Microsoft Small Basic: český nástroj pro začínající programátory

Robot Karel a Želva se vracejí. Pokud vám tyto pojmy nic neříkají, nevadí. Microsoft Small Basic je možná připomene starším programátorům. Všem ostatním postačí vědět, že Microsoft vytvořil zjednodušený vývojářský nástroj určený začátečníkům, přeložil jej do češtiny a nabízí k němu českou dokumentaci.

Legendární Robot Karel nebo Želva byly nástroje, které obsahovaly řadu jednoduchých příkazů, které jste skládali do podoby jednoduchých prográmků. Výsledkem nebylo nic světoborného a pokud se nemýlím, praktická aplikace pro život s tím ani vyrobit nešla. Účelem však bylo něco jiného - probudit v dětech základy tvorby algoritmů a programování. Poté jste mohli přejít na jiný programovací jazyk - naučené základy jste jistě využili.

Microsoft nyní přichází s něčím podobným. Představuje programovací jazyk Small Basic, který byl navržen s cílem zpřístupnit programování zábavnou formou i začátečníkům. České uživatele bezesporu potěší, že Microsoft Small Basic je k dispozici s českým uživatelským prostředím a také s českou příručkou nazvanou Úvod do programování.

První kroky s Microsoft Small Basic

Instalátor této aplikace je velký okolo 5 MB, stáhnete a nainstalujete jej tedy během chvilky. Po spuštění vás Microsoft Small Basic přivítá nástrojovou lištou s několika velkými tlačítky a prázdným oknem pro zadání programového kódu. To je prostor ve kterém budete pracovat.

Microsoft Small Basic

Microsoft Small Basic

Jak ukazuje programátorská příručka, můžete funkčnost aplikace vyzkoušet zadáním jednoduchého příkazu pro zobrazení textu v okně příkazového řádku Windows:

TextWindow.WriteLine("Ahoj světe!")

Svůj první program tvořený jediným řádkem můžete nyní spustit klepnutím na tlačítko Spustit, které najdete v nástrojové liště Small Basicu.

Zajímavě řešená Intellisense (inteligentní nápověda)

Jsem zvyklý na inteligentní nápovědu ve Visual Studiu, Delphi, Eclipse a v dalších vývojových prostředích. Přestože se nepovažuji za začátečníka, musím říci, že těm, kdo začnou pracovat s Microsoft Small Basicem, tak trochu závidím. Inteligentní nápověda zobrazovaná automaticky nebo po stisku Ctrl+mezerník poté, co napíšete pár znaků kódu, je řešena velmi zajímavě.

Microsoft Small Basic a inteligentní nápověda

Microsoft Small Basic a inteligentní nápověda

V inteligentní nápovědě můžete šipkami posouvat mezi jednotlivými příkazy nebo objekty, přičemž Small Basic ke každému ihned zobrazuje český popisek. Zároveň v bočním panelu ihned doplňuje dostupné vlastnosti a funkce pro položku momentálně vybranou v inteligentní nápovědě.

Editor samotný je jednoduché textové okno s číslováním řádků a barevným zvýrazňováním syntaxe zadaného kódu.

Práce s grafickým prostředím Windows

Přestože by Small Basic mohl budit dojem programovacího jazyka, který provádí výstup jen do okna příkazového řádku, není tomu tak. Se Small Basicem můžete vytvořit i běžné aplikace s oknem v grafickém prostředí. Na rozdíl od Visual Studia tu však nenajdete žádné komponenty (nabídky, tlačítka, editační políčka...), které byste přetáhli na okno budoucího programu a nastavili jim vlastnosti. Grafický výstup Small Basicu je realizován zobrazením okna, do kterého můžete programově kreslit.

Čili nejedná se o nějaké praktické řešení skutečných aplikací pracujících s okny, na druhou stranu se tak díky Small Basicu naučíte přemýšlet nad funkcemi pro tvorbu grafických obrazců. Přiznám se, že podobné věci mi dodnes způsobují bolest hlavy (holt jsem neměl jako malý k dispozici Small Basic).

Microsoft Small Basic - grafický výstup

Microsoft Small Basic - grafický výstup

Želva se vrací

Microsoft Small Basic implementuje objekt Želva, který vychází z dávného programovacího jazyka Logo populárního před už několika desítkami let. Želva v pojetí Small Basicu je malý obrázek želvy v grafickém okně, kterému dáváte instrukce pro pohyb, nebo pro kreslení.

Microsoft Small Basic - želva

Microsoft Small Basic - želva

Příručka k programování ve Small Basicu a první dojmy

Nejsem sice učitel, ale Small Basic se mi jako nástroj pro výuku základů programování velice líbí. Přijde mi pro základní pochopení toho, jak se programový kód skládá, mnohem lepším řešením, než Pascal, se kterým jsem začínal (pominu-li Atari Basic, mou první zkušenost s programováním).

Co se příručky týče, musím jim také pochválit. Je velmi pěkně strukturována. Nejprve vám ukáže, jak vložit jednoduchý kód a jak pracovat s prostředím. Poté vás seznámí se strukturou programového kódu. Ozřejmí vám, co jsou to proměnné (včetně praktické ukázky kódu pro konverzi jednotek teploty), naučí vás pracovat s podmínkami, cykly, grafikou, s výše zmíněnou želvou, podprogramy a poli. Nechybí ani popis odchytávání událostí a doplnění interaktivity k programu ve Small Basicu. Závěr příručky je věnován zábavným příkladům (například ukázka zpracování obrázku z Flickru) a přehledu hexa kódů pro vybrané barvy.

Microsoft Small Basic vřele doporučuji minimálně na vyzkoušení. Považuji jej za ideální základ pro pozdější začátek s „větším" Visual Basicem, nebo s jiným programovacím jazykem. Small Basic i jeho příručku můžete stahovat z webových stránek www.msdn.cz/smallbasic.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru