Spadl webhosting? Řešíte zálohy? A zkusili jste Mover zálohující třeba do Dropboxu?

Poslední výpadek Wedosu spoustě lidí ukázal nutnost nespoléhat se jenom na zálohy hostingu, ale řešit si je i po své ose a mít je umístěny mimo servery hostera. V opačném případě totiž nemůžete při jeho problémech svůj web rychle rozjet někde jinde. Pravidelné zálohování přitom stačí vyřešit stylem „nastav a zapomeň“, například díky službě Mover.

Většina dobrých hostingů nabízí pravidelné zálohování vašich webů s možností obnovy dat. Pravidelnost zálohování, počet starých záloh a snadnost obnovení dat se u různých hostingů liší. Co se obvykle neliší, je problém při komunikaci s technickou podporou, když nastane nějaký problém a vy potřebujete data ze zálohy obnovit.

Případ kompletně spadlé serverovny Wedosu ukázal, že ani v případě, kdy je záloha pravidelně prováděna webhosterem, nemusí to být dostačující řešení. Wedos byl totiž zcela odříznut, takže jste se nedostali ani k technické podpoře, natož k zálohám.

Pokud by postižený zákazník měl nějakou aktuální zálohu webu, pak není nic snazšího, než si koupit hosting jinde, alespoň dočasně, zálohu tam nakopírovat a do nového umístění nasměrovat DNS. Samozřejmě za předpokladu, že je máte jinde, než u poskytovatele, který je komplet odříznut od internetu. Já to řeším tak, že domény mám registrovány jinde, než je hosting.

A teď zpátky k zálohování. Pro většinu lidí je to opruz a ztráta času – dokud nenastane potřeba zálohu využít. Mám stejný názor. Možná mírnější – zálohování beru jako nutné zlo, ne jako ztrátu času. Rád si tento proces jakkoli zjednoduším.

Nedávno jsem objevil zajímavou službu Mover. Není to zálohovací služba v pravém slova smyslu, jejím hlavním úkolem je naplánovat přesuny soubory mezi různými zdroji a cíli tak, že se tím nemusíte každý den zabývat. Ale právě tento princip předurčuje Mover jako ideálního kandidáta na zjednodušení vašeho zálohovacího procesu.

Mover – zálohujte své weby a databáze třeba do Dropboxu nebo Google Drive

Služba Mover podporuje nejrůznější typy úložišť. Dovede se napojit do FTP, SFTP, Google Drive, Dropboxu, Micosoft OneDrive, SugarSync, WebDAV, Amazon S3, ale také do databází MySQL. Podobně se dovede připojit do cílových umístění a soubory ze zdrojového místa tam nakopírovat.

Funguje jednorázově, opakovaně, s možností komprese přenášených dat. To vše bez toho, že byste museli soubory kopírovat přes svůj počítač. Dá se tedy použít i na rychlé kopírování mezi vzdálenými stroji, když nemáte po ruce například pohodlnější připojení na SSH.

Mover je placená služba, zdarma ji můžete vyzkoušet pro přenosy menší, jak 2 GB. Zda využijete FTP, Dropbox či databázi, to limitováno není.

Jak použít Mover k záloze webu a databáze

Moje zkušenosti se službou Mover

Mover zatím používám na několik menších webů, u kterých kopíruji jak soubory, tak databáze. U těch je samozřejmě nutné nastavit přístup z IP adresy Moveru. Mimochodem, ne každý webhosting to umožňuje. Jiné zase mají databáze dostupné odkudkoli, což asi taky není ideální. Mover má občas s napojením k MySQL problém, ale stačí zdroj smazat a přidat znovu.

Data si kopíruji do svého úložiště na Dropboxu – po chvíli je tak mám hned ve svém počítači, kde jsou připravena pro případný přenos dále.

Mover vám samozřejmě neřeší zálohování virtuálních nebo dedikovaných serverů, na to jsou již jiné metody a nástroje. Ale pro běžné malé a středně velké weby, které mohou běhat prakticky na jakémkoli lepším hostingu, mi to přijde jako zajímavé zálohovací řešení. Vyzkoušejte. Stačí kouknout na adresu mover.io.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Přesměrovat DNS během výpadku není moc rozumný nápad, drtivá většina výpadků je tak krátká, že než se tato změna projeví, tak již původní hosting funguje. Bavíme-li se o běžných webhostinzích.

Mover je určitě zajímavá služba, ale pro pravidelné zálohování hrozně drahá, ikdyž jak jsem se dočetl, zvládá i inkrementální aktualizaci. Jako ideální použití bych to viděl na migraci dat na nový hosting, pokud není k dispozici vzdálené připojení.

Profile picture for user Jan Polzer

No dobře, ale tady byly výpadky v řádu hodin a nikdo nevěděl, co se děje. Samozřejmě asi nebudu přesměrovávat třeba kvůli plánovaným aktualizacím, o kterých dá hosting dopředu vědět. Nehledě na to, že jsem byl za přesměrování rád, protože weby nejely ani v sobotu dopoledne kvůli druhému výpadku.

Jinak k Moveru - jo, je pravda, že na zálohy velkého webu už je poněkud nevhodná.

návštěvník

Zajímavá služba, díky za tip.
Zajímalo by mě, zda řeší taky proces obnovy? Máš s tím nějaké zkušenosti? Pluginů či služeb které umí plánované automatické zálohování do vzdáleného uložiště je hodně - to problém není. Ale najít něco, co by bylo nápomocno s obnovením či migrací...

Profile picture for user Jan Polzer

U čeho? U WordPressu nebo Drupalu? Je mnoho redakčních systémů plus nespočet vlastních aplikací, takže těžko hledat nějaké univerzální řešení. I když... Vždy je to vlastně jenom o tom, obnovit databázi a přehrát soubory. Pokud se migruje jinam, pak už je potřeba dát správné nastavení do konfigurace daného webu (minimálně jméno, heslo a název databáze).

návštěvník

Měl jsem na mysli jak je na tom s obnovou přímo Mover? Je nějak nápomocen, zjednodušuje celý proces (one-click restore ap.)?

Pro Wordpress už dlouho používám k přenesení webu plugin Duplicator (vytvoření úplné kopie na localhost pro testování upg jádra, či přenesení vývojové verze na produkční web).

Tomáš
@togurcz

Profile picture for user Jan Polzer

Mover je vlastně jen prostoduchý kopírovač. Takže když prohodíte zdroj a cíl, ano, může data obnovit. Ale když budete obnovovat jinam, při jiném nastavení databáze, tak samozřejmě budete muset ve WordPressu přepsat konfigurační soubor aktuálními daty ručně.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru