosti webu a odkazem na optimalizace obrázků a CSS. Že je ve hře i nějaká serverová režie, to prý neřeší. Velká škoda. Podle mé skromné analýzy je problém v databázových serverech, které budou pravděpodobně přetížené.

Pro jednoho klienta jsem to vyřešil otravováním podpory tak dlouho, až přesunuli jeho databázi na jiný server, čímž web začal být použitelný. Co ostatní na tom serveru, kteří neprudili, těžko říci. Trochu se mi nelíbí, že je SSL (nebo spíše k tomu nezbytné SNI) za poplatek, ale vzhledem k základní ceně… Těžko říci, SSL by mělo být vždy v základu, řekl bych.

Co mi s odstupem času vadí, je koncept, kdy se WEDOS tváří jako multihosting, ve skutečnosti však o žádný multihosting, jako to dělá třeba Active24, nejde. Máte jediný prostor, kde vše řešíte jakýmsi rozcestníkem v .htaccessu. Což může u složitějších webů způsobovat různé problémy. Musejí pracovat s absolutně nastavenou cestou, i tak třeba Drupal nebo WordPress někdy zlobí a jako titulka se vám načte adresadomeny.tld/domains/…adresadomeny.

Dalším dopadem tohoto řešení je skutečnost, že pokud vám někdo napadne jeden ze zde umístěných webů a chtějí jej odstřihnout, tak jim nezbývá nic jiného, než vám vypnout celý účet i s dalšími weby.

Poslední půl rok mi také přestalo komplet u všech webů na WEDOSu fungovat FTP. Tedy částečně. Po chviličce nečinnosti se spojení přeruší a už se nenaváže. Při editaci nějakých vzdálených skriptů je to neskutečně otravné.

Momentálně tedy WEDOS spíše nedoporučuji. Na druhou stranu, pokud má někdo omezený rozpočet a výše uvedené jej netrápí, tak proč ne. Tak širokou nabídku služeb a tak benevolentní nastavení PHP, jaké nabízí WEDOS, asi jinde v Česku nenajdete.

Zahraniční poskytovatelé

A2 Hosting

Jednoho dne jsem se dostal na stránky A2 Hostingu, kde mě oslovila jejich nabídka rychlého hostingu slibujícího neskutečný výkon a umístění více webů. Maxiorel tam vydržel jeden den a poté mi hosting zablokovali s tím, že má moc velkou návštěvnost (tehdy cca 1500 lidí za den).

Jeden klient tam má několik malých webů v PHP a jeden Drupal 7 s návštěvností desítek uživatelů denně, funguje to více méně spolehlivě. Má to však řadu ale. FTP je strašlivě pomalé. Na webu nemůžete používat externí SMTP, neboť takové spojení z PHP schválně blokují. Zabralo mi několik hodin bádání, kde dělám chybu, než jsem si přečetl jejich provozní podmínky a tuto skutečnost zjistil. Ani výrazné omezení souběžných spojení a přístupů do databáze mě moc nepřesvědčilo.

Shrnuto a podtrženo, A2 Hosting nebrat.

Gandi

Francouzský hosting nabízející klasickou paletu služeb se mi dostal do rukou opět díky jednomu klientovi. Dojmy z něj mám rozporuplné. Po většinu času se na něj nemusí sahat, ovšem jsou období, kdy několikrát do měsíce přijde mail s požadavkem, aby si klient restartoval svůj virtuální server kvůli provedení nějakých aktualizací. Mnohokrát se mi pak stalo, že server nenaběhl se síťovým rozhraním a nešlo se do něj připojit. Ochota technické podpory nebyla zrovna velká. Vše se sice nějak vyřešilo, ale připadalo mi, že spíše otravuji, jako bych si to zavinil sám.

HostGator

Po dlouhé roky moje srdcovka. Zkušenosti s HostGatorem mám kladné. Vzpomínám si, jak jsem kdysi coby klient WEB4U užasl, že „v té Americe“ mají hosting, na který lze v rámci ceny za jeden účet dát nekonečně mnoho webů. Líbil se mi cPanel a zálohování. Byl jsem spokojen s technickou podporou i s nastavením PHP.

Jak moje projekty rostly a začaly se objevovat virtuální servery, už jsem tak spokojený nebyl. HostGator byl spolehlivý hosting, ale kopírování čehokoli trvalo přes SFTP věčnost (ano, kromě FTP umí i SFTP a SSH). To byl důvod, proč jsem pak odešel a začal místo hostingů využívat virtuální servery.

Linode

Srdcovka. Nedám na ně dopustit. Bez přerušení jsem jejich klientem od roku 2010. Neříkám, že jsem tam měl vždy všechny své weby, ale jeden virtuál tam od té doby mám a v průběhu času jsem přidával nebo odebíral další.

Výrazné výpadky si za celou tu dobu pamatuji dva. Jinak si nevzpomínám, že by mi někdy server nejel nebo že by mi monitoring hlásil nějaký problém. Pomíjím samozřejmě stavy, které jsem navodil sám. Linode průběžně mění infrastrukturu, takže obvykle při zachování stávající ceny dostanete mnohem výkonnější VPS. Někdy získáte navíc operační paměť, jindy diskový prostor.

Mají celou řadu tarifů, nejlevnější začíná na 5 dolarech. Zbožňuji jejich administraci. Mohu si vybrat z celé řady linuxových distribucí. K dispozici je klonování stroje do jiného. Pohodlné zálohování s vlastním slotem pro ruční zálohu navíc. Snadná administrace. Monitoring stavu serveru. Popis by asi vydal na samostatný článek, ale nejvíce si cením spolehlivosti.

Moje cesta

Tolik tedy hostingy, na které jsem v průběhu života na volné noze narazil. Buď je mají mí klienti, nebo je používám já sám. Jak možná víte, momentálně mi většina věcí běží na Linode, konkrétně na dvou serverech s 4 GB RAM.

Cesta k Linode byla následující:

  1. WEB4U – první hosting a domény
  2. HostGator – protože nabízel u nás tehdy nevídaný multihosting
  3. Linode – začalo to kvůli potřebě virtuálu pro vývojové věci
  4. WEDOS – protože mi přišel na začátku inovativní a má dobře nastavené limity PHP
  5. A2 Hosting – jen jeden den a byla to chyba
  6. vpsFree – dva pěkné roky, ošklivý konec
  7. Linode – s pokorou jsem se vrátil tam, kde je to dražší, ale naprosto bez problémů. Za eliminaci starostí si rád připlatím.

Perličky pro pobavení – když web hostují svépomocí

Pokud jste dočetli až sem, mám pro vás několik perliček z komunikace se správci serveru, kteří se starají o stroje mých klientů. Ne každý má hosting, někdo je poučený a provozuje svůj server. Bohužel někteří v kanceláři pod stolem, což je ještě horší řešení než hosting.

Na připomínku, že klientovi o víkendu nejede eshop a server není dostupný, jsem dostal odpověď, že o víkendu je stejně zavřeno.

Jiný správce serveru mě přesvědčoval, že není třeba, aby se CSS a JS agregovalo do jednoho souboru, že se mu web načítá dostatečně rychle.

Nedostupnost webu jedné kulturní akce v Brně kvůli špatně nastavenému DNS zdůvodnil pán takto: v Brně tu funguje a nikdo mimo Brno sem kvůli tomu stejně nepojede. (Zajímalo by mě, co na to pořadatel té akce).

Pořád jsme řešili napadení webu. Dopadlo to tak, že se mnou vytvořený web dal pryč, ale další weby na serveru stejně byly pořád infikovány znovu a znovu. Nakonec se zjistilo, že správce serveru neprováděl aktualizace a byla nějaká díra v dané verzi PHP.

Chtěl jsem klientovi pomoci s doručitelností mailů z webu, neboť správcovská firma nechtěla/neuměla nastavit SPF a spol. Dohodli jsme se na posílání přes SMTP. Tak správcům píšu a dostal jsem odpověď: to stejně nebude spolehlivější, protože my ten jejich mailserver máme tady v kanclu na ADSL a kdo ví, jestli to vůbec funguje přes noc.

Po požadavku, abych mohl po připojení přes SFTP zapisovat do struktury webu: Vy jako chcete pane Polzere říct, že musíte při požadavku na změnu funkcionality sahat do kódu a nejde to udělat přes administraci?

Pracovník klienta: Omylem jsem smazal dvacet stránek obsahu, jde to obnovit ze zálohy?
Já: ano, řekněte si správci serveru.
Pracovnice klienta k jinému webu: Pane Polzere, zmizely mi dnešní a včerejší úpravy webu, čím to je?
Já: nevím, řekněte správci, ať vám obnoví data ze včerejška ze zálohy a dnešek holt dopište znovu.
A jak možná tušíte, správce dokola obnovoval vždy komplet celý virtuální server s různými weby, takže po dvou dnech jsme teprve došli na to, proč obsah střídavě mizí lidem pod rukama na jednom a pak na druhém webu.

Reklama

Komentáře

díky za přehled. Pomohl.

nedam dopustit na czechii mam u nich dve VPS a weby jsem tam mel vzdycky. Podpora skvela, vzdycky vse vyreseno rychle pruzne. Za ty roky nikdy nezklamali naopak. Od klientu jsem sem tam musel resit veci s jinymi hostingy zde bych podobne vypichl active24 ktery me posledni dobou prekvapuje /pozitivne/. Libi se mi ze lidi vystrizliveli od wedosu :) vysvetlujte to klientum. Savana je zvlastni jak kdy jednou good podruhe by je clovek poslal nejradeji do *** taky tam je myslm nejaky zvlastni rezim partnerskych spravcu to je vec. Na Forpsi jsem alergicky

zdravim,
na savane mam v ramci multihostingu nekolik webu (vcetne ruznych homemade prasackych reseni typu shel exec ffmpeg (pssst! :) a vsechno bezi jak ma bez problemu. Administrace dostatecna, moznost ssh primo shellu na serveru (obcas se hodi).
Minus v nemoznosti lets encrypt a https obecne (aspon u meho stredniho tarifu), ale pry se na tom pracuje.
Po uteku od pipni pred X lety je to raj na zemi. ;)
Pozn. Zadna reklama, zadnej profit, zadnej vztah k savane - jen spokojeny zakazni :)

pěkný přehled, vidím, že se to za ty roky moc nezměnilo. Osobně mám dobrý vztah k web4u, jednou mě mile překvapili z odborností jejich technické podpory u server hostingu, nepamatuji si, že bych v ČR při řešení problémů narazil na schopnější lidi než tady.

Linode a Heroku jsou zase moji favoriti, ale stejně jako autor, jsem po interacích skončil u vlastního řešení, v ČR není v nabídkách pokročilý webhosting s HA na více lokalitách, s čistěním provozu od dos/ddos, s možnosti logovat a analyzovat spojení. Jsou klienti, kteří to požadují a umí si to zaplatit, jen nabídka chybí.

Tech zakazniku kteri tohle zaplati je v CR jako safranu a podobna sluzba v CR nema sanci na preziti. Pokud by to nekdo opravdu byl ochoten zaplatit tak reseni jsou: Acquia, Platform.sh, Pantheon.

Z pohledu Drupalu ma "clanek" v podstate nulovou informacni hodnotu. Vyskyt klicovych slov: drush = 0, composer = 1, ssh = 1. Aby byl vycet sluzbe zamrzlych v minulem tisicileti kompletni chybi uz jen Wedos pro socky protoze Pípni - chcípni nechybí.
Skoda, ze autor nenapsal aspon to malo zajimaveho co mohl napsat - BlueBoard umi code deployment pres git ( https://hosting.blueboard.cz/napoveda/git ).

No, tak hlavně, že umíte používat tři tečky ve vulgaritě a nepřímou řeč.

1. Kde tvrdím, že to má být přehled hostingů pro Drupal? Nikde. Je to pel mel toho, na co jsem narazil a vybavuju si za ty roky. Není to ani recenze hostingu.

2. Jo, jsou to všelijaké služby zamrzlé v dobách dávno minulých. Nicméně používá je řada lidí, se kterými přicházím do styku. Je to i v článku zmíněno, například u Pipni.

3. Wedos je v článku uveden, chtělo by to zklidnit hormon a naučit se číst.

4. Drush, composer, ssh a spol. Pro mě jsou to věci, které u hostingu nehledám, vy ano? U VPS jsou tak nějak samozřejmé z podstaty věci, proto jsem je nezmiňoval ani u hostingů ani u VPS. Článek neměl být porovnávací seznam parametrů jednotlivých služeb.

5. BlueBoard - jo, vím, že umí git, což je tu rarita. Ale protože jej u BlueBoardu nepoužívám, zapomněl jsem to v článku zmínit. Díky za připomenutí.

6. Koukám, že tu mám po dlouhé době Trolla.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Karle Hajzlíku, a vyspal jste se tehdy dobře? :-)

Pěkný přehled, díky za něj. Osobně již několik let provozuji weby (používám CMSMadeSimple) na GIGASERVER a jsem maximálně spokojený. Zatím jsem nenarazil na nic, kvůli čemu bych je nedoporučoval i známým.

Diky za souhrn zkusenosti, obcas mne hodnoceni trochu prekvapilo. Nejvice asi ve vztahu k A24, uz je to tedy par let co jsem jim zamaval, ale tehdy ve mne zanechali dojem bandy amateru, co ze sebe zkousi delat hogo fogo. Rychlost a dostupnost sluzeb taky zrovna nejaka uzasna nebyla, na to co jsem vsude slysel za (sebe)chvalu, velke zklamani. Treba je dnes situace jina, i kdyz tomu moc neverim, tak jak firma obvykle zacne, tim je vetsinou nacichla uz naporad, v jejich pripade zejmena arogance az do nebe. A mmj. na jejich chude administraci mi tehdy vadilo spoustu veci, jako ze se na kazdy s prominutim prd musel zasilat autorizovany pozadavek mailem, vc. takovych zakladnich ukonu, jako dobehnuti nejake sluzby.

V tomhle mi kdysi prisel jako z jineho sveta Wedos, kde jsem si naklikal kde co a nemusel jsem se porad o neco prosit, ale to uz je dnes standard dobrych hostingu i jinde. Wedos sel dolu a z pohledu vykonu taky podezrivam pretizene databazove servery, takze tady zcela souhlasim. U WP prezentaci posledni dobou trvalo i 5+ vterin nez se zacalo neco vubec nacitat. Ja jsem sise na tyhle molochove redakcni systemy bytostne alergickej, ale holt dnes fusuje do webu kazdy, tak je treba to brat v potaz.

Ze zahranicnich jsem mel dlouhou dobu u nas trochu malo znamy OVH (Francouzi), prave jeste pred Wedosem, ve sve dobe takovy rozsah moznosti na multihosting u nas nikdo nenabizel. tam kdyz se clovek prokousal tim technicky silenym resenim, slo nastavit vsechno mozne, na muj nenarocny multihost vse fungovalo bez problemu, na MFA weby ideal (ale zadne redakcni molochy jsem nezkousel). Nedavno jsem do te jejich od te doby inovovane administrace nahlednul znovu a je to snad jeste vetsi divocina, hlavne ten preklad do "cestiny" stoji za to.

Jinak mam zkusenosti jeste s Ebolou z jejich rannych dob a tehdy mi prisla lina, jak ctu moc se asi nezmenilo, i kdyz se dnes uz tvari supermoderne nemam v ne duveru, a ten nazev... Dalsi hostingy co jsem prosel jako Pipni, Flyweb aj. povazuji dnes uz za zavan historie, obligatni kdysi jeste PES (Forpsi) mam ve stejnem chlivku jako A24.

To já díky za další zkušenosti. OVH jsem chtěl kdysi vyzkoušet, ale byl tam nějaký problém s generováním faktury nebo platbou, nešlo to nějak platit kartou. Muselo se klasickým převodním příkazem, což mě odradilo.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Zde je pár rozdílů mezi levným českým hostingem (Wedos a Český Hosting) versus zahraniční profi wpengine. Může to být zajímavé srovnání https://www.wpmax.cz/7-rozdilu-levnym-drahym-webhostingem/

Nevím proč vychvalujete Web4u. Za mě naprosto tragická firma v přístupu supportu. A proč?

Mám u nich managed VPS - nechápu jakn si může správce serveru dovolit mě říkat co mi na svém serveru můžu. Až po nátlaku nadřízeného nám spustil požadovanou funkci.

Další věc, napíšu mail na podporu a jako vždy bez odpovědi... žádám o rozšíření VPS na helpdesku a jen mi odpoví, technik že to nejde rozšířit na stávajícím serveru, ale musí se udělat nový Ok chápu. Ale stejně jim ten mail nepředá. A hromada dalších věcí...

Právě řeším kam OVH??? Špatné reference, Javapipe - parada... mno uvidíme

Vychvaluji, není to správné sloveso. Mám s nimi jen dobré zkušenosti. V článku je nevychvaluju. Pokud někoho vychvaluju, je to Linode.

U managed serverů je obvyklá praxe, že tam úplné kejkle dělat nemůžete. Pokud je to managed, mají nějakou zodpovědnost za to, že to bude běhat spolehlivě a pokud uznají, že se to kříží s vašimi požadavky, nemusejí to chtít udělat. Záleží na konkrétních podmínkách spolupráce. Setkal jsem se s tím mnohokrát, nemyslím, že by popisovaný přístup WEB4U byl něčím odlišný od konkurence.

Co se týče pohodlnosti správy VPS, rozšiřování a podobně, v Česku jsem nenašel nic stejně komfortního, jako to má Linode, případně asi i Digital Ocean.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Web4u mě svou laxností dovedla k odchodu a hledal jsem dlouho kam. Všude v ČR mi to připadá úplně stejné. Naleštěná bída - ještě tak možná ignum.

A po dlouhém hledání, čtení diskuzí jsem zvědav na javapipe.com a jejich škálovatelnost, ale to vám budu moci popsat za pár měsíců....

Díky za zasvěcený článek!

Nemáte nějaké zkušenosti s webhostingem od Web4ce https://www.web4ce.cz/ ?

Ptám se proto, že jsem u nich měl několik webů řadu let. Některé věci tam byly fantastické, zvlášť pro kutila, který nepoužívá redakční systémy, ale vytváří si weby na míru. O cokoli jsem požádal technickou podporu, v tom mi vyhověli (a to jsem chtěl i takové bizarnosti jako je přístup do databáze z externí aplikace). A to jsem měl tarif Mini jen 69 Kč za měsíc.

Pak se mi ale stalo, že měli asi dva výpadky v pro mě nešťastnou dobu, a já bez jakékoli jiné zkušenosti s webhostingem, propadl přesvědčení, že u souseda je tráva zelenější a nakonec jsem se přestěhoval na WEDOS, kde jsem teď. A trhám si vlasy, jaký jsem byl nevděčný hlupák - ve srovnání s tím, co jsem měl, je WEDOS katastrofa. Vše je zde omezené, pevně dané, nulová flexibilita. Říkal jsem si, že to je daň za dokonalou stabilitu a spolehlivost, ale za posledního tři čtvrtě roku (2018), jsem kvůli výpadkům psal na technickou podporu asi dvacetkrát (ano, dali mi za to jako omluvu své služby zdarma asi na dva roky dopředu, ale k čemu takové služby, že...).

A teď si říkám, že se buď vrátím k Web4ce nebo si najdu něco jiného. O Web4ce se nikde nepíše (což mě trochu znervózňuje), a kromě svých vcelku dobrých zkušeností se moc nemám čeho chytit. Nemáte k tomu Vy nějaké doporučení?

Bohužel, ani já osobně, ani žádný z klientů, kterým jsem web stavěl, u Web4CE nic nemá.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Téměř 30let zkušeností a střídání provozovatelů:

WEB4U - kluky jsem podporoval, když začínali a dohazoval jim klienty. Sympatická partička, se kterou jsem si psal přes (tuším) ICQ. Dneska? Po řadě velmi špatných zkušeností, výpadků, arogantní komunikace (samozřejmě už se zaměstnanci), nemám u nich NIC.

WEDOS - přes opakované nadšení jsem vždy spolupráci ukončil a vše od nich stáhl. NoLimit Extra je třeba na WordPress pomalý. Složitější šablona, několik základních pluginů (seo, google analytics, newsletter atd.) a web jede doslova šnečí rychlostí.

C4 - na doporučení jsem k nim šel, dva roky spokojenost. Rychlé, poradí na fóru, připraveni vše řešit. Administrace zoufalá, ale dá se. Cena 1200 se dá i dost zásadně snížit u málo navštěvovaných webů. Nakonec jsem od nich odešel kvůli neúctě k zákazníkovi. Po několika výpadcích v měsíci, kdy jsem nemohl pracovat a jen čuměl na nefunkční weby jsem se dozvěděl, že jestli se mi něco nelíbí mam odejít - a tak jsem odešel.

ACTIVE24 - jsem měl hned několik multihostingů, to nejlepší co nabízeli - zoufale, zoufale pomalé, nepoužitelné

SAVANA VPS - zrušeno ještě ve zkušební lhůtě. Nebyl jsem schopný k nim vůbec přesunout webky. FTP neustále přerušované, navíc s nějakou ochrannou prodlevou před dalším připojením. I přes nějakou komunikaci s adminem a snahou to rozchodit jsem se rozhodl, že nemám čas řešit takovéto základní banality, kdy si zákazník k nim ani nemůže nahrát data při migraci webu.

ČESKÝ HOSTING - momentálně využívám VSko. Smíšené pocity. Velmi smíšené. Složitější WP mají třeba 10 vteřinovou prodlevu, než vůbec server zareaguje, což je samozřejmě nepoužitelné. Podpora snaživá, přidávali jsme paměť, jádro - nic nepomohlo. Teď řeším odchod - a už do zahraničí.

a co takhle aws od Amazonu? Je to dražší záležitost, za všechno se tam platí, ale nemá to chybu. Navíc aws nabízí to žádná česká firma. Úplný provoz v cloudu

S tím moc do styku nepřijdu, stejně jako s Windows Azure.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Zdravím, supr článek!

Přidám svoji několikaletou zkušenost. U Active24 jsme měli webhosting i VPS několik let a nemůžu si na ně stěžovat. Za ty roky vypracovali svoji administraci tak, že dnes už téměř nepotřebujete kontaktovat podporu. Takže za mě určitě palec nahoru.

U Master Internet máme VPS Business Cloud a, nechci to zakřiknout, ten šlape jak má. Podporu také mohu pochválit a doporučit.

Potom mám ještě zkušenost s Ignumem, kde je podpora rychlá, ale myslím, že bych ho nedokázal s klidným svědomím doporučit. Jejich servery mi přijdou nějak línější v porovnání s konkurencí ve stejné cenové hladině.

Také mám nějaké domény a nyní i webhosting na Forpsi, ale pouze krátce, takže nemohu moc hodnotit. Podpora je ale rychlá.

Díky za zkušenosti.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Díky za článek, který je stále aktuální. Každá společnost má bohužel svoje a pokud se vždy specializují na jeden obor, tak vždy bude něco v čem budou pokulhávat - tech support, znalostní báze, nastavení serverů apod.

Většinou se to dost odráží na ceně za služby i když se tím třeba Wedosáci rádi ohánějí, že když jsou low-cost, tak to přeci neznamená, že jejich služby jsou horší, než služby ostatních, ale opak je pravdou.

Přidat komentář