SnackHost: jaký je netradiční hosting pro Drupal?

Když jsem na podzim loňského roku objevil SnackHost, ihned mě tento zajímavý nový projekt z českých hostingových vod zaujal. Nabízí totiž řadu služeb, které u konkurenčních hostingů v Česku nenajdete. A jen málokde v zahraničí.

Jakožto tvůrci webů, který se specializuje na Drupal a Symfony, mi současná nabídka českých hostingů jen málo vyhovuje. Podrobněji se vyjádřím v některém z příštích článků. Nicméně pokud pominu rychlost, tak mi na snad každém hostingu vadí nemožnost používat příkazový řádek. Jailed shell. Něco, co v zahraničí umí třeba HostGator nebo A2 hosting.

Já vím, že to není věc, kterou by ocenil koncový uživatel, případně člověk, pro kterého je vrcholem tvorby webu instalace WordPressu se šablonou. Pro obsluhu Drupalu a zejména pro jeho aktualizace je však výborná kombinace nástrojů Drush a Drupal Console. Zejména od doby, kdy přišel Drupal 8 postavený na Symfony, a tedy na množství malinkatých PHP souborů, jejichž kopírování přes hloupé FTP trvá věčnost.

SnackHost je v tomto směru darem z nebe. Český hosting, ne úplně bez historie (stojí za ním lidé se zkušeností z VSHostingu). A umí příkazový řádek. Což v kontextu toho, že je to stále vlastně hosting, u kterého se člověk nemusí starat o serverové technologie, jejich nastavení a zabezpečení, zní skvěle.

Vytvoření hostingu

Od podzimu, kdy jsem SnackHost viděl poprvé, se řada věcí změnila. Došlo k vylepšení administrace i podpory nástrojů na zmíněném příkazovém řádku. Při registraci si naklikáváte vlastní parametry hostingu, který požadujete. V podstatě jde o cloudovou službu, jejíž parametry a ve výsledku i cenu si můžete ovlivnit nastavením jak při první registraci, tak kdykoli v průběhu používání hostingu.

Kromě standardního nastavení si můžete za příplatek aktivovat více výkonu, což znamená větší počet souběžných připojení na web a do databáze. K dispozici je podpora pro Perl a Python, tu jsem ovšem nezkoušel. Zato jsem si zapnul SSH, což je věc, na kterou mě SnackHost nalákal. Zvětšit lze kapacitu e-mailů a za příplatek je nabízena dnes již samozřejmá podpora SSL s Let’s Encryptem.

V případě, že si u SnackHostu necháte rovnou zaregistrovat i doménu, můžete počítat s automatickým nastavením áčkových DNS záznamů, stejně jako s přípravou pro SPF, což se dnes pořád nevidí tak často. Určitě by byla fajn také nastavení pro DMARC a DKIM, ovšem nic vám nebrání v tom, abyste si je doplnili ručně.

Subdomény lze přidat přes administraci, stejně jako databáze, aliasy, záznamy v CRONu či SSL certifikáty. Co se verzí PHP týče, výchozí je sedmička, změnit si ji můžete v případě potřeby na PHP 5.4 nebo 5.6.

Drupal a příkazový řádek

S prvním přihlášením do příkazového řádku jsem měl nějaký problém. Avšak poté, co jsem se do prostoru pro hosting bez problémů kouknul klasicky přes FTP klienta FTP i SFTP, už připojení z příkazového řádku fungovalo bez potíží.

Hned po přihlášení vám vzdálený server oznámí, že máte k dispozici příkazy drush a drupal. Já používám na střídačku oba. První pro běžnou obsluhu webu, Drupal Console pak pro vygenerování kostry témat vzhledu nebo modulů. Co zde (asi logicky) nefunguje, to je aktualizace samotné Drupal Console. Nemůžete přepsat soubory na serveru příkazem drupal self-update.

K dispozici jsou i samozřejmě další běžné nástroje pro práci s příkazovým řádkem a soubory na hostingu. Nechybí wget a curl pro stahování souborů. Potěšil mě Midnight Commander. Naopak mi chyběl composer, který je potřeba pro instalaci některých modulů v Drupalu 8 a také by se hodil pro aplikace běžící na Symfony frameworku. Není problém jej ale stáhnout dodatečně, bude fungovat.

Instalace Drupalu 8 byla bez nejmenších problémů. Jen je třeba pamatovat na to, že databázový server neběží z pohledu hostingu na localhostu. První načtení nainstalovaného Drupalu už ovšem menší zaškobrtnutí mělo. Tím, jak má Drupal 8 ve výchozím nastavení zapnutou agregaci CSS a JS, tak se zcela rozhodil vzhled webu a zmizely veškeré styly. SnackHost si nerozumí s pravidly v souboru .htaccess ve složce sites/default/files. Stačí ale zakomentovat řádek s Options -Indexes a vše se vrátí do normálu.

Instalace modulu přes drush funguje, jen má znatelně větší prodlevu než na mém virtuálu u Linode. Netuším, z jakého důvodu, nebylo mi to úplně příjemné, na druhou stranu je komfort použití příkazového řádku i za těchto okolností větší než kopírování souborů přes FTP.

Adresářová struktura je následující:

/home/vasepristupovejmenu/www/adresawebu.cz/www

Měla by tedy vyhovovat jak možnosti přidat privátní soubory Drupalu mimo složku dostupnou z webu, tak možnosti provozovat aplikace, které mají programové soubory mimo webovou složku (tj. Symfony nebo Silex).

SnackHost - ukázka administrace

Cenová politika SnackHostu

Na první pohled jsou ceny za měsíc hostingu hodně nízké. Z druhého pohledu jsou ale stejné, jako u řady konkurentů. Netřeba se bát, že jsou podezřele nízké. Také je potřeba vzít v úvahu, že je zde řada příplatků – zmíněné SSH, větší traffic, příplatky za databázi na 2 GB atd. Moje konfigurace pro Drupal, tedy hosting, traffic boost a ssh vychází na rozumných 76 Kč měsíčně. To je pořád méně, jak za virtuální server a je to o řád méně starostí.

První dojmy z reálného použití

SnackHost jsem doporučil také několika známým, zatím jsem nezaznamenal větší stížnosti. Vždy jsou nějaké problémy, tomu se nevyhne žádný hosting, důležité je, že technická podpora zvládne pomoci.

Já sám jsem výpadek zatím nezaznamenal, vše funguje, jak by mělo, takže minimálně na zaplacený rok u SnackHostu s jedním projektem zůstanu a uvidíme, jak to půjde. Máte-li Drupal 8 a nechcete virtuální server, je tohle nejlepší alternativa, o které vím.

Vyzkoušet si můžete vše sami. SnackHost nabízí 30 dní na zkoušku zdarma a nevyžaduje u toho kreditní kartu. V nabídce má rovněž virtuální servery na platformě OpenStack, také s možností vyzkoušet si je na měsíc zcela bezplatně.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Díky za článek, mě composer normálně fungoval -- stačilo jej stáhnout a spustit.

návštěvník

Pane Polzer nenašel by se u vás čas a chuť na nějaký článek s tématem Drupal 8 - Jak na Drush a Drupal Console na webhostingu Snackhost?
Moc bych to ocenil. Používám D8 u wedosu a FTP aktualizace D8 je utrpení.
Bohužel nejsem nijak zdatný drupalista natož angličtinář a příkazový řádek je též trošku španělská vesnice...
Zkouším Snackhost a zatím se mi zdá dost OK, ale s Drush + Drupal Console dost tápu.

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, ke Drupal Consoli se snad někdy dostanu. O skriptech Drush jsem psal v tomto článku. Nejsem si jist, jestli je to úplně na nějaký návod. Možná na video s ukázkou použití. Promyslím to.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru