Videoprůvodce novinkami v Drupalu 7

Nová verze jednoho z TOP 3 nejpoužívanějších open source redakčních systémů se pozvolna rýsuje. Drupal 7 přinese řadu novinek jak pod povrchem, tak ve vzhledu a ovládání administrační části. A právě na ni se podíváme v dalším videu ze seriálu o Drupalu.

Co nového přinese Drupal 7, to jsem se vám letos pokusil nastínit již dvakrát. V březnu to byl článek Drupal 7: stručný přehled novinek, kde jste našli rozsáhlejší seznam změn a vylepšení jak po uživatelské stránce, tak z hlediska administrace. Připomínám to nejzajímavější - podpora SQLite a Fields API, což je v podstatě CCK přímo v jádře.

V červnu jsem pak informace doplnil o článek Drupal 7: uživatelsky přívětivější?. Zde jste si mohli přečíst a podívat se, jak se v Drupalu 7 změní zadávání nového obsahu. Myslím si, že vkládání článků bude nyní přehlednější a srozumitelnější.

Drupal 7 a další novinky na videu

Ovšem od té doby uplynulo opět několik týdnů. Vývojáři nespí ani o prázdninách a tak současná vývojová verze Drupalu 7 již docela pěkně ukazuje další změny v administračním rozhraní. Jeho součástí je nyní administrační panel podobný modulu Administration menu, do budoucna se počítá s podporou automatických aktualizací v režii Plugin Manageru a nastavením výchozích Textových formátů (Vstupní formáty) pro jednotlivé uživatelské role.

Pokud nemáte čas si někde bokem Drupal 7 nainstalovat a vyzkoušet (na ostrý web to ještě není), pak si vše můžete prohlédnout na následujícím videu. Tím bych zároveň chtěl ukončit prázdninovou pauzu, která ve vydávání videonávodů a videoprůvodců na Maxiorlovi nastala. V září zde opět najdete pokračování svých oblíbených videonávodů pro Drupal a nejenom pro něj.

Stáhněte si Flash Player k prohlížení tohoto videa.

var s1 = new SWFObject("/sites/default/files/player/mediaplayer.swf","mediaplayer","550","347","7"); s1.addParam("allowfullscreen","true"); s1.addVariable("width","550"); s1.addVariable("height","347"); s1.addVariable("file","/sites/default/files/pictures/clanky/2009/08August/drupal7/drupal7.flv"); s1.write("container");

Protože jste několikrát psali, abych dával video na web v lepší kvalitě, nabízím vám jej nyní v rozměrech, v jakých bylo pořízeno. Pokud si přehrávač maximalizujete přes celou obrazovku, měla by být kvalita videa lepší, než dříve. Prosím tedy o informaci, zda vám toto řešení vyhovuje.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

a obsah taky. Zejména se mi líbí ta připravovaná funkce jednoduchých aktualizací. Modul Better Formats si musím nainstalovat okamžitě, protože pokaždé přepínat ručně z filtrovaného html na full html je pěkně otravné i v D6 :-). Díky za video

návštěvník

Docela mě při pohledu na novinky v Drupalu 7 zaráží jiný vzhled administrace než prezentační části. U Drupalu beru neoddělování frontendu a backendu jako obrovskou výhodu, oproti třeba Joomle.

Opravdu jde Drupal 7 tímto směrem? Na jaře jsem zkoušel jakousi vývojovou verzi D7 a rozhraní administrace takto odděleno nebylo.

Profile picture for user Jan Polzer

No jo, směřuje to právě k tomu. Pro řadu lidí bohužel, pro jiné zase díkybohu :-)

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru