Drupal 7: uživatelsky přívětivější?

Další připravovaná řada redakčního systému Drupal je již nějakou dobu ve vývoji a postupně se objevují zprávy o různých novinkách, které přinese. Zaměří se vývojáři na uživatelskou přívětivost?

Pokud bychom srovnali administrační rozhraní systému Drupal například s WordPressem, asi bude pro řadu lidí druhý jmenovaný systém na první pohled přívětivější. Zásadní rozdíl je samozřejmě v tom, že WordPress používá administraci oddělenou od obsahové části, zatímco Drupal spojuje vše dohromady. Každé z těchto pojetí má své klady i zápory.

Při práci s Drupalem však často narazíte na drobné nedokonalosti z hlediska pohodlí práce - v Drupalu 6 stále na některých místech chybí přesouvací křížky místo váhy, v základní podobě Drupal nemá vizuální editor a samotná editace článků má poměrně nepřehledný formulář skládající se z několika rozbalovatelných sekcí. Drupal 7 přijde (nejen) v tomto směru se změnou.

Upravená instalace

Drupal 7 zatím nedoporučuji nasazovat na ostrý web, riskujete nemožnost následného upgradu na ostrou verzi. Pro odzkoušení na lokálním počítači je však dobře použitelná. Prvních změn si všimnete již při instalaci. Upravený formulář je přehlednější a instalátor samotný nabízí dva instalační profily. Je zde ten typický, kdy si nainstalujete nejzákladnější podobu Drupalu známou z minulosti, a vylepšený, kdy se aktivují další moduly a provede se jejich nastavení tak, aby byl redakční systém hned po instalaci mnohem použitelnější, než tomu bylo dřív.

Konkrétně: automaticky se vytvoří kategorie pro vkládání tagů, zapnul se modul Path pro nastavení URL aliasů, do sekundárních odkazů se přesunula navigace na uživatelský účet a odhlášení a do budoucna se dočkáme určitě dalších změn. Například v souvislosti s použitím modulů ze skupiny Fields, které v Drupalu 7 nahradí CCK doposud instalované samostatně.

Pohodlnější vkládání a úprava článků

Jak se zmínil ve svém příspěvku Dries Buytaert (autor Drupalu), zaměří se sedmička na použitelnost. Jednou ze změn bude upravené rozhraní pro vkládání a úpravu obsahu. To by nyní mělo lépe pracovat s dostupným místem, podobně jako třeba registrační formulář Drupalu 7, kde jsou některá políčka vedle sebe, místo pod sebou.

Když se na formulář pro vkládání obsahu podíváte pozorně, tak zjistíte, že z horní části zmizela položka pro zařazení odkazu do menu. Je zde jen nadpis, seznam kategorií a pole s obsahem. Zato hned pod nimi došlo k výrazným změnám.

Na co nejčastěji zapomínáte? Každý, komu jsem Drupal instaloval nebo ukazoval, měl problém s tím, že opomenul přehodit formát textu z Filtered HTML na Full HTML, vyžadovaly-li to okolnosti. Výsledek? Zdánlivě chybné zformátování uloženého textu. Problém byl v tom, že přepínač formátů je až do Drupalu 6 ukryt ve sbalené sekci a není na očích.

Drupal 7 zobrazuje přepínač textových formátů tak, že je hned na očích. Drobnost, která potěší.

Nastavení menu, revizí, URL aliasů, komentářů, informací o autorovi a možností vydání je nyní zhuštěno do jednoho většího celku, ve kterém se přepínáte na pravé straně. Netuším, jak se vám to bude líbit, ale na první pohled mi to přijde přehlednější. Na rozdíl od sbalovacích sekcí z Drupalu 6 a starších, je tu vždy zobrazena i informace o nastavení.

Rychle se tak podíváte, zda je obsah zařazen do menu, jestli jste už nastavili URL alias nebo kdo je uveden jako autor článku.

Vkládání obsahu v Drupalu 7

Vkládání obsahu v Drupalu 7

Změna k lepšímu

Jsem rád, že se Drupal vylepšuje nejenom po stránce nabízených funkcí, ale i po stránce ovládání. To mu jistě zajistí přízeň většího počtu nových uživatelů a ty stávající to potěší. Aktuální vývojová verze se ještě bude měnit, uvidíme, jaký bude Drupal 7 ve finále. Jisté je, že změn oproti šestce zde bude dostatek. Těšíte se?

Pokud vás Drupal 7 zajímá, doporučuji i článek Drupal 7: stručný přehled novinek

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Hlavně, aby Drupal zůstal zadarmo. :-)

návštěvník

Ahoj. Má alebo bude mať drupal 7 nasledovné...

1 Alebo import XML súboru z wordpress ako toto http://drupal.org/project/wordpress_import

Alebo Najprv by som to natiahol do drupal 6 a potom upgradoval na drupal 7.

Takže otázka znie ako dostať čo najednoduchšie dáta z wordpress do drupal. Máme web kde je návštevnost repload/uin IP - 7000/3500 pozretí a wordpress zvláda optimálne takých 1500 potom sa prejavuje nestabilita a naskakuje error 503 WordPress, cache a zátěž serveru - WPress.cz - pro začátky s WordPress

Tiež by sme tam potrebovali kategorie článkov to som nikdy neriešil. Tagy(kľúčové slová ano(taxonomy)

Ďakujem za pomoc.

Profile picture for user Jan Polzer

Zdravím. Přesun z WordPressu do Drupalu jsem zatím neřešil, ale buď bych sáhl po odkazovaném modulu, nebo po Import / Export API. Pro šestku má sice jen DEV verzi, aleje funkční.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru