WaveSecure: jak zálohovat a lokalizovat pozici mobilního telefonu

Ztráta mobilního telefonu je věc nemilá. Těžko říci, co je horší. Zda ztráta někdy i drahého zařízení, nebo ztráta kontaktů a dalších dat, která v něm byla uložena. S programem WaveSecure lokalizujete svůj mobil kdekoli na světě pomocí internetu, na dálku jej zablokujete, nebo provedete zálohu dat.

Při ztrátě nebo odcizení mobilního telefonu běžnými způsoby jen velmi těžko zjistíte, kde jste svůj mobil zanechali jeho osudu. Operátor sice může zjistit, kde se přibližně váš mobilní telefon nachází, pomocí svých vysílačů, na druhou stranu kdo z vás ví, jak toto využít při ztrátě mobilu?

Potom jsou tu různé speciální programy, z nichž jsem vybral docela povedený WaveSecure. Nabízí zálohu SMS, kontaktů a výpisu volání z nejrůznějších typů mobilních telefonů, navíc vám umožní svůj mobil na dálku zablokovat. Naprosto jednoduchým způsobem pomocí internetového prohlížeče zjistíte, kde se váš mobil právě nachází a lokalizujete jeho pozici.

Jak začít s WaveSecure?

Na adrese www.wavesecure.com najdete aplikaci ke stažení pro mobilní telefony poháněné operačními systémy Android, BlackBerry, Symbian a Windows Mobile. S výjimkou iPhone a novinek od Samsungu tak podporuje většinu dnes dostupných chytrých mobilů, smartphonů.

WaveSecure je sice placená aplikace, pro mobilní telefony s Androidem je momentálně ve fázi Beta (ale spolehlivé) a do konce března je k dispozici pro stažení úplně zdarma. Zahrnuje to i následné používání, nesmíte se jen zapomenout zaregistrovat. Osobně jsem si WaveSecure pro svůj Androidem poháněný HTC Hero stáhl přes Android Market.

Při instalaci a registraci na webu si musíte vytvořit PIN, který se následně spáruje s vaším telefonním číslem. Těmito údaji se pak budete na domovské stránce programu přihlašovat. Svůj PIN využijete při zamknutí mobilu na dálku.

WaveSecure, lokalizace a záloho mobilního telefonu

WaveSecure, lokalizace a záloho mobilního telefonu

Když program spustíte ve svém mobilu, najdete tam sadu tlačítek pro zálohování, obnovu dat, zamknutí, nahrávání médií nebo kompletní vymazání paměťové karty. Řadu těchto úkolů a některé další můžete spouštět přímo z webového rozhraní.

Jak zálohovat kontakty a SMS z mobilního telefonu

Když se na www.wavesecure.com přihlásíte, uvidíte na levé straně sadu funkcí pro práci s mobilním telefonem a jeho daty. Zálohování kontaktů a SMS z mobilního telefonu spustíte tak, že klepnete na položku Backup, vyberete si, co všechno z mobilu chcete na server zálohovat a klepnete na tlačítko Backup My Data. Zálohování je přírůstkové, takže přenášena jsou jen nezbytná data.

WaveSecure, lokalizace a záloho mobilního telefonu

WaveSecure, lokalizace a záloho mobilního telefonu

Příkaz ke spuštění zálohy dostává váš mobil pomocí SMS se speciálním kódem. Poté využije dostupné spojení s internetem k tomu, aby zálohu na server nahrál. Využívá postupně WiFi, ActiveSync, nebo mobilní připojení v uvedeném pořadí.

Kompletní likvidace dat

Pokud se stane, že vám někdo mobil sebral, případně pokud jej prodáváte, můžete WaveSecure využít k tomu, aby kompletně odstranil data z vašeho telefonu. Týká se to jak dat přímo v mobilu, tak obsahu paměťové karty. Stačí zavolat funkci Wipeout.

Zamknutí a lokalizace mobilního telefonu na dálku

Pomocí funkce Lock zamknete na dálku svůj mobilní telefon. Zároveň tak odešlete informační text, který se na mobilu zobrazí. K odemknutí samozřejmě potřebujete svůj PIN vytvořený pro WaveSecure. Nejsem tak úplně přesvědčen o tom, že je tato funkce tím nejlepším pro zneprovoznění ukradeného mobilu, ale lepší než drátem do oka. Minimálně tím zablokujete práci s aktuálními daty a SMS. Zloděj bude muset vyměnit SIM kartu a resetovat mobil.

WaveSecure sleduje také výměny SIM karet a posílá tyto informace do vašeho účtu na internetu. Při instalaci programu do mobilu také zadáváte číslo svého kamaráda nebo svého druhého mobilu, na který vám v případě krádeže přijde informační SMS.

A jak lokalizovat pozici mobilního telefonu po internetu? Stačí ve webovém rozhraní klepnout na položku Location a v ní na tlačítko Track Location. Na mobil přijde speciálně upravená SMS a na pozadí běžící WaveSecure zjistí pomocí vestavěného GPS aktuální pozici. Poté ji odešle na internet, kde v prohlížeči uvidíte přesnou pozici mobilního telefonu na vestavěném výřezu z Google Maps. Zda podporuje i zjištění pozice pomocí mobilního operátora, jsem nezjistil.

WaveSecure, lokalizace a záloho mobilního telefonu

WaveSecure, lokalizace a záloho mobilního telefonu

Celkově mi WaveSecure přijde jako dobrý nápad pro ty, kdo často zapomínají svůj mobil a chtějí jej snadno najít, případně chtějí znepříjemnit použití mobilu zloději. Zálohování také není od věci. Máte-li mobil s Androidem, nezapomeňte si aplikaci stáhnout do konce března, kdy je k dispozici zdarma.

Poznámka: Poněkud odlehčenější článek na toto téma najdete v Jak lokalizovat pozici mobilního telefonu přes internet?

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru