Půl roku s mobilním připojením v kanceláři

Po několika měsících bych se rád krátkým článkem podělil o své zkušenosti s použitím mobilního připojení coby hlavního zdroje internetu v mé kanceláři. Jak jsem se toho bál, tak jsem za něj nakonec docela rád.

Tento příběh začal loni v létě, kdy jsem přestěhoval svou kancelář blíže do centra Brna, do lepších prostor, ale zároveň též do budovy, kde pronajímatel nenabízí klasickou telefonní linku. Do té doby jsem v předchozí kanceláři měl 20 Mbit xDSL a nějak mi nedošlo, že pod všeobjímajícím „ano, máme tu internet i telefon“ se skrývá jen možnost přípojky k UPC/Vodafone.

Tedy není to jediná možnost. Pronajímatel jede na optice a připojení k ní nabízí i do pronajímaných kanceláří. Jenže jakkoli je možná přípojka kvalitní, tak když se rozdělí mezi všechny kanceláře v domě, je rychlost internetu tragická. V lepších případech na ní dosahuji 0,6 Mbit download a při troše štěstí 6 Mbit u uploadu.

Což je samozřejmě pro webaře problém. Školit přes Google Meet nebo Zoom se na tom nedá, byť jsem to jednou zkusil. Nahrávat větší množství dat znamená jít v klidu domů a vrátit se zítra. Ale hlavně: to pomalé vykreslování herní plochy v onlinovce Forge of Empires mi lezlo na nervy.

Několik dní jsem měřil rychlost různými speed testy (zkuste třeba Speedcheck) a nevěřícně kroutil hlavou.

O stěhování kanceláře jsem se rozepsal v článku Slasti a strasti spojené se stěhováním kanceláře.

S Vodafone to nedopadlo

Po pár dnech bylo jasné, že takto mrhat pracovním časem na zdlouhavé načítání hry nemohu, a tak jsem navštívil prodejnu Vodafone a objednal si jejich bleskurychlý kabelový internet. Byl jsem poněkud naivní a myslel si, že do týdne už budu svištět.

Měsíc jsem strávil urgováním na pobočkách i po telefonu a výsledkem bylo, že po čase přišel technik s rukama v kapsách, že je už dneska pozdě a stejně to zapojit nestihne. Ani si nic nepřinesl a prý mi nabídne termín za další dva týdny.

Bouchly mi saze a tím jsem kapitolu jménem Vodafone uzavřel.

T-Mobile a O2: jeden za osmnáct a druhý…

Navštívil jsem O2, kde mi pán nabízel jejich 5G připojení s tím, že sice na webu píší něco o Kolíně, ale je zkušebně i v Brně. Nic, co by jeho slova v tu chvíli potvrzovalo, jsem ale nenašel. Výrazně aktivnější pán z telefonního kontaktu mi pak nabízel, že provrtají i patra nebo probourají dírku ve zbrusu nové fasádě domu, kde jsem v nájmu, jenom abych si koupil pevnou linku či bezdrátové spojení s anténou k O2.

Nakonec jsem skončil u T-Mobile, kde jsem při stěhování odhlásil dosavadní xDSL. Nabízejí bezdrátové připojení přes klasický modem do zásuvky. Potíž je v tom, že v dané lokalitě už mají moc zákazníků a další nepřijímají.

Skončil jsem nakonec u jejich mobilního připojení s omezenými daty a pořídil si bezdrátový modem. Zvolený tarif Neomezená data HD v rámci Magenta 1 je omezený tím, že nějaký objem dat vyčerpáte na domluvenou rychlost a pokud překročíte, internet se zpomalí, ale odříznuti nebudete. To mi vyhovuje. Limit je docela velký a i když jej přečerpám, tak je internet pořád rychlejší než ta optika pronajímatele.

Mobilní modem má navíc výhodu, že si jej mohu vzít kamkoli a jsem online. Už se těším, až to vyzkouším u nějakého dřevěného stolku v lese.

D-Link DWR-933: povedený LTE Wi-Fi modem

Kdysi dávnou jsem si koupil mobilní modem v podobě klíčenky do USB se záměrem, že budu přehazovat SIM z iPadu do tohoto modemu, když budu na cestách potřebovat notebook. Už jen nutnost něco přehazovat se ukázala jako negativní. Nehledě na to, že klíčenku bylo nutné instalovat a na Macu měla problém.

Touto cestou jsem se tedy vydat nechtě a koukal se po nějakém nezávislém zařízení. Navíc jsem chtěl modem, ke kterému v případě potřeby připojím více zařízení. V kanceláři mám dva počítače a případně někdy může přijet na školení zájemce osobně. Tedy pevně doufám, že se toho ještě někdy dočkáme.

Vybral jsem zařízení D-Link DWR-933 a po půl roce mohu říct, že jsem s ním spokojen. Bez problémů a bez nabíjení vydrží v provozu na baterii i dvě pracovní doby, které v kanceláři strávím. Udávaná kapacita je 3000 mAh pro 14 hodin provozu.

Wi-Fi tu běží jako Dual-Band na 2,4 a 5 GHz. Maximální podporovaná rychlost je 300 Mbps. Té sice nedosahuji, ale cokoli mezi 30 a 100 Mbps mi na práci bohatě stačí.

iMac s mobilním Wi-Fi/LTE? Proč ne.
iMac s mobilním Wi-Fi/LTE? Proč ne.

Běžná práce webaře na mobilním připojení

Ze začátku jsem byl trochu nedůvěřivý, jak bude fungovat cokoli ostatního kromě běžného prohlížení webů. FTP. Git push. Rsync. SSH. Stahování dat.

Samozřejmě, není to jako doma na pevné lince s 100/100 od Netboxu. Připojení na FTP má menší prodlevu. Nějaké deploymenty přes Git pravděpodobně mají také delší latenci, ale subjektivně to nijak nevnímám. Kliknu na Git Push v PhpStormu a mám hotovo prakticky stejně rychle, jako na jiném spojení.

Největší bolest je tedy stahování aktualizací operačního systému a aplikací. Jednak je to ťafka pro datový limit, jednak si zde už člověk znatelnější dobu počká. Ale nemohu říct, že by mě to nějak brzdilo. Navíc je dobré si uvědomit, že na podobné rychlosti jede řada lidí na vesnicích a fungují s tím.

Používám VPN oproti domácnosti, abych se na různé servery připojoval s domácí IP adresou. Funguje to bez problémů. A ta zmíněná hra? Jede v pohodě. První načtení vnímám jako pomalejší o nějakou tu sekundu, ale jinak je v pohodě.

Abych to uzavřel. Neberu dnes už mobilní připojení v místech s LTE jako něco druhořadého. Největším limitem jsou asi tarify operátorů. Cena je samozřejmě o něco vyšší než za pevné připojení. U operátora mám možnost připlatit si na jiný tarif, kde datové omezení bude benevolentnější, ale zatím mi to do kanceláře, kde trávím tak polovinu pracovního týdne, stačí.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Vámi popisováné zařízení používát těž, je opravdu v pohodě, mohu jenom doporučit.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru