Drupal 7: stručný přehled novinek

Protože si myslím, že není od věci se (zatím jen velmi pozvolně) připravovat na další verze našeho oblíbeného redakčního systému Drupal, připravil jsem stručný přehled novinek v jeho sedmé verzi, doplněný o odkazy na další zajímavé zdroje.

Drupal 7 je v tuto chvíli ve stavu, kdy ještě zdaleka není jeho vývojová verze určena pro testování na reálném webu. Můžete si jej sice nainstalovat pro vyzkoušení, na betaverzi a posléze na finální Drupal 7 si ještě budeme muset několik měsíců počkat.

Po zkušenostech s Drupalem 6 je celkem příjemné sledovat, jak se již nyní objevují nové verze různých modulů spolupracující s aktuální vývojovou verzí Drupalu 7. Přestože přinese řadu změn ve svém API a přístupech k databázi, neměla by se opakovat situace, kdy po vydání Drupalu 6 byli majitelé webů nuceni čekat s jeho nasazením i déle než dva měsíce kvůli nekompatibilitě rozšiřujících modulů.

Novinky v Drupalu 7 - uživatelská stránka

Jádro nabídne různé instalační profily s připravenými typy článků, slovníky a podobně. Dočkáme se i mírné úpravy vzhledu některých jeho prvků.

Z jádra zmizí některé moduly, například Ping, Throttle, Přístupy, složité nastavení komentářů atd.

Drupal 7 doplní možnost přetahování položek tam, kde se na ně v Drupalu 6 zapomnělo a zůstávají váhy.

Oprávnění uživatelů mají popisky, změnilo se řazení oprávnění k jednotlivým typům obsahu podle jejich typu.

Na stránkách s administrací slovníků kategorií si můžete volitelně zobrazit více položek. Já osobně bych tuto funkci uvítal úplně ve všech částech administrace, a myslím, že nejsem sám.

Při spuštění update.php přejde web automaticky do režimu údržby.

Provozovatelé velkých webů budou mít možnost odlišit oprávnění pro přístup k jakémukoli typu obsahu od jeho administrace.

Při instalaci a v uživatelském profilu vás čeká nový ověřovač kvality hesla.

Po instalaci se automaticky spustí cron, čímž se zbavíte prvotního chybového hlášení, které vás na spuštění cronu upozorňuje hned po instalaci.

Uživatelé s dostatečným oprávněním mohou zrušit svůj účet. Jde mimochodem o jeden z nejdéle existujících požadavků na novou funkcionalitu Drupalu.

Modul Aggregator, který umožňuje načítat obsah z jiných webů přes RSS, nyní nabízí podporu pro doplňkové zpracování vstupů.

Ke stávající podpoře databází MySQL a PostgreSQL přibude podpora souborové databáze SQLite. Podpora PostgreSQL by se měla vylepšit.

Nastavení pro zobrazení data a jména autora u článků bylo přesunuto z administrace témat vzhledu do správy obsahu.

Nové tlačítko umožní jedním stiskem vyprázdnit tabulku s logy. Nemusíte se tak kvůli tomu koukat do databáze třeba přes phpMyAdmin.

Nový systém řešení závislosti modulů by měl zabránit tomu, že po zapnutí některého z modulů budete dostávat chybová hlášení kvůli nedostupnosti jiného z modulů, který poskytuje potřebnou funkci.

Došlo k vylepšení administrace jazyků a překladového rozhraní. To by se nyní mělo chovat podobně jako správa obsahu.

Úprava slovníků kategorií byla zjednodušena odstraněním nepotřebným skupin políček.

Budeme si zvykat na nové označení stávajících funkcí, pro příklad Vstupní formáty budou Formáty texty. Uvidíme, jak se s tím popere český lokalizační tým.

Fórum v Drupalu dostane nové ikonky.

Téma vzhledu administrace bylo přesunuto z nastavení webu do správy témat, kde je lépe na očích.

Novinky v Drupalu 7 pro vývojáře

Modul SimpleTest určený k testování kódu je nyní součástí jádra.

Vývojáři zcela předělali databázové rozhraní, podrobnosti najdete zde.

Měla by se urychlit práce registrů v Drupalu a zjednodušit označování editovatelných oblastí pro vizuální editory.

Toolkity pro práci s obrázky mohou nyní nabízet přímo jednotlivé moduly.

Další úpravy zahrnují ošetření proti XSS v titulku webu, možnost ovlivnit pořadí připojovaných javascriptových a CSS souborů, dokumentaci k API v souborech jádra, řadu výkonnostních vylepšení pro načítání obsahu, seznamu modulů nebo pro zavádění hlavních funkcí systému.

Dobrá zpráva pro ty z vás, kdo se potýkali se stylováním odkazů pod články a s komentáři. Drupal 7 je přesouvá do $node->content['links'], resp. do $node->content['comments'].

Pro moduly se otevírá nová cesta k úpravě stránky před jejím vykreslením, bylo zlepšeno ošetření chyb.

Zajímavá je možnost úplného vypnutí modulů pro zobrazení bloků; komentáře a kategorie jsou volitelné a mohou být odinstalovány.

Zásadní novinkou v Drupalu 7 je z pohledů vývojářů nové Fields API. Zjednodušeně řečeno, jde o něco podobného, jako je CCK, tedy o možnost doplnit vlastní typy políček k danému typu obsahu. Na rozdíl od CCK je nová funkcionalita přímo součástí jádra Drupalu 7. Je teď na vývojářích, aby upravili doplňkové moduly pro CCK pro nové Fields API.

Na co si musíme počkat?

Změn je docela dost, podrobnosti můžete sledovat třeba v informacích k vydání Drupal 7.x-dev. Zajímá-li vás úplně vše, co nějak souvisí s Drupalem 7, pak se přihlaste k RSS zdroji na stránce 7.x.

Bohužel za sebe zde pořád postrádám nějakou funkcionalitu přibližující Drupal k WordPressu. Nikoli tedy ve smyslu zjednodušení a odebrání funkcí, ale spíše ve smyslu jednodušší administrace a aktualizací. Je sice fajn, že závislost modulů bude lépe hlídaná, ale ještě lepší by byl jednodušší systém aktualizací, kdy se moduly potažmo celá opravená verze jádra Drupalu stáhne přímo v administraci, tak jako to umí WordPress po jediném stisku tlačítka. Modul Plugin Manager je sice řešení, ne však dostatečně robustní a komfortní.

Co byste na Drupalu zlepšili vy? Napište, jsem zvědavý na vaše postřehy.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Tiez som spisal zoznam zmien v Drupal 7. Je to prakticky len preklad changelistu.

návštěvník

Drupal 7 jsem včera zkoušel a neviděl jsem z uživatelského hlediska moc rozdílů. Určitě mi ve výčtu novinek chybí práce s obrázky na kterou Drupal doplácí a kde ho trumfne jak Joomla, tak Wordpress. Image, Imagefield, Inline... spousta modulů dokazuje jasnou potřebu vkládat obrázky, každý si jde svou cestou, což přináší mnohé nevýhody.
Také by bylo třeba udělat něco s náročností Drupalu. Já po testování Drupalu 6 (slabší hosting) přecházím zpět na velmi svižný Drupal 5, viz http://www.doom5.cz/blog/kelvin/drupal-co-jsem-zase-zdupal . Největší pes je zakopán na stránce s moduly, což je u dev D7 stejné :(.
Přivítal bych video návod týkající se obrázků, konkrétně modulu Image a souvisejícím, kterýmžto jsem nikdy nepřišel na chuť (vše se ukládá do jedné složky?). Dle mého musí být něčím zajímavé, ale s řešeními přes inline a přes imagefield jsem si zatím vystačil.

Profile picture for user Jan Polzer

Jo, modulů pro práci s obrázky je dost, viz sekce s videnávody zde na webu, ale právě v té variabilitě je asi problém. Nezkušneý si těžko vybere to pravé ořechové.

Podle stránky s výpisem modulů bych výkon Drupalu rozhodně neměřil :-) Resp. vůbec podle ničeho v administraci.

Za nápad na videonávod díky.

návštěvník

Bodla by možnost vybrat více kategorií najednou. Např. když budu mít web o autech, tak aby si mohli návštěvníci vybrat všechna auta, která spadají např. do kategorie SUV, mají červenou barvu a jezdí na naftu. Nyní nevím, jak tohle vyřešit.

Profile picture for user Jan Polzer

Už jsme se o tom myslím bavili v jiném vlákně zde na webu. Views by to nezvládlo?

návštěvník

Ano, máte pravdu. Bavili. Ale myslím, že na tohle je Views krátké. Nebo se dají pohledy tvořit dynamicky? Chtělo by to něco jako Faceted Search ale promakanější.

návštěvník

no ja nevim, to vlakno jsem necetl, ale kde vidite problem? pokud vim tak neni problem node zaradit do vice termu, je to v nastaveni slovniku. a pak views a cck jsou na to jak delane: EXPOSED FILTERS

návštěvník

Co mě na drupalovských webech štve je jejich pomalost.
Když kliknu třeba zde na maxíkovi na položku menu musím cca 3sekundy čekat než stránka najede.
I když ty brnomasaze.cz jsou rychlejší. Ale stejnak klasické hml-ko jede mnohem rychleji a je to škoda.

Profile picture for user Jan Polzer

No jo, Maxík by potřeboval upravit šablonu. Je to tisíckrát upravené jedno téma z Drupal.org a špatně optimalizované. Neměl jsem teď chvíli zapnuté kešování, tak třeba se teď web bude načítat o něco rychleji. Vyzkoušejte.

www.BrnoMasaze.cz jsem dělal celé nové a taky tam není zatím tolik obsahu :)

návštěvník

Myslím, že teď se to zrychlilo.

návštěvník

ja uz tomu zacinam verit skoro jako tomu ze existuje astar seran.

co je to "pomale"? co je to "obvykly pocet modulu"? kdyz si koupite BMW X6 tak do nej budete lit fritovaci olej abyste usetrili na benzinu?

od verze 6.2 jsem petku poslal do pekel a nemam nikde sebemensi problem. hostuju na C4 na kterou koukam jsou tady taky reklamni odkazy a nikdy jsem nemel jediny problem. a to si nemyslim ze by byl ubercart plus view plus cck plus adminmenu plus taxonomy acces lite atd byl zrovna "malo modulu" web.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru