WinRoll: vychytávka pro okna v systému Windows

Nejrůznější jednoduché prográmky upravující standardní chování oken v operačním systému Windows, jsou velice oblíbené. V článku vám představím jednoduchou pomůcku pro rychlé sbalení otevřených oken.

Přestože překlad operačního systému Windows jsou česky okna, práci s nimi Microsoft již delší dobu nijak výrazně neinovoval. Značné vylepšení v tomto směru přinese operační systém Windows 7, jmenovitě třeba funkce Aero Shake (rychlá minimalizace ostatních oken), Aero Snap (přichytávání k okrajům obrazovky) nebo Aero Peek (zprůhlednění obsahu oken).

Dalším vylepšením, které však ve Windows 7 standardně nenajdete, by mohlo být sbalování otevřených oken do jednoduchého proužku - z okna tedy zbude téměř jen jeho záhlaví. Podobnou funkci jistě znáte z různých multimediálních přehrávačů - nabízejí režim, ve kterém je vidět jen úzký proužek s nejnutnějšími ovládacími tlačítky.

Sbalujeme okna s programem WinRoll

Sbalování jakýchkoli oken, tedy nejenom přehrávačů, které to nabízejí standardně, nabízí freewarový prográmek WinRoll. Jednoduše si jej stáhněte, nainstalujte a nechejte jej automaticky spustit. Jeho přítomnost v systému prozradí ikonka v oznamovací oblasti vpravo dole.

Jak se WinRoll používá? Otevřete si nějaké okno - nemělo by být minimalizované. Nyní klepněte na proužek okna nahoře pravým tlačítkem myši. Sbalí se. Do původního stavu jej vrátíte dalším klepnutím pomocí pravého tlačítka myši.

Ukázka sbalení oken pomocí programu WinRoll

Ukázka sbalení oken pomocí programu WinRoll

Nastavení programu WinRoll

Byť hned po instalaci WinRoll funguje zcela tak, jak se od něj očekává, můžete se ještě kouknout na jeho nastavení. Na ikonku v oznamovací oblasti klepněte pravým tlačítkem myši a klepněte na položku Options. Zobrazí se okno s nastavením, kde podle uvážení zapnete následující:

  • automatický start hned po spuštění Windows
  • ukrytí ikonky programu
  • ignoraci prostředního tlačítka myši
  • nastavení průhlednosti pomocí táhla

Nastavení stačí potvrdit tlačítkem OK.

Nastavení programu WinRoll

Nastavení programu WinRoll

Program by měl fungovat jak ve Windows Vista nebo Windows 7, tak ve Windows XP. Na 64bitových Windows Vista, kde jsem jej zkoušel, funguje bez problémů. V operační paměti zabírá pouhých 620 kB, což je na dnešní poměry velice příjemné. Doporučuji vyzkoušet.

Pracujete-li ve Windows XP a chtěli byste vyzkoušet různé nové funkce pro práci s okny, které se objeví ve Windows 7, doporučuji k přečtení články Drobnosti z Windows 7 v XP a Vistě a Jak zapnout Aero ve Windows XP.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

No nevím, ale ve WinXP se ta průhlednost vůbec nijak neprojevuje... Ale to je naštěstí drobnost. Díky za fajn tip. :-)

návštěvník

...pokud kliknu v XPP na titulek okna prostředním myšítkem, tak se okno zprůhlední dle nastavení aplikace.

návštěvník

Tak to máte dobrý, mně to nefunguje úplně stejně jako volba automatického spuštění při startu Windows... :-( Takže to asi nakonec ze systému odeberu. Trochu škoda.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru