Srovnání: iPad vs iPad po jednom víkendu či 60 hodinách

V pátek dopoledne jsem se stal jedním z prvních lidí, kteří si v Česku donesli domů nový iPad. V tomto článku nemám ambice na velkou recenzi. Pokusím se jen srovnat rozdíly mezi třetí a první generací iPadu, který mám doma již pár let.

Dodnes si živě vzpomínám na jeden oběd po tiskové konferenci (o úplně něčem jiném než o Apple), kdy jsem se se spolusedícími bavil o tom, co že to Apple hodlá vrhnout do světa za blbinu. Počítač s dotykovým ovládáním a operačním systémem z mobilního telefonu? K čemu to bude dobré? Proč to vychvalujete? To si nikdy nekoupím!

Uplynula nějaká doba a z čirého zájmu o možnosti vývoje pro iOS jsem se rozhodl, že si iPad koupím. Ono je to s ním tak, že dokud jej nevyzkoušíte, tak asi nepochopíte, co na něm jeho majitelé tak obdivují. Těžko se to popisuje. Navíc to bylo v době, kdy Android běhal maximálně na dražších mobilních telefonech a Kotek vůbec netušil, že bude točit reklamu na tablety.

Nejsem takový masochista, abych s sebou iPad tahal na různá jednání a neustále si na něm dělal poznámky synchronizované přes různá internetová úložiště. Zkratkovitý mobilní životní styl, kterému mnozí majitelé tabletů i telefonů od Apple podlehli, je mi z duše protivný. Ovšem iPad jsem si za pár let, co jej mám, velice oblíbil. Na čtení internetu, rychlou kontrolu zpráv (nesynchronizovaný Gmail v Androidu mi tak rychle nenaběhne, o počítači nemluvě), občasné kouknutí na ebooky, když mám vybitý Kindle, na ukazování fotografií a podobně.

Když se objevil iPad 2, nechalo mě to klidným. Ze svého pohledu jsem v něm viděl jedinou zásadní odlišnost od první generace - vestavěnou kameru a fotoaparát. Protože však fotím přístrojem k tomu původně určeným a ne hliníkovou destičkou, zůstal jsem u prvního iPadu s aktualizovaným iOS. Dodnes mi to vyhovuje.

Nový iPad 3 nebo spíš jen iPad je tu

Přesto jsem neodolal, naznal, že je čas na změnu, a začal přemýšlet o pořízení nového iPadu třetí generace. Příslib kvalitního displeje mě oslovil asi nejvíce. Hry na iPadu nehraji a výkonově mi tak stačí i ten původní. Na nový iPad jsem se těšil i z důvodu, že budu moci vyzkoušet nové iPhoto, které se mi na první iPad odmítlo instalovat.

V pátek ráno stránky českého Apple Store ukazovaly dodací lhůtu pro nový iPad 1- 2 týdny, což se mi zdálo moc dlouho. Vyrazil jsem tedy do iStyle v brněnské Olympii, odkud mám většinu svých věcí se značkou Apple. Prodej začínal v deset hodin, já dorazil chvíli po deváté a k mému překvapení jsem byl první. V deset hodin jsem si pak vybral iPad White 4G 64 GB. Vyšlo to, nemusel jsem čekat ve frontě, dost na to, že jsem dorazil s takovým předstihem - nějak stále nechápu lidi, co jsou ochotni před obchody i bivakovat.

iPad 3. generace

Mimochodem, menší fronta se nakonec utvořila, viz foto na Facebooku a níže. Než jsem se ale z Olympie vymotal hledajíce ten správných východ k parkovišti, prošel jsem znovu okolo obchodu a bylo po frontě.

Jan Polzer a jeho nový iPad v iStyle.cz

Nový displej je bomba

Jak jsem očekával, nový displej s větším, než HD rozlišením, je prostě skvělý. Ten rozdíl je patrný hned na první pohled, nemusíte ani oba iPady dávat vedle sebe na srovnání. Díky vyššímu rozlišení a v podstatě stejné ploše tak iPad může veškeré texty vykreslit mnohem ostřeji, lepší je kontrast a myslím, že i barevné podání celkově. Nezkoumám mikroskopem nebo kalibrační sondou, pro mne je důležité co vidím, nikoli nějaká suchá čísla.

Zajímalo mně, jak se projeví deklarovaná oleofobní vrstva. Pokud stejně jako já čekáte, že na novém iPadu díky ní nebudou vidět otisky prstů, jste na omylu. Musím ale říci, že se mi jich zdá při stejném používání o něco méně, než na iPadu první generace.

iPad 3. generace

Zahřívání se nebojte

Ještě než se k nám nový iPad dostal, plnily i netechnické weby různé články o tom, jak se iPad (3) zahřívá a přehřívá. Měl by být tak horký, že jej ani v ruce neudržíte. Zkrátka žhavé zboží. Pod články se samozřejmě objevila řada komentářů od lidí, kteří zjevně iPad neměli ani v ruce, ale už poukazovali na nedostatky současné i všech předchozích generací.

Po pravdě, hry jsem zatím nehrál, ale jinak jsem dělal na novém iPadu všechny možné věci - od mailování, přes koukání na web, čtení, prohlížení fotek, přehrávání videa, úprav fotek v iPhoto, focení, nechal jsem jej na sluníčku... Žádné přehřívání jsem nezaznamenal. Tím neříkám, že k němu dojít nemůže.

Přijde mi to podobné, jako fámy typu Macbooku Air praská víko, o Macbook Pro se kvůli ostrým hranám pořežete, na Windows 8 bude jenom Metro a žádný desktop. Prostě snůška polopravd od lidí, kteří měli dané zařízení jen na chvíli nebo si článek zrecyklovali z textů ostatních a trošku jej „přisolili".

Těžký do ruky? Ale kdeže...

Nový iPad má být o něco tlustší a těžší, než jeho předchůdce. Nedovedu posoudit, jak se to ve finále projeví, dvojku nemám. Ve srovnání s jedničkou je nový iPad užší. V porovnání s prvním iPadem si chválím oblejší hrany, které přinesla už dvojka. V křesle se tak iPad při čtení lépe drží. Na druhou stranu mám pocit, že při přenášení mi lépe vyhovovala širší hrana prvního iPadu, netlačilo to tolik do rukou. Jinak nějaký zásadní rozdíl nepozoruji - rozhodně ne v hmotnosti.

iPad 3. generace

Smart Cover občas obtěžuje

Trošku teď odbočím od samotného iPadu. Chytrý obal Smart Cover není novinka, objevil se ve stejnou dobu jako iPad 2. Pro mě, jako majitele iPadu první generace je však tento obal novinkou. Možnost jej poskládat na jednoduchý stojánek je fajn, iPad v něm drží docela stabilně - jak při položení, tak postavení.

Magnet, kterým se Smart Cover k iPadu přichytává je docela silný, takže se nemusíte bát, že jej cestou ztratíte. Při držení iPadu v rukou však tento obal trochu obtěžuje. Jsem zvyklý mít hlavní tlačítko na pravé straně a iPad držet podélně. To ale znamená, že Smart Cover bude plandat dolů. Ono to o moc lepší není ani obráceně, kdy můžete Smart Cover „srolovat do trojúhelníku" a přidržovat jej na horní straně. O poloze na stojáka ani nemluvě. Doma je tedy asi lepší Smart Cover odepnout.

Jinak je ale Smart Cover praktická věcička. Dokonce jsem díky němu poprvé na iPadu pal oběma rukama. Ale stále se držím názoru, že toto není a nebude zařízení na pořizování obsahu. Na rozdíl od tabletů s Windows 8, kterých se dočkáme snad ještě letos.

S foťákem pozor na sluníčko

Chcete-li být za maximálního exota, vezměte svůj nový iPad ven (nejlépe jako já někde na vesnici) a začněte s ním fotit. Dodnes jsem nějak nepobral funkci vestavěného fotoaparátu. Chápu, že je fajn přední kamera pro různé videohovory přes Skype nebo Facetime. Foťák vidím jako fajn věc například pro nějaké kancelářské pracovníky vyrazivší do terénu zkontrolovat situaci a rychle pořídit pár záznamů. Do iPadu ťuknou pár poznámek (nebo by spíše měli jen použít nějaké přepínače ve speciální aplikaci) a pořídí k tomu doplňující snímek. Třeba technický dozor na stavbě nebo pracovník realitní kanceláře.

Ale nepobral jsem všechna ta propagační videa, kde si zřejmě technicky osvícený tatínek fotí rodinku v přírodě a na dovolené pomocí iPadu. Jednak budete pro okolí za podivína, druhak se kvalita fotografií nedá ani při sebelepší snaze s fotoaparátem prostě porovnávat. A to ani v případě, že jste laik.

Názor si stejně uděláte sami (nebo mi napište, zda s iPadem fotíte), pro doplnění přikládám pár postřehů z focení. Jestliže jste někde na prudkém poledním slunci, počítejte s tím, že budete fotit na slepo. Na displeji uvidíte maximálně obrysy. Při focení si dejte pryč Smart Cover, bude vám akorát zavazet. Na focení proti nebo částečně proti slunci zapomeňte. I foťák v mobilu Nokia 5310 XpressMusic mé přítelkyně pořídil v takových podmínkách lepší snímky, než nový iPad.

Na druhou stranu, pokud jste po slunci a je dostatečné osvětlení, pak bude výsledek vypadat obstojně. Jak fotka, tak případné video. Při focení v interiéru to platí dvojnásob, jinak počítejte s fotkou plnou zrnění kvůli vysoké hodnotě ISO.

Následující obrázky odkazují na originály pořízené pomocí nového iPadu:

Fotografie z iPadu třetí generace Fotografie z iPadu třetí generace Fotografie z iPadu třetí generace

Zde je pak ukázka krátkého videa:

Upgrade zvažte, na Android zapomeňte

Vyplatí se tedy upgrade na nový iPad? Zcela na rovinu - záleží na vašich finančních možnostech a případnému zápalu pro podobné hračky. iPad nebyla a není úplně levná záležitost. Já upgradoval z prvního iPad 16 GB Wi-Fi Black na iPad 64 GB 4G White, tedy nejdražší možnou variantu. Kromě kvalitního displeje jsem tak dostal i větší úložiště a mohu do něj tedy nakopírovat více fotografií, které si na iPadu prohlížíme. Chcete-li jako já přejít z iPadu první generace, pak to vřele doporučuji.

Máte-li iPad 2 a jste s ním spokojeni, pak by pro vás asi jediným lákadlem mohl být lepší displej. Dlužno dodat, že jde o opravdu veliké lákadlo, vaše oči to ocení. Sám si ale nejsem jist, zda bych jako majitel iPadu 2 na třetí generaci upgradoval.

No a pokud uvažujete o koupi tabletu vůbec poprvé a máte k dispozici dvanáct tisíc na nejlevnější verzi iPadu, jděte do něj. Nechci říkat, že by se vám investice v porovnání s pár tisícovek drahým tabletem s Androidem vyplatila (tablet vám ve většině případů zisk generovat nebude), ale ta kvalita je prostě někde úplně jinde. Měl jsem v ruce několik tabletů s Androidem, dražších i superlevných, s různými verzemi OS od různých výrobců. Roky používám Android v mobilu HTC Hero a jsem s ním spokojen. Nejsem tedy proti Androidu zaujatý.

Ale tablet s Androidem bych si po zkušenosti s iPady nikdy nekoupil. Kvalitou zpracování hardwaru i operačním systémem je iPad daleko před konkurencí. Jasně, můžeme se dohadovat o tom, že Android je (možná) otevřenější, iPad nemá vestavěnou čtečku paměťových karet v základu neumí odesílat a importovat fotky přes Bluetooth a kdo ví, co ještě, ale prostě tablety s Androidem mi na rozdíl od telefonů s ním přijdou jako levná náhražka. Něco jiného pak bude příchod tabletů s Windows 8, ale o nich zase někdy jindy.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Ten Smart Cover je nejlepší složit na půlku (magnetickou vrstvou dovnitř), pak se dá iPad držet i tak, jak jste zvyklý, tedy s tlačítkem napravo. Mimochodem, ten foťák má celkem slušené využití jako příruční scanner, koneckonců, je na to i hafo aplikací.

Profile picture for user Jan Polzer

Nechápu, že jsem k tomu ještě nedospěl sám :-) Díky za tip, pomohlo to, SmartCover drží spojený.

návštěvník

Na iPad 3 sice nemám ale přemýšlím nad koupí iPad nebo iPad 2.. který pro mě bude lepší. Chci tablet především na konzum, hlavně knihy, internet, pdf-ka do školy, žádné složité operace na něm vykonávat nebudu. Chtěla jsem čtečku ale tablet je trochu užitečnější :). ipad 2 seženu na aukru se štěstím kolem 8 - 9000 a ipad kolem 6 - 8, takže by mě zajímalo, jestli pro mě nebude obyčejný ipad stačit.. to že je trochu pomalejší než dvojka mi nevadí. Děkuju za odpoveď :)

Profile picture for user Jan Polzer

První iPad vám v tomto případě asi jako první takové zařízení bohatě postačí. Sám jej střídám s tím nejnovějším.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru