QR Code, Microsoft Tag: znamenají sbohem pro čárový kód?

Již nějakou dobu se můžeme setkávat s novým typem identifikačních značek, které se objevují po boku čárového kódu, ale i tam, kde se čárový kód nikdy nevyskytoval. Na rozdíl od něj totiž v sobě nesou mnohem více informací, které si můžete velmi jednoduše zobrazit například speciální čtečkou ve svém mobilním telefonu. Tedy pokud je vybaven fotoaparátem.

Nejznámějším zástupcem nových informačních kódů je bezesporu původně japonský formát QR Code. Zjednodušeně řečeno, jde o černobílou čtvercovou mřížku, jejíž části jsou buď vyplněny, nebo zůstávají bílé. Tímto způsobem může být zakódována libovolná textová informace i odkaz na web. S QR kódem se setkáváme u faktur některých firem, v reklamě, na billboardech, ale i na webu.

Microsoft tento týden zveřejnil svou odpověď na tento v podstatě již zavedený formát zakódovaných údajů. Stejně jako v případě PDF vs. XPS, či MP3 vs. WMA, nechce tento softwarový gigant zůstat mimo. Jeho nový formát se jmenuje Microsoft Tag. Zajímavé je, že není černobílý a značky se skládají z několika trojúhelníků.

Jak vytvořit QR Code?

V QR Code může být kromě textu nebo URL zakódována i SMS zpráva nebo zeměpisná pozice. To jej předurčuje pro různé využití třeba u geocachingu. Vzhledem k tomu, že QR Code je otevřený formát, existuje množství zdarma dostupných nástrojů pro jeho vytváření. K nejpovedenějším, které jsem viděl, patří QR Code Generator od ZXing Project. V rozbalovací nabídce si vyberete, jaký obsah chcete do QR kódu vložit (textu, URL, geo, SMS...), vyplníte příslušná políčka a klepnete na tlačítko Generate.

QR Code Generator

QR Code Generator

Jak vytvořit Microsoft Tag?

Přejděte na adresu tag.microsoft.com, kde se budete muset přihlásit se svým Windows Live ID a tlačítkem Sign Up odsouhlasit licenční ujednání. Poté se dostanete do administrace Microsoft Tag. Klepněte na tlačítko Create a Tag, vyplňte formulář s titulkem, typem (text nebo URL), poznámkou, datem a vlastním obsahem značky. K jejímu zobrazení může být potřeba znalost hesla - chcete-li vytvořit tajnou značku, tak heslo zadejte. Značku uložte tlačítkem Save.

Vytváření Microsoft Tag

Vytváření Microsoft Tag

Microsoft Tag je v tuto chvíli ve stádiu betaverze. Značek si můžete zdarma vytvořit libovolné množství. Po vytvoření se vrátíte zpět do seznamu, kde klepněte na tlačítko ve sloupci Render. Vyberte formát, do kterého chcete značku uložit (PDF, WMF, XPS), velikost a klepněte na tlačítko Render. Prohlížeč Vám poté nabídne jeho uložení.

Ukázka Microsoft Tagu

Ukázka Microsoft Tagu

Jak přečíst QR Code?

Ke čtení QR kódů existuje množství zdarma dostupných aplikací pro různé mobilní platformy. Já jsem si oblíbil jednoduchý prográmek QuickMark pro Windows Mobile. Funguje naprosto jednoduše - ukazuje obraz snímaný vestavěným fotoaparátem v mobilu a v momentě, kdy zaměří QR kód do naznačených mantinelů, ukáže vám obsah zakódované informace. Obsahuje-li odkaz na web, QuickMark nabídne jeho otevření.

QuickMark jako čtečka kódu QR

QuickMark jako čtečka kódu QR

Pro telefony bez Windows Mobile můžete použít třeba aplikaci Kaywa Reader.

Jak přečíst Microsoft Tag?

Microsoft ke svému novému formátu nabízí také odpovídající čtečku pro mobilní telefony. Podporuje celou řadu mobilních platforem - Windows Mobile, S60, iPhone i Javu. Podpora zařízení Palm nebo Android se zatím připravuje. Čtečku Microsoft Tag získáte na adrese gettag.mobi, kterou můžete zadat do webového prohlížeče přímo ve svém mobilu.

Po instalaci a spuštění se vám zobrazí jednoduchý průvodce používáním - ve skutečnosti upozorňuje na to, jak fotoaparát v mobilu na kód namířit. Poté vám již nic nebrání si vzkaz zakódovaný ve značce přečíst.

Čtečka Microsoft Tagu v akci

Čtečka Microsoft Tagu v akci

Pokud budete v mobilu s Windows Mobile používat QuickMark i Microsoft TagReader současně, nezapomeňte vždy ten druhý nejprve vypnout. V opačném případě TagReader zahlásí, že nelze získat přístup ke kameře a QuickMark zobrazí jen směsici čas jako na starém televizoru bez příjmu analogového signálu.

Pokud vás problematika zaujala, doporučuji podrobnější informace o QR Code na Wikipedii a FAQ k Microsoft Tagu.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Nevkládejte zde prosím reklamu na svou firmu. Máte-li zájem o prezentaci na tomto webu, napište mi a dohodneme podmínky.

návštěvník

Kde existuje nějaká čtečka pro PC, nejen pro mobily ????

návštěvník

Blbej fór. Zase jedna zbytečná registrace kdesi. Na čtení tagů tam nic nemají.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru