Fishbowl: klientská aplikace pro Facebook od Microsoftu

Vývojářské týmy v Microsoftu jsou rozděleny do několika sekcí, jednou z nich je také uxlabs. Právě tamní vývojáři stojí za projektem desktopového klienta pro oblíbenou sociální síť Facebook. Fishbowl také demonstruje integraci aplikací do Windows 7.

Microsoft se s Facebookem vzájemně oťukává již delší dobu. Mimo jiné jej podporuje i prostřednictvím doplňku pro Windows Live Fotogalerii, ze které tak jednoduše nakopírujete obrázky do svého facebookovského profilu. Kompletní desktopový klient pro Facebook od Microsoftu, to je však novinka.

Fishbowl je aplikace vytvořená pro .NET Framework 3.5, tedy verzi, která je obsažena už přímo ve Windows 7. Instalace probíhá v klasickém podání pro tuto platformu. Instalátor stáhne potřebná data z internetu a aplikaci zakomponuje do vašeho systému. Hned poté je Fishbowl spuštěn a zobrazí přihlašovací formulář. Po zadání přihlašovacích informací a jejich potvrzení jste ještě vyzváni k nezbytné autorizaci aplikace pro přístup do Facebooku. Je sympatické, že se tak děje přímo v okně Fishbowlu a nemusíte kvůli tomu otevírat webový prohlížeč.

Po nezbytném autorizačním kolečku je Fishbowl připraven k použití a načte informace z vaší nástěnky.

Facebook klient Fishbowl

Facebook klient Fishbowl

Filtrování informací z Facebooku

Na levé straně Fishbowlu najdete několik sekcí, kterými jednoduše vyfiltrujete informace zobrazené na vaší zdi ve Facebooku. Klasikou jsou samozřejmě News Feed zobrazující příspěvky od vašich přátel, které máte v seznamu, včetně případných komentářů na jejich texty.

Pokud jste se na Facebooku stali fanoušky nějaké webové stránky a chcete si jednoduše zobrazit, jaké novinky administrátoři této stránky na Facebook poslali, pak klepnete na tlačítko Pages. Podobně fungují aktualizace stavů (Status Updates).

Fotogalerie na Facebooku

Fishbowl dovede zobrazit také příspěvky s obrázky vyfiltrované v sekci Photos. Pokud jste zde však čekali nějakou galerii řízenou výhradně Fishbowlem, budete zklamáni. Obrázky se sice zobrazí v okně Fishbowlu, to však pro tento případ otevírá vnořené okno webového prohlížeče. Poznáte to mimo jiné tím, že se musíte znovu přihlásit.

Facebook klient Fishbowl

Facebook klient Fishbowl

V mnohem lepší podobě si však alba z Facebooku zobrazíte po kliknutí na tlačítko Photos v horní řadě tlačítek. Prostředí, které se následně zobrazí, už opravdu připomíná fotogalerii s možností procházet, zoomovat a promítat obrázky ve vybraných sbírkách.

Facebook klient Fishbowl

Facebook klient Fishbowl

Další vychytávky Fishbowlu

Fishbowl samozřejmě umí další funkce, které najdete na klasické webové stránce Facebooku. Konkrétně informace o pozvánkách a změnách stavu, zobrazování profilů vašich přátel a nahrávání obsahu. To je mimochodem docela zajímavě řešeno. Zobrazí plochu, na kterou přetáhnete jednu nebo více fotografií a Fishbowl se postará o zbytek. Nechybí tu ani vyhledávání.

Facebook klient Fishbowl

Facebook klient Fishbowl

Fishbowl nabízí kromě standardního zobrazení tzv. minirežim, minimode. V této podobě vypadá jako běžná miniaplikace pro Windows, kterou si odsunete kamkoli na plochu, aby nezavazela.

Facebook klient Fishbowl

Facebook klient Fishbowl

A jak je na tom Fishbowl s integrací do Windows 7? Pokud na jeho tlačítko v hlavním panelu najedete myší, objeví se náhled podobný miniaplikaci se poslední aktualizací na vaší nástěnce. Naopak po stisku pravého tlačítka myši si zobrazíte několik funkcí souvisejících s programem i Facebookem samotným.

Fishbowl je celkem pěkná ukázka, jak může vypadat desktopový klient pro online službu. Pracuje se s ním docela snadno, líbí se mi možnost hromadného uploadu fotek i vestavěné vyhledávání. Jen by mohl být o něco rychlejší. Zobrazování informací z Facebooku přímo v prohlížeči je o něco rychlejší. Fishbowl 1.0 je momentálně považován za testovací aplikaci a jako taková nemá řádnou technickou podporu. Ale myslím, že to je spíše jen formální poznámka a nikdo nic takového snad ani vyžadovat nebude.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Klient jako takový se mi moc líbí, bohužel mi trochu vadí, jak jste psal, rychlost. Ze všeho nejvíce ale dinvé rozmazávání písem

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru