Nová kniha: Drupal 7, podrobný průvodce tvorbou a správou webu

Aktualizováno. Dobrá zpráva pro drupalisty, kteří si chtějí přečíst informace o práci s redakčním systémem Drupal 7 v češtině. Nová česká kniha ozaměřená na Drupal 7 je již v prodeji.

Po úspěšných dvou vydáních knihy Drupal: Podrobný průvodce tvorbou a správou webu, které byly určeny pro Drupal 5 a Drupal 6, nyní přichází kniha zcela nová. Její název je podobný a odkazuje na již zavedenou tradici, tedy seznámit čtenáře se základním používáním redakčního systému Drupal, s vybranými moduly a uvést jej do problematiky tvorby nových témat vzhledu a vlastních doplňkových modulů.

Drupal 7, podrobný průvodce tvorbou a správou webu není jen další přepracované vydání. Tato kniha je napsána od začátku do konce zcela novým způsobem, ať už se jedná o její obsah nebo formu. Při její tvorbě jsem zohlednil požadavky vás, čtenářů, kteří mi za poslední roky posílali své připomínky ke stávajícím knihám.

Obsah nové knihy o Drupalu 7

Mnohé z vás jistě potěší, že v nové knize pro Drupal 7 již nenajdete obecné a s Drupalem přímo nesouvisející pasáže, které by představovaly ostatní redakční systémy nebo váš chtěly učit, jak by měly vaše webové stránky vypadat, co se obsahu týče. Tyto kapitoly uvolnily místo mnohem zajímavějším částem, například tvorbě elektronického obchodu postaveného v Drupalu 7.

Kniha o Drupalu 7

Kniha o Drupalu 7

Koncept knihy jsem přepracoval tak, že po úvodní části, která stávající uživatele Drupalu seznámí s novinkami v sedmičce, následuje praktická část, která vás naučí vytvořit základní, plně funkční web, který je možné ihned nasadit do provozu. Tento cvičební web se prolíná téměř všemi dalšími kapitolami knihy, které na něj odkazují a ukazují čtenářům, jak popisované techniky prakticky využít k vylepšení cvičebního webu.

Aby se vám ještě lépe pracovalo, je celý cvičební web umístěn na CD přiloženém ke knize. Tamtéž najdete zdrojové kódy z kapitoly o tvorbě nového modulu, který právě s cvičebním webem pracuje. CD by tak nemělo být jen nosičem instalátoru Drupalu 7 a jeho balíčků, které si můžete stáhnout z internetu.

Po kapitole o cvičebním webu následují pasáže věnované podrobně jednotlivým částem Drupalu 7. Myšlenka je taková, že zatímco kapitola o cvičebním webu vás rychle naučí postavit webové stránky na Drupalu 7, následující kapitoly podrobně proberou jednotlivé funkce, které jste při tvorbě webu využili. Celý obsah knihy je v bodech následující:

 • Představení Drupalu 7
 • Instalace Drupalu, nezbytné požadavky na serverové technologie, systémové nároky Drupalu 7
 • Tvorba cvičebního webu, aneb postavte si web za půl hodiny
 • Seznámení sjádrem Drupalu
 • Nastavení webu podrobně
 • Vše o vkládání obsahu do Drupalu
 • Menu, bloky a další prvky stránky sDrupalem
 • Správa uživatelů vDrupalu
 • Úvod do tvorby témat vzhledu pro Drupal
 • Úvod do tvorby doplňkových modulů (vytváření stránek, výpisy zdatabáze, generování bloků, formuláře, AJAX, akce, úpravy uzlů před jejich zobrazením)
 • Užitečná vylepšení základní instalace Drupalu (Drupal a SEO, ochrana před spamem, sledování návštěvnosti, vizuální editory, Drupal 7 a CCK, Views, Lightbox/Colorbox, fotogalerie, formuláře, video a další)
 • Drupal jako eshop (nastavení, produkty, katalog, objednávky, zákazníci, statistiky)
 • Jak se postarat o svůj web
 • Nejčastější problémy sDrupalem

V příloze knihy najdete seznam tabulek v databázi Drupalu 7 a informace, k čemu slouží.

Knihu již můžete objednávat v eshopu na adrese knihy.cpress.cz.

Tip: Nezapomeňte, že Drupalu se věnuje i další kniha v češtině, a sice 333 tipů a triků pro Drupal.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Znám orientační, finální nevím na korunu přesně, tak raději budu mlčet. Navíc Computer Press má pořád nějaké akční slevy, což se v ceně odrazí.

návštěvník

Potesili ste ma novou knizkou. Mohla by byt akcia, ze k D7 za 1kč D6v2 nech mam komplet seriu.
V D7 knihe sa zrejme nic nove nedozviem, ale ostatnym knizkam je uz smutno :D, tak si ju zrejme kupim. Rozhodne ma vacsiu hodnotu ako nejaky herny casopis, kedze som si ziaden uz rok nekupil, tak ostalo daco na knizku.

návštěvník

Chtěl bych se zeptat zda je kniha "333 tipů a triků pro Drupal" použitelná i pro Drupal7, případně zda v budoucnu chystáte něco podobného i pro Drupal7?  

Profile picture for user Jan Polzer

Použitelná je do jisté míry. Ale psána byla s ohledem na využití u Drupalu 6. Řadu tipů je možné v sedmičce realizovat tak, některé už i bez doplňkových modulů, které vám kniha doporučuje instalovat.

návštěvník

Doufam, ze tam bude dobre popsane, jak vytvorit vzhled. S tim mam nejvetsi problem. Diky

návštěvník

Já taky. Potřeboval bych návod na stylování a tvorbu šablon. CSS a HTML ovládám, ale upravit vzhled  šabloně Drupalu je masakr.

Pane Polzer, nebude taky knížka o vytváření šablon pro D7 - krok za krokem? Např. jak změnit šablonu Zen na šablonu podle vlastních potřeb. Jak vložit  region, jak stylovat region, jak vytvořit subtéma pro frontpage (např. bez nadpisu a s jiným počtem sloupců), propojení na dynamická menu, výměny obrázků v hlavičce atd. Za to bych dal i větší peníze, než kolik si účtujou za knihy k Drupalu.

Profile picture for user Jan Polzer

Úprava Zenu krok za krokem zde popsána není. Věnuji se především tomu, k čemu a jak využít jednotlivé šablony pro články, bloky, stránku, regiony atd. Jsou tam zmíněny některé odlišnosti od tvorby šablon v Drupalu 6. Úpravě CSS se nevěnuji, předpokládám, že to už zájemce o tvorbu témat vzhledu v Drupalu ovládá.

Jak na regiony, jinou titulní stranu a podobné věci, to v knize zmiňuji.

návštěvník

Dá se tedy říct, že nic zásadního ohledně tvorby vzhledů v této knížce není? Jde tedy o oprášení předchozí knihy o Drupalu 6? Neuvažujete o napsání zcela nové knihy o tvorbě vzhledu pro Drupal 7, než oprašovat a mírně pozměnit knihu o Drupal 6 a upravit ji pro Drupal 7? Za to se mi peníze vyhodit nechce.

Profile picture for user Jan Polzer

Už po druhé dnes odpovídám, že nejde o oprášení ani mírnou změnu předchozí knihy, ale že jde o zcela novou knihu, napsanou zcela od začátku a rovněž i jinak koncipovanou. Jak je zmíněno v článku výše ;-) Nevím, jak už to říci jinak.

Jestli koupíte nebo ne, to je na Vás, nikdo Vás k tomu nutit nemůže.

návštěvník

Dobry den pane Polzer, tak jsem si Vasi knihu objednal. Muzete byt rad, vydelal jste penize o nic jineho Vam asi nejde? Samozrejme, ze napisete, ze to neni pravda, ale...  Zatim zde nenapisu uplny zaver, ale musim napsat, ze jsem zklamany ohledne tvorby vzhledu pro Drupal, kde jsou stale dokola, vlastne jako u knizek prechozich probrany jen zaklady tvorby vzhledu. Tyto zaklady jsou popsany uz v predchozich knizkach. Skoro nic noveho tato knizka v tomto zameru neprinesla. Za to davam minus. Ohledne dalsiho napisu. Nemohl by jste napsat knizku, kde proberete jen tvoreni vzhledu a to jak v Drupalu, tak v rozsireni Views? Diky

Profile picture for user Jan Polzer

Nevím, jakou máte představu o tom, kolik z této knihy vydělám, ale jen na okraj - je to zlomek její prodejní ceny. Knihu jsem tedy rozhodně nepsal proto, že bych z ní měl vysoké přímé zisky, jak si někteří čtenáři, zřejmě včetně vás, myslí.

Co se týče kapitoly o tvorbě vzhledu - toto není kniha zaměřená na tvorbu vzhledu :-) Je to kniha komplexně pojímající Drupal. Pokud chcete stejně obsáhlou knihu věnovanou jen danému tématu, musíte hledat jinde, například na www.packtpub.com. To jsem samozřejmě nikdy nezastíral.

Na druhou stranu si myslím, že pokud umíte CSS a HTML a základy PHP, pak je popis v knize dostačující k tomu, abyste dokázal vytvářet témata pro Drupal. Ono to totiž nic jiného není, než dosazování dostupných proměnných (jejich seznam v knize mimochodem je) do HTML kostry a následně doplnění CSS.

návštěvník

Musím potvrdiť slová p. Polzera. Mám prečítané obidve knihy o Drupale od p. Polzera a momentálne mám rozčítanú práve zmieňovanú knihu a vôbec neľutujem, že som si ju kúpil. Aj keď už mám niekoľko funkčných webov na Drupale oceňujem popis na praktickom príklade. Dobrá práca pán Polzer!

Profile picture for user vomi

Tak jsem chtěl na stránkách knihy.cpress.cz knihu objednat a prd. Dříve aspoň byly knihy ještě před vydáním na pult označeny "připravujeme" a byly dodány v okamžiku zrození. Takhle abych číhal.... blbá změna. NA Novou knihu není žádný link v e-shopu.

návštěvník

A na Slovensku zijuci kde si tuto knihu kupime, ked na uvedenej adrese na Slovensko neposielaju... :-(

Profile picture for user Jan Polzer

Od 2. května by kniha měla být i na pultech knihkupectví. Protože předchozí kniha se na Slovensko taky nějak dostala, předpokládám, že to nyní bude podobné. Víc k tomu asi neřeknu.

návštěvník

"Drupal jako eshop" - znamená to seznámení s modulem Drupal Commerce nebo práce s modulem Ubercart?

návštěvník

Dobrý den,

na knížku se docela těším. Jenom jsem se chtěl zeptat, jestli u eshopu řešíte i DPH?

 

D.

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, DPH tam neřeším. Ale může to být podnět pro případné příště.

návštěvník

Ten pro Drupal 7 není.

Profile picture for user vomi

 

tak knihu mám už na stole.... Místo pod rozkvetlou třešní budu u PC ;)))

 

návštěvník

Mne ju má zajtra doručiť Česká pošta, už sa neviem dočkať :)

návštěvník

Dnes jsem prostál za vrátky půl dne a včera v 9:00 objednanou knihu mi pošťák nepřivezl :-( . Tak snad zítra. IvoL 

Profile picture for user Jan Polzer

Tak až ji omrknete, budu rád za názory. Třeba i porovnání s předchozí knihou, máte-li ji.

návštěvník

Tak dneska mi přišla a už se nemůžu dočkat až nad ní budu trávit dlouhé večery :)

návštěvník

Tak, vážení, už jí mám... Hned 27. dubna jsem ji objednal a v pátek už poštou dorazila. Opravdu je moc pěkná, je to "hutné" čtení a velmi oceňuji příklad budování webu na příkladu kulturního střediska. Je lepší jednou prakticky zkusit než destkrát o tom číst. Děkuji autorovi.

P.S. Nebude autogramiáda ??

návštěvník

Potvrzuji "hutnou smetanu" kterou se bude našinec dlouho prokousávat. Některé otázky (drobečky) - jak je  to s nastavením poštovního serveru pro odesílání emailů ? Mám na lokále nainstalovaný Aquila balík bez jejich podpory emailů ... . Jaké je adminstrátorské heslo do přiložené DB Kulturního střediska?

IvoL

Profile picture for user Jan Polzer

Heslo je admin, stejně jako uživatelské jméno. Zkuste prosím - omlouvám se, že jsem to nějak zapomněl dopsat do popisku.

Nastavení poštovního serveru - pokud nechcete využít to, co je součástí instalátoru Acquia Dev Desktop, pak doporučuji smtp4dev.

návštěvník

Dobry den,
nemam s Drupalem zadne zkusenosti. Chtel bych se proto zeptat, zda je pro mne vhodna tato kniha nebo je lepsi zacit s predchozi knihou "Drupal - Podrobný průvodce tvorbou a správou webů".
Dekuji za odpoved

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den. No určitě s touto knihou. Ta předchozí byla pro Drupal 6, tato je pro Drupal 7. Obě jsou psány pro seznámení s Drupalem, o čem kniha je, jsem popsal výše v článku.

návštěvník

Dobrý den,

1. Knihu k verzi 6 už asi těžko seženete v obchodě.

2. Nová kniha Vám umožní právě díky příkladu stavby webu Kulturního centra umožní pochopit, jak to vlastně autoři v Drupalu myslí ... .

Jediný důvod pro starší knihu je fakt, že podpora D7 je do rozšiřujících modulů dodělávána postupně, také množství témat vzhledu je zatím méně.

PS. Koupil by jste si o generaci starší auto ?

návštěvník

Dekuji za predchozi odpovedi. Kniha je napsana opravdu dobre.

Instalaci na locale mam za sebou, ale mam par dotazu:

1. pouzivam Wampserver ktery obsahuje PHP 5.3. V knize zminujete mozne problemy s touto verzi a doporucujete verzi 5.2. Jak moc se toto projevi do samotne instalace? Nebo mohou problemy nastat az s nejakymi moduly?

2. Instalace mi na locale probehla, nicmene se mi tam objevilo toto hlaseni:

Chyba při importu uživatelského rozhraní.
Pokračujte na stránku s hlášením chyb
An AJAX HTTP error occurred. HTTP Result Code: 200 Debugging information follows. Path: http://localhost/drupal-7.0/install.php?profile=standard&locale=cs&id=2&... StatusText: OK ResponseText: ( ! ) Fatal error: Maximum execution time of 30 seconds exceeded in C:\web\wamp\www\drupal-7.0\includes\database\database.inc on line 2039 Call Stack #TimeMemoryFunctionLocation 10.0005370832{main}( )..\install.php:0 20.0055832664install_drupal( )..\install.php:27 31.372110196008install_run_tasks( )..\install.core.inc:80 42.023621205240install_run_task( )..\install.core.inc:343 52.025121324712_batch_page( )..\install.core.inc:453 62.025921332536_batch_do( )..\batch.inc:81 72.025921332536_batch_process( )..\batch.inc:162 82.027921421328call_user_func_array ( )..\batch.inc:285 92.027921421344_locale_batch_import( )..\batch.inc:0 102.028021422152_locale_import_read_po( )..\locale.inc:2077 1129.946821439312_locale_import_one_string( )..\locale.inc:640 1229.946821439408_locale_import_one_string_db( )..\locale.inc:861 1329.984321441888InsertQuery_mysql->execute( )..\locale.inc:965 1429.984421442656DatabaseConnection->query( )..\query.inc:37 1529.984521444784DatabaseStatementBase->execute( )..\database.inc:595

Google bohuzel nepomohl.

3. Vse zda se funguje, ale drupal mam z casti aglicky, z casti cesky:-)

napr menu:

Dashboard Obsah Structure Appearance People Moduly Configuration Reports Nápověda

Muze toto souviset s predchazejicim chybovym hlasenim, resp s tim, ze je tam PHP 5.3?

Pokud to tu spamuji, tak se omlouvam, ale drupal 7 se na forech jeste moc neresi.

Dekuji

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den, tak jste měl napsat do fóra tu na webu, ale ne pod článek o knize ;-) No, nevadí. Chyba je způsobena tím, že serveru vypršel čas pro zpracování požadavku na databázi. Máte jej nastaven na 30 sekund, což by mělo bohatě stačit, ale z nějakého důvodu to na Vašem počítači trvalo déle. Wampserver neznám, ale zkuste tam někde ten limit z 30 sekund prodloužit a instalaci zopakovat.

návštěvník

Díky moc za tuto knihu, koupil jsem si ji před asi dvěma měsíci a byla to dobrá volba. Instaloval jsem si z přiloženého CD webový server na PC, přečetl stránku po stránce celou knihu a na tomto jsem si vyzkoušel nanečisto i celý svůj budoucí web. Ještě se potřebuji naučit tvorbu vzhledu na Artisteer a teším se na 333 tipů a triků.

návštěvník

Chtěl jsem něco poznamenat na stránkách knihadrupal.cz, kliknul jsem na "Napište nám", a odpovědí bylo "Přístup byl zamítnut. Nemáte oprávnění přistupovat na tuto stránku".

Zvláštní.

Profile picture for user Jan Polzer

:-D I mistr tesař se utne... Já si toho všiml, ale pak jsem na to zapomenul. Díky za oživení. Už je to opraveno.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru