Videonávod: Fotogalerie v Drupalu 7

Často se ptáte na možnosti vytvoření fotogalerie v Drupalu. Existuje množství modulů řešících tento problém komplexně. V mnoha případech si ale vystačíte se standardní instalací Drupalu doplněnou o často používaný modul Views a modul Colorbox. Tento návod vám ukáže, jak vše zkombinovat do galerie v Drupalu 7.

Reklama

Drupal 7 má výhodu v tom, že již obsahuje modul pro automatické zmenšování a další úpravy obrázků, stejně tak obsahuje prostředí pro přidávání dalších políček k vybraným typům obsahu. Pokud byste následující návod chtěli zrealizovat v Drupalu 6, není to vůbec problém - jen byste museli navíc doplnit moduly CCK a ImageCache.

K následujícími videu bych připojil krátkou omluvu - modul Views ve verzi pro Drupal 7 zatím není zcela stabilní a v některých případech zlobí. Nechtěl jsem proto některé drobné chyby z návodu vystřihovat, naopak jsem je tam ponechal a pokusil se vám naznačit, jak náhlý problém s nefunkčností úpravy View vyřešit. Věřím že i takové odbočky pro vás budou užitečné.

Celé video probíhá v prostředí ukázkového webu, který je popsán v mé nejnovější knize o Drupalu 7.

Budete-li mít nějaké doplňující otázky, neváhejte napsat do komentářů. Z vašich e-mailů vím, že téma fotogalerie v Drupalu vás opravdu hodně zajímá, takže budu rád, když do komentářů vložíte pár poznámek o tom, jak jste fotogalerie řešili na svých webech.

Odkazy, které přijdou vhod:

Do videa se už nevešla zmínka o možnosti nastavení vzhledu Colorboxu jako takového. Vězte tedy, že příslušné nastavení najdete v administrační části Konfigurace > Média > Colorbox, kde si vzhled Coloboxu vyberete z rozbalovací nabídky Styl. Můžete také zapnout volbu Vlastní a vzhled Colorboxu upravit detailněji.

Tip: zajímá vás spíše sestrojení fotogalerie pod článkem v Drupalu? Pak se podívejte na videonávod Drupal a jednoduchá fotogalerie bez složitého nastavování.

Reklama

Komentáře

Veľmi pekne ďakujem p. Polzer za perfektný návod !!! Nie som taká zdatná, aby som fotogalériu vytvorila bez Vašej pomoci.

Luba

 

Dobrý den,

díky za hutný návod. Ještě si ho několikrát přehraji a půjdu to zkusit. Prosím o radu, jak lze vytvořit (a zobrazit) fotogalerii ke konkrétnímu článku. Co článek to buď žádná a nebo "jeho" lokální fotogalerie.

Děkuji Milan

 

Dobrý den,

chtěl bych se zeptat jestli plánujete rozšířit tento návod o možnost přidávání lokálních fotogalerií ke konkrétním článkům - přesně to co požadoval pán předemnou. Tzn. mít možnost u daného článku zapnout / vypnout lokální galerii. Dále bych se chtěl zeptat, jakým způsobem mohu hromadně nahrát do drupalu např. 30 fotografií, abych je tam nemusel nahrávat jednu po druhé. Děkuji.

 

Vít Klimenko

Dobrý den, uvidím. Co se týče hromadného uploadu, to je u Drupalu problém. Můžete zkusit například toto http://drupal.org/sandbox/vingborg/1138512.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Díky za návod, naučil mne nové věci, hned je musím zkusit (global custom text,.. ). Ovšem k praktickému využití na tvorbu více galerií to moc není. Nelze pro každou galerii dělat nový typ obsahu. Dovedu si to představit leda jako dát uživatelům možnost přidávat fotografie do jednotlivých galerií mnou již vytvořených. Poté případně přidat nějaké filtrování dle data, autora, nebo popisku či jiného pole v typu obsahu fotografie?
Nešel by udělat typ obsahu s více fieldy typu obrázek (třeba i omezený počet), které by se zadali rovnou při tvorbě obsahu, a tyto fieldy pak podobně zobrazit? Ideálně právě podle názvu nového obsahu je pak případně fitrovat a zobrazovat?
Mně se to právě takto vůbec nedaří udělat a u tohoto článku už jsem se těšil, že jsem u cíle.
Edit: možná se mi začíná dařit a půjde to :-)

Dělat nový typ obsah pro další galerii není potřeba.

Já to nědeávno řešil tak, že jsem vytvořil novou kategorii, která je přiřazena k obshau typu Fotografie. Ve View, které zobrazuje galerii jsem nastavil jako Grouping by právě to políčko s galerií, výsledek je docela zajímavý a může se podle toho samozřejmě i filtrovat.

Galerii můžete stejným způsobem samozřejmě zobrazit i na základě obrázků v políčkách u jiných typů obsahu, u existujících článků. Taky jsem to realizoval.

Vidím, že vás to všechny zaujalo. Popřemýšlím o pokračování s tématem galerie obrázků v článku.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Groupování mne nějak nepomohlo. Vyřešil jsem to filtrem s termínama a exposed ho do bloku, to mi funguje. Colorbox mi jede ok bez global custom text a přepíná jednotlivé obrázky (nastavil jsem přímo v jeho nastavení v Image field options (CCK) Per post gallery. Možná je to i tím, že jsem šel rovnou malinko jinak a udělal si možnost přidat více fotek ke článku (bohužel stejně jdou přidávat po jednom i když mám nastaveno třeba počet 5 - asi jen nějaká chyba v testovacích stránkách) a zároveň přidal jedno pole pro povinný term, podle kterého to pak právě filtuji ve views. Jinak obrázky jsou pro Drupal asi nejvděčnější a zatím nevyčerpatelné téma.

Dobrý den, jsem v Drupalu začátečník a rád bych si udělal na svých webových stránkách více fotogalerií. Jsem grafik a fotograf. Podle Vašeho návodu jsem si vytvořil fotogalerii bez problémů, ale chtěl bych si fotografie rozdělit do více galerií (např. portrét, krajiny, svatby atd.) Bohužel nevím jak na to. Můžete mi poradit, nebo odkázat na nějaký návod a nebo popis postupu? Hledal jsem ale nemůže nikde nic najít. Možná je to jednoduché, ale zatím se Drupal učím. Mockrát děkuji za pomoc.

Obávám se, že nějak jednoduše to v jednom komentáři pro začátečníka vysvětlit nedovedu. Pokud chcete na webu více fotogalerií, zkuste si záznamy členit třeba pomocí kategorií nebo tagů.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Dobrý den, jsem tak trochu začátečník. Můžete prosím více rozvést jak přiřadiť konkrétní kategorii k typu obsahu aby jí bylo možné pak využít ve Views? Samotné kategorie a typ pro fotogalerii mám nadefinovany ale jakým způsobem jej propojit ve Views tak, abyc vybíral konkrétní fotografie, do konkrétní galerie (různé datum atd.) mi zatím činí problém. Děkuji za radu.

Zdravím. Ve Struktura > Typy obsahu u Fotogalerie přidejte nové políčko typu Odkaz na termín.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

bez urazky ale vasa odpoved s views nema nic spolocneho a kedze aj mna zaujima odpoved ako prepojit taxonomy a obrazok priamo vo views, tak by som tiez rad vedel ako na to?

Ptal jste se “jak přiřadiť konkrétní kategorii k typu obsahu aby jí bylo možné pak využít ve Views”. Takže jsem Vám odpověděl, jak kategorii k typu obsahu přidat.

Jestli myslíte, jak zobrazit ve Views kategorii, ke které obrázek patří, tak v definici Views stačí přidat políčko, ve kterém je kategorie vyplněna.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Lenze vo views nejde priradit kategoria ked uz tam mam obsah s obrazkom alebo naopak nejde priradit obrazok ked uz mam zvolenu kategoriu :(

skvely video dik

premyslim o jednom web projektu zatim se rozhoduji mezi wp a drupalem, znas nekoho kdo dela dobry sablony na zakazku?

To je většinou individuální, já nerad někoho doporučuju, pak se to vždycky obrátí proti mně, když dotyčný není spokojen :-)

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Dobrý den,

děkuji za výborný návod, měl bych jen jeden dotaz.

Jak docílit vypnutí breadcrumbs u vytvořené galerie?

Hm, pokud breadcrumbs nechcete, je asi nejlepší ji smazat přímo z page.tpl.php.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Dobrý den,

měl jsem na mysli spíš pomocí modulu jako je např. "Disable breadcrumbs", který ale u fotogalerie ani u /contact, breadcrumbs neodstraní. Ale máte pravdu, efektivnější to asi bude přímo vymazat z kódu.

Díky za odpověď.

Díky za fajn návod. Můžete dát tip, jak v D7 hromadně nahrát  obrázky  (fotky, soubory), nejlépe jen "ukázáním" na místo na serveru (kam jsem předtím hromadně nahrál přes ftp). Díky moc.

Dobrý den,

Váš návod je perfektní, ale chtěl jsem se zeptat zda je možno nějakým způsobem vytvořit galerii, která bude obsahovat náhledy a obrázky složené ze dvou odlišných souborů. Zkoušel jsem vytvořit obsah s dvěma políčky pro náhled a obrázek a pak je nějakým způsobem propojit v pohledu. Nicméně se to nepovedlo.

Děkuji,

Petr Henyš

Dobrý den, to by mělo jít v pohodě. Budete mít u obsahu dvě políčka - třeba náhled a fotografie. Do každého nahrajete jiný obrázek. Ve Views pak vyberete k zobrazování jenom ten náhled.

Ve Struktura > Typy obsahu > galerie > Správa zobrazení řeknete, že v detailu se nemá zobrazovat políčko s náhledem, ale jenom ta velká fotografie.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Pardon, nedošlo mi, že tu vlastně pracujeme v galerii s Colorboxem. Do View tedy musíte přidat i ten velký obrázek a dát mu příznak Nezobrazovat. Do Global Custom text, tam kde se pracuje v návodu s obrázkem ve velkém rozměru nedáte políčko náhledu, ale právě tento velký obrázek.

Mělo by to jít v pohodě, jen musíte dát pozor na to, abyste při definicích nepopletl, co je náhled a co velká fotka.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Dobrý den,

problém jsem díky Vašemu návodu hravě vyřešil. Děkuji. Trápí mě však maličkost v colorboxu, že nemění dynamicky velikost podle velikosti obrázku. V nastavení colorbox_trigger se píše, že lze nastavit jen pevnou šířku, protože se jedná o dynamický obsah...myslíte, že by to šlo nějak obejít?

Děkuji,

Petr Henyš

Jo, to mi taky vadí, ale nevím, jak to obejít. Já to na jednom webu vyřešil pomocí ořezu obrázku, který se tam zobrazuje, na přesné rozměry a také nastavením CSS tak, aby to vše pasovalo. Je to samozřejmě za cenu absence automatického natahování obrázku podle velikosti monitoru.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Stačí zadat "null" u výšky a u šířky a měl by fungovat resize dle obrázku

Dobrý den. V D6 jsem byl zvyklý vytvořen galerii a do ní pak naimportovat hromadně fotky přes image import. V D7 ale taková možnost není, můžete poradit nějakou alternativu?

Dobrý deň,

 

na úvod bude na mieste pochvala. Perfektné! Mám len dotaz kde najdem prislušný .css subor, ktorým môžem upraviť galeriu, akosi ho nikde nemôžem vydolovať. VOpred ďakujem :-)

Dobrý den, soubor najdete ve složce s tématem vzhledu, které na webu právě používáte.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Dobrý den, jednak čtu vaší knihu, jednak koukám na na net, ale v drupalu 7 jsem při instalaci colorboxu narazil na problém, že You need to download the Colorbox plugin and extract the entire contents of the archive into the sites/all/libraries/colorbox folder of your server.

Ale ve složce sites/all libraries není, tak jsem jí vytvořil a postupoval podle návodu. Nicméně hlášení je pořád stejné. Dovoluji se zeptet, kde je chyba?

Petr

Takže jste si ten Colorbox stáhl z http://colorpowered.com/colorbox/, rozbalil to jako složku colorbox a nakopíroval do složky sites/all/libraries? Pokud ano, mělo by to fungovat.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Ano a furt stejné chybové hlášení.

Zdravím, tak se mi nedaří nainstalovat modul Colorbox, stále mi to hlásí, že chybí podle návodu zde jsem nakopíroval modul colorbox do modulů, pak podle instrukce Installation for Drupal 7 (2.x) jsem stáhl a umístil Libraries API 2 a Download Colorbox plugin 1.x a stále mi to hlásí, že stále chybí Libraries...Víte, jak z toho ven? Děkuji

Umístil jste JavaScript toho Colorboxu správně? Tedy do složky sites/all/libraries/colorbox?

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Ano, umístil a ještě jsem mu nastavil práva z 640 na 777, kdyby bylo náhodou třeba, u souboru/www/domains/fron.cz/sites/all/libraries/colorbox/jquery.colorbox-min.js

Pak mě už napadá jenom možnost, že máte starou verzi Colorboxu. Odkaz, který uvádíte výše, je nějaký jiný, než je na domovské stránce Colorbox pluginu pro jQuery - http://www.jacklmoore.com/colorbox/ (to velké Download)

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Stejný problém se zobrazováním obrázků, tedy spíše s jejich nezobrazováním mám i provedení podle článku Drupal a jednoduchá fotogalerie bez složitého nastavování, zdá se, že mě to odkazuje na problém  v .htaccess souboru, chyba 500, pozjišťuji co mi na Wedosu poví...

Zdravím,tak problém je vyřešen... Ve video návodu jste říkal, že netřeba nic v původní instalaci upravovat a tak jsem nic neupravoval, ale to byla chyba. Nevytvářel jsem složku sites/all/libraries/ , ale dával jsem tam celý modul .. sites/all/... no a proto to nejelo. musel jsem stáhnout modul Libraries dát do složky sites/all/modules. Pak už jsem mohl nainstalovat jak modul libraries, tak colorbox a podle video návodu vytvořit fotogalerii. sites/all/libraries/colorbox s javascriptem samozřejmě mám...Klidně mé příspěvky smažte.. Díky.

Vše se tváří, že je ok a že funguje...Když však kliknu na obsah, vyberu nějakou takto vytvořenou stránku typu fotografie a nahrávám do ní svou fotku, nezobrazí se ani jako miniatura ani v náhledu v colorboxu..okno je prázdné, ikdyž naznačuje, že v něm něco je... obrázek se sám nahrál do: /www/domains/fron.cz/sites/default/filesale nevytvořil tam miniaturu...tak už zase nevím... 

No to je problém v právech přístupu do složek. Zkontrolujte chmod a zakomentujte .htaccess ve složce se soubory (sites/default/files).

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Hurá, máte pravdu - .htaccess tento soubor mě jednou zabije...muselo se zakomentovat vše, práva jsem nastavil a už to šlape jako hodiny :)

Dobry, velmi dobry navod ale bohuzial nie vhodny pre mna.
Potreboval by som poradit ako vytvorim taku galeriu ako napriklad na tejto stránke konoha.cz potrebujem to dat tiez takto do kategori atd asi tak ako to je na stranke ktoru som poslal, a ospravedlnujem sa ze sem hadzem odkazy a inak by som to nevedel vysvetlit 
Budem strasne vdacny ked mi poradite :) Ďakujem

Velmi dobře provedeno. Já používám STARK a ZÁKLADNÍ STRÁNKU ( APACHE ) a v okamžiku, kdy provedu "úpravu uzlu fotografie" , tak mi chybí políčko pro nahrávání fotografie. To znemožňuje pokračovat ve VIEWS. Toto platí pro všechny 3 volby při definici pole "fotka" ( thumbnail, large...). Děkuji za radu.

No a máte v definici typu obsahu toto políčko přidáno?

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Políčko "fotka" jsem přidal jako existující do "základní stránky" a do "panelu"-bez úspěchu. Pane Polzer, budete mi muset poradit trochu konkretněji. Jinak pracuji přesně podle Vašeho videonávodu. Děkuji.

No to já bych rád poradil :) Ale naslepo se to dělá blbě.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Pane Polzer, chtěl bych Vás požádat, zda na Vašem PC byste si zvolil STARK a ZÁKLADNÍ STRÁNKU a celý videonávod fotogalerie projel. Zda to u Vás funguje. Děkuji.

Na jiním místě v mém PC jsem zprovoznil DRUPAL 7.24 a poslední moduly. Zde po nastavení STARK a ZÁKLADNÍ STRÁNKY políčko pro fotografii nechybí a fotogalerii jsem úspěšně odzkoušel jak na nové stránce tak v bloku, který jsem potom umístil na ZÁKLADNÍ STRÁNCE. Děkuji panu Polzerovi za tento videonávod. Nyní, když umím pracovat s VIEW, bych se chtěl naučit SLIDESHOW.

Dobrý den,
rád bych Vás požádal o radu s následujícím problémem. Pomocí modulu views potřebuji zobrazit několik galerií pod sebou. Každá galerie obsahuje několik textových polí a fotografie. Podařilo se mi, analogick s Vaším návodem pomocí polí dostat do zobrazení všechna textová pole, které potřebuji. Cílem bylo, aby na "stránce" byl zobrazeny fotografie z galerie, text a pak další galerie a text. Fotografie mají být v normálním stavu malé náhledy a po kliknutí zobrazit v lightboxu s možností posouvání pomocí šipek. Pro toto jsem využil dvakrát pole Obsah: Gallery media ( jednou s malou fotograii a podruhe s velkou)a pomocí colorbox trigger předchozí skrytá pole zobrazuji. Vše funguje až na to, že po kliknutí na obrázek v lightboxu zobrauje všechny fotografie z galerie najednou. Nevíte, jak donutit colorbox, resp. lightbox zobrazovat fotografie odděleně s možností posunu.
Moc děkuji
Poustka

Stránky

Přidat komentář