Gmail Meter – zajímavá data o vaší e-mailové korespondenci

Když jsem nedávno hledal náhradu za SMTP službu Mandrill, napadlo mě, že by vlastně nebylo od věci podívat se, jak si vedou moje vlastní maily posílané z Gmailu. Jak rychle lidé odpoví, jak rychle reaguji já, kolik toho posílám a podobně.

Začal jsem pracovat na tom, aby si zvykl, že poštu nebudu mít otevřenu během celé doby, kdy sedím u počítače. Čím více klientů člověk má, čím více se různě angažuje v různých skupinách, tím více e-mailů mu chodí. A z pomocníka při práci se pak stává nástroj, který tu plynulost a efektivitu práce nahlodává.

Z toho důvodu jsem začal o tom, co kdy a jak posílám mailem trochu více přemýšlet. První krok k efektivnějšímu využití mailu jsem udělal vlastně již před pár lety. Místo toho, abych posílal velké přílohy, využíval jsem prográmek CloudApp umožňující rychle nahrávat screenshoty či jiné soubory v cloudu a ihned sdílet odkaz k jejich prohlížení. S nákupem NAS od Synology jsem to nahradil za kombinaci NAS a Dropzone.

Pro důležité e-maily používám Sidekick, abych byl schopen zjistit, zda si příjemce zprávu skutečně přečetl. Nebo minimálně otevřel.

Ale chybí mi nějaký podrobnější přehled o tom, jak s mailem pracuji já. Přeci jen u něj trávím spoustu času. A protože pracuji především s Gmailem, kam se mi schází pošta z jiných účtů, hledal jsem nějakou aplikaci nebo skript, který by mi zobrazil data právě o využití mého Gmailu.

Je to zajisté dost riskantní, dát cizí aplikaci přístup do pošty. Od toho, abych si napsal vlastní skript, jsem nakonec ustoupil a sáhl po nástroji Gmail Meter. Je poměrně dost propírán na různých softwarových webech i diskuzích okolo Google, takže by snad měl být bezpečný (co dnes je).

Gmail Meter

Jak na statistiku s Gmail Meter

Tento nástroj je napsaný jako Google Apps Script, který se spouští na začátku měsíce a posílá vám report s analýzou a detaily ohledně vaší e-mailové schránky. Data by neměla opustit servery Google, aplikační skript ukládá výstupy do souboru na Google Drive, který tam pro tento účel vytvoří.

Gmail Meter

První spuštění po kliknutí na odkaz na domovské stránce projektu si vyžádá autorizaci k vaší gmailové schránce a následně potrvá několik desítek minut, než bude zpráva o využití vašeho e-mailu sestavena. V ní najdete následující statistiky:

  • Denní, týdenní a měsíční využití Gmailu
  • Využití e-mailu z hlediska práce se štítky, přílohami, archivem
  • Nejčastější adresáty
  • Rychlost prvních reakcí
  • Počty slov
  • Délku vláken
  • Nejdelší vlákna
  • Word Cloud, čili nejčastěji obsažená slova
  • Počty příloh
  • a další

Data jsou vygenerována, jak jinak, pomocí Google Graph API. V zaslaném e-mailu jsou tedy v podobě obrázků, nechybí však odkaz na jejich zobrazení v interaktivní podobě. Odkaz vedoucí na sript.google.com je samozřejmě zabezpečený, sleduje, zda jste momentálně ke svému účtu přihlášeni. Ostatně to můžete zkusit při jeho otevření v anonymním okně webového prohlížeče.

Líbí se mi, že statistika je posílána poměrně rozumně jednou za měsíc, a ne každý týden nebo snad den. To by pak bylo též kontraproduktivní. Já určitě nejsem sjižděč tabulek a grafů. Vyzkoušejte sami a uvidíte.

Gmail Meter

Poznámka: na řadě míst se dočtete, jak Gmail Meter spouštět rovnou z tabulky v Google Docs. To se mi bohužel nepovedlo, nové rozhraní má místo skriptů Doplňky a tam jsem nebyl schopen Gmail Meter najít. Můžete jej ale nainstalovat i přes Internetový obchod Chrome do webového prohlížeče od Google.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Mohu se zeptat jakou náhradu za Mandrill jste nákonec zvolil? Díky

Profile picture for user Jan Polzer

No, já jsem Mandrill používal ke dvěma věcem. Jako bezplatné transakční SMTP pro posílání většího množství mailů (zde je výbornou náhradou Sendgrid, který navíc na webu počítá s tím, že k němu jdou právě lidi z Mandrillu a má docela dobrý limit pro free pužití) a pak coby SMTP jako takové, protože se mi nechtělo konfigurovat server. Nakonec jsem se však hecl, nastavil si posílání ze serveru, nastavil na doménách SPF záznamy a otestoval si vše pomocí Mail Testeru. Nějak mě zlobí DKIM, kterému moc nerozumím, ale výsledné skóre mám 9/10, což není špatné.

návštěvník

Díky, já zvažuji sendgrid a nebo mailgun, ještě uvidím. Do vlastního se mi už moc nechce.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru