Jak zálohovat Gmail? Použijte multiplatformní Gmvault

Je vám vaše pošta na Gmailu drahá? Spoléháte na to, že Google nikdy nemůže mít poruchu ovlivňující data ve vaší schránce? Nemůže se vám do ní někdo nabourat a smazat poštu? Možná byste se měli zamyslet a veškerou svou poštu zálohovat.

Jestliže pro práci s poštou na Gmailu používáte výhradně webové rozhraní, pak svou poštu máte jen a pouze na serverech Google. To nemusí být problém do doby, než se v cloudu stane nějaká nemilá záležitost a některá data se ztratí. Stát se může... Stejně tak se vám může do pošty někdo kvůli slabému heslu nebo jiné okolnosti nabourat a maily vám smazat.

Rozhodně tedy není od věci, pokud si svou poštu budete zálohovat ještě čas od času do počítače. Můžete k tomu využít šikovný multiplatformní prográmek Gmvault, který spustíte ve Windows, OS X i Linuxu. Je napsán v Pythonu, což vás asi nemusí až tolik zajímat, jestliže si nestáhnete přímo jeho zdrojový kód. Python jako takový pro spuštění binárky nepotřebujete.

Někoho potěší, někoho odradí, že Gmvault funguje v příkazovém řádku. To mu dává možnost být zakomponován do nějakého širšího zálohovacího řešení spouštěného dávkově v pravidelných  intervalech.

Instalace Gmvault

Zálohovací program pro Gmail, Gmvault si stáhněte z jeho domovské stránky gmvault.org. Ve Windows spustíte grafický instalátor, v OS X a Linuxu se vám stáhne balíček tar.gz, který si rozbalíte na disk.

Příprava Gmailu na zálohu pomocí Gmvault

Aby byl Gmvault schopen vaši schránku na Gmailu zálohovat, musíte v ní povolit přístup pomocí IMAP. Přihlaste se tedy do webového rozhraní Gmailu, klepněte na ozubené kolečko a otevřete Nastavení. Přepněte se na položku Přeposílání a protokol POP/IMAP. Zapněte zde Přístup IMAP a volbu neomezující počet zpráv ve složce IMAP.

Gmail - nastavení

Po uložení nastavení se v nastavení Gmailu přepněte na položku Štítky a u položek, které chcete zálohovat, zapněte volbu Zobrazit v přístupu IMAP.

Spuštění zálohy schránky Gmail

Jestliže máte nastavení hotovo, můžete Gmvault spustit a provést první zálohu. Ve Windows použijte ikonku na ploše, která vznikla po instalaci, v OS X a Linuxu se pomocí okna terminálu přepněte do složky bin v adresáři s programem.

Gmvault

Základní příkaz pro synchronizaci poštovní schránky Gmail s lokálním úložištěm v počítači, je:

./gmvault sync jméno@gmail.com

Budete vyzváni k zadání přihlašovacích údajů pro svůj Gmail. Klávesou Enter otevřete výchozí webový prohlížeč, kde potvrdíte pro Gmvault přístup do svého Gmailu. Pak se vraťte do příkazového okna a opět stiskněte Enter. Záloha následně proběhne do adresáře gmvault-db ve vaší domovské složce v počítači.

Gmvault

Obnova dat v Gmailu

Podobným způsobem je možné provést kompletní obnovení schránky v Gmailu z takto vytvořené zálohy. Data lze nahrát nejenom do původního účtu (pokud vám třeba někdo vymazal jeho obsah), ale i do jiné schránky na Gmailu s aktivovaným IMAP. S doplněním přepínače –d a názvem složky v obnovovacím příkazu lze zvolit i libovolný jiný adresář v počítači, ze kterého obnova proběhne. Základní příkaz pro obnovu Gmailu ze zálohy je takovýto:

./gmvault restore jméno@gmail.com

Pro pravidelné spouštění zálohovacího procesu, synchronizaci, použijte následující příkaz:

./gmvault sync –t quick jméno@gmail.com

Činnost Gmvault lze ovlivnit pomocí celé řady přepínačů. Výše uvedené příkazy poslouží pro běžné zálohování nebo obnovu dat v Gmailu. Detailní seznam přepínačů najdete v sekci In Depth na webu Gmvaultu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru