USB flashdisk s Ubuntu rychle a jednoduše

Operační systém Linux proslul mimo jiné možností spouštění z různých médií a na různých typech hardwaru. Daleko dříve než Windows nabídl spouštění z USB flashdisku. Nyní máte k dispozici pomůcku, kterou si takový flashdisk připravíte během několika minut.

Reklama

Live CD s linuxovými distribucemi jsou sice poměrně praktické na vyzkoušení práce s Linuxem nebo na opravy poškozeného systému instalovaného v počítači, pro seriózní práci jsou však pomalé. Mnohem lépe jsou na tom systémy bootující z flashdisku - načítání dat z tohoto média je mnohem rychlejší, než při použití optické mechaniky.

Existuje nespočet způsobů, jak si bootovací USB flashdisk s Linuxem připravit. Moje oblíbená linuxová distribuce Ubuntu se stala předmětem projektu uSbuntu, který tvorbu bootovacího USB s touto distribucí výrazně zjednodušuje uživatelům Windows.

uSbuntu - Ubuntu na USB

uSbuntu je open source projekt, který najdete na adrese sourceforge.net/projects/lili-creator, setkáte se s ním také pod názvem LinuxLive USB Creator. Program si stáhnete ve formě balíčku ZIP, složku s ním rozbalíte někde na disk a spustíte soubor uSbuntu Live Creator.exe.

uSbuntu Live Creator

uSbuntu Live Creator

Jak vidíte, netradiční prostředí programu uSbuntu je rozděleno na několik částí. V první si vyberete připojený flashdisk, na který chcete Ubuntu nakopírovat. Pokračujte výběrem zdrojových dat. Použijete buď ISO soubor s distribucí Ubuntu nebo již vypálené CD. Pokud nemáte ani jedno, klepněte na tlačítko Download a ISO soubor si stáhněte z webu.

Pomocí táhla persistence vytvoříte na flashdisku prostor, který bude použit pro ukládání dat z Ubuntu spouštěného na tomto USB flashdisku. Čtvrtá část nabízí několik voleb pro ukrytí souborů, zformátování flashdisku a spouštění Ubuntu z Windows.

uSbuntu je bezesporu užitečný nástroj pro každého, kdo si chce vytvořit bootovací USB flashdisk a nepříliš přitom přemýšlet nad nějakými složitými příkazy. Teoreticky by měl fungovat s jakoukoli linuxovou distribucí.

Tip: Nevynechejte článek Desítka tipů pro právě nainstalované Ubuntu (Linux)

Pokud byste chtěli z USB flashdisku spouštět instalátor Windows 7, pak koukněte na článek Bootovací USB s Windows 7 na jedno kliknutí.

Tagy: 

Reklama

Komentáře

Umí skoro to samé a má normálnější prostředí :)
http://unetbootin.sourceforge.net/

Vypadá to velmi schopně, díky za tip.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář