Drupal a jednoduchá fotogalerie bez složitého nastavování

Fotogalerie a Drupal, to je snad nesmrtelné téma. Každý si pod ním vybaví něco jiného. Tento videonávod vám ukáže zprovoznění jednoduché fotogalerie z obrázků pod článkem v Drupalu.

Jestliže máte požadavek na zabudování fotogalerie do redakčního systému Drupalu, může mít takový úkol celou řadu výstupů. Kdysi jsme si tady ukazovali řešení fotogalerie pomocí Views. Takovéto zpracování je vhodné pro případ, kdy chcete mít na webu samostatnou sekci s fotogalerií.

Jiným požadavkem však může být zprovoznění fotogalerie spárované z některým z článků. Na webu jsou často k vidění fotogalerie pod článkem, které obsahují obrázky nějak související s textem. V Drupalu 7 můžete toto velmi elegantně vyřešit zapnutím modulu Colorbox, který z náhledů pod článkem udělá klikací galerii.

Chcete-li však něco trošku více sofistikovaného, než sadu klikacích čtverečků, koukněte se na řešení galerie pro Drupal s využitím modulu Gallery formatter. Jde o jednoduchý modul, který stačí zapnout a který se následně postará o to, že obrázky nahrané přes obrázkové políčko u článku v Drupalu se zobrazí v jednoduché fotogalerii s náhledy, zvětšeninou a odkazem na originál. Ten lze navíc otevírat v Colorboxu, máte-li instalován i tento modul. V Colorboxu pak lze procházet i celou galerii.

Gallery formatter se mi líbí také proto, že zkušenější tvůrci webů s Drupalem mohou využít jeho nastavení a velikosti náhledů a zvětšeniny si upravit podle sebe. Ve spojení s CSS pak lze vzhled této jednoduché fotogalerie zcela předělat, funkčnost přitom zůstane zachována a nemusíte řešit její programování.

Jak pracovat s modulem Gallery formatter vám ukážu na následujícím videu. Rovněž jej uvidíte v akci spolu s modulem Colorbox. Instalace Drupalu 7 na tomto videu používá téma vzhledu Danland.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Dobrý den,
předem děkuji za Vaše skvělé návody a výbornou knihu.
Nevím si ale rady se zobrazováním fotky v Colorboxu. Neustále se mi vybraná fotka zobrazuje v novém okně, místo toho, aby se objevila "pěkně v rámečku Colorboxu". Postupoval jsem přesně podle návodu, knihovny i moduly uloženy tam kde mají být, už si ale vůbec nevím rady, asi to bude nějaká úplná maličkost, kterou přehlížím.
V čem prosím může být problém?

Profile picture for user Jan Polzer

Pokud nemáte špatně nakopírované knihovny, pak by mělo stačit jediné - vyprázdnit cache v Drupalu.

návštěvník

Dobrý den, poradíte, jak to rozchodit v Drupalu 6? Děkuji.

návštěvník

Myslím, že to je dobrý tip na galerii, ale když ji potřebuji použít vícekrát v určitém content type a navíc na různých místech?

Profile picture for user Jan Polzer

Jestli může být Gallery Formatter na jedné stránce zobrazen vícekrát a nepobijí se jeho JavaScripty, to jsem nezkoušel. Nicméně více galerií třeba s Colorboxem to problém není. Takže klidně stačí si udělat více políček a jejich fotky zobrazovat Gallery Formatterem, co to udělá.

návštěvník

Dobrý den,fotografie na výšku se nezobrazují celé... jen výřez, jako na fotografii na šířku, jde s tím něco provést? Děkuji

Profile picture for user Jan Polzer

Jasně, musíte si zeditovat styl obrázku v Konfigurace > Média > Styly obrázku a místo Scale and Crop dát jenom Scale.

návštěvník

Dobrý den, děkuji za pěkný návod. Je to jednoduché a rychlé. Chtěl bych ale nahrávat více fotek najednou - v Drupalu 7. Fupload a swfupload funguje jen pro D6, Ostatní návhry plup, plupload a další nefungují bezpečně. Existuje něco na D7?

Děkuji Martin

Profile picture for user Jan Polzer

Už dlouho používám Plupload. Jak ve spojení s IMCE, tak s FileField Sources. Co Vám na něm nefunguje?

návštěvník

Aha, já to nezkoušel. Jen jsem pročítal diskuse, kde ten plupload moc nedoporučovali....Díky, zkusím to.

Když u píšu. Vytvořil jsem si tuto jednoduchou fotogalerii. Vše funguje, ale když jsem si chtěl zvětšit fotku, tak mi nenajede do colorboxu, přestože jsem postupoval přesně podle vašeho návodu - v nastavení ve správě zobrazení Use jQuery modal for full image link  - colorbox.. Modul colorbox jsem si samozřejmě nainstaloval. Nevím, čím to může být. Nemusí být všechny fotky ve stejném formátu? Mám totiž jednu na výšku, jednu na šířku, jednou je to jpg, jindy png.

Profile picture for user Jan Polzer

Pokud máte Colorbox nainstalovaný a máte nakopírovány i jeho JavaScriptové knihovny, pak většinou stačí vymazat cache Drupalu. Poté se to chytne a bude fungovat. Případně koukněte do Hlášení stavu, jestli modul Colorbox nehlásí nekompatibilní verzi knihovny.

návštěvník

Dobrý den,
Gallery formater je opravdu jednoduchý, dobrý návod, spíše by mne zajímal názor, resp. návod jak využít Node Gallery. Podle toho, co předvádí tady, http://www.youtube.com/watch?v=M-zw6yR4dZM je to super. Umožňuje vytvářet samostatné galerie, pod-galerie, horši je to však se samotným konečnm vzhledem a funkčností celé galerie. Mám na mysli vzhled jako mozaika. Pokud by ste ste někdy opět zabýval fotogaleriemi, uvítal bych tento modul...
Hezký den
Libor

Profile picture for user Jan Polzer

Abych pravdu řekl, od modulu Node Gallery mě odrazuje, že jednotlivé položky galerie, tedy obrázky, jsou vlastně vytvářeny jako samostatné uzly. Alespoň to tak popisují na stránce modulu. To mi přijde špatný nápad, použitelný jen v případě, že stavíme skutečně web typu fotogalerie. Ale pro použití jako doplňkové galerie na normálním webu je lepší nějaké řešení ve formě obrázků v políčkách.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru