Microsoft Image Composite Editor: tvorba panoramat jednoduše

Microsoft neustále chrlí na softwarový trh jednu zajímavou věcičku za druhou. Nedávno se objevila betaverze sady Windows Live Wave 3, která předznamenala také propojení s připravovanou službou Microsoft Live Photo Gallery. Nejnovějším přírůstkem do softwarového vybavení od Microsoftu je program určený pro tvorbu panoramat. Jmenuje se Microsoft Image Composite Editor, setkáte se i s označením Microsoft ICE.

Reklama

Microsoft Image Composite Editor je jednoúčelový nástroj, který velice rychle vytvoří panoramatickou fotku z vašich obrázků pořízených běžným fotoaparátem. Podle prvních ohlasů, které jsou na internetu, zvládá velice rychle i zpracování snímků s opravdu velkým rozlišením.

Microsoft ICE je zdarma. Stahovat jej můžete ve verzi určené pro dvaatřicetibitová Windows i pro 64bitové systémy. Odkazy ke stažení jsou zde:

Jak na tvorbu panoramat?

Prvním předpokladem pro tvorbu panoramatické fotografie je samozřejmě pořízení odpovídající sady obrázků. Fotoaparátem pořiďte například sadu snímků krajiny tak, abyste zabraly celou plochu skutečného výhledu. Snímky by se měly překrývat, aby program (jakýkoli, nejenom Microsoft ICE) byl schopen je poskládat do jednoho.

Spusťte Microsoft Image Composite Editor a buď pomocí funkce File|New nebo přetažením snímků z jiného programu na okno Microsoft ICE si připravte snímky pro vytvoření panoramatické fotografie. Microsoft ICE automaticky analyzuje přetažené fotografie a panorama z nich vytvoří. To se mi velice líbí. Není nutné skládat je popořadě, Microsoft ICE si s nimi poradí.

[inline:Microsoft-Image-Composite-Editor-1.png]

Režim spojování můžete nastavit v nabídce Stitch. Zkuste porovnat automatiku výše s výsledkem pomocí režimu Planar Motion 2.

[inline:Microsoft-Image-Composite-Editor-2.png]

S největší pravděpodobností bude výsledný obrázek nutné oříznout - poskládané panorama bude obsahovat prázdné části, kterých je nutné se zbavit. Doporučuji použít funkci Automatic Crop, která ořezávací oblast nastaví tak, aby ze snímku zůstalo zachováno maximum jeho plochy.

[inline:Microsoft-Image-Composite-Editor-3.png]

Microsoft Image Composite Editor podporuje tyto výstupní formáty:

  • JPEG
  • TIFF
  • Adobe Photoshop s vrstvami
  • HD View
  • Deep Zoom
  • Windows Bitmap
  • PNG
  • HD Photo

Pro každý z výstupních formátů je možné upravit různé podrobnosti v jeho nastavení. Nakonec klepněte na tlačítko Export a hotový snímek uložte.

Pro tvorbu panoramatických snímků, byť s poněkud jiným výstupem je určen i program Deep Zoom Composer, taktéž od Microsoftu. Více se o něm dozvíte v článku Seznámení s technologií Deep Zoom. Další zajímavou technologií od Microsoftu využívající vaše fotografie je Photosynth nebo Microsoft AutoCollage 2008.

Reklama

Komentáře

Je fakt, že v Microsoftu se mají poslední dobou k světu a programy, které od nich vycházejí jsou často zajímavé i kvalitní. Je jen škoda, že širší veřejnost často o podobných prográmcích (ať už z dílny MS, nebo i jiných) nemá povědomí a tak se vesele stahuje warez a na podobné úpravy se používá kupříkladu Photoshop, který 90% běžných domácích uživatelů vůbec nepotřebuje. Dříve nebyla situace tak růžová, ale řekl bych, že dnes lze i na platformě Windows skutečně postavit celé softwarové vybavení na free a open source aplikacích, bez toho, aby člověk nějak tratil na kvalitě. Samozřejmě, že to nebude all-in-one řešení, ale to ostatně je někdy spíše na škodu věci, protože jsou situace, kdy rychlý jednoúčelový software je mnohem pohodlnější, než program se stovkami funkcí, z nichž aktuálně potřebuji jedinou.

Jen bych ještě dodal, že vzhledem k tomu, že funkce tvorby panoramatických obrázků je obsažena ve Windows Live Fotogalerii, tak předpokládám, že tento produkt z dílny MS Research bude později zaintegrován jako vylepšená funkce tvorby panoramat rovněž do Live fotogalerie.

Musím potvrdit, že jde o vynikající program. Rychlost skládání je neuvěřitelná a výsledek perfektní. Ale když jsem chtěl spustit program podruhé, už se nezadařilo. Prostě se nic nestalo. Zkoušel jsem reinstal (včetně .NET framework) nic nepomohlo. Mrzí mě to, protože jsem v něm zkoušel panorama se kterým si neporadil ani PS ani PTGui, ve kterém to navíc s poloautomatickým režimem trvá kolem 40 min a ICE to měl za pár sekund a perfektně.
Neřešil jste někdo stejný problém?

Díky za postřehy z praxe. Zkusil bych vyprázdnění dočasných složek (Win-R a %temp%, smazat, co tam je). Hlásí program alespoň nějakou chybu?

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Program jsem zatím od instalace použil jen jednou na zkoušku a když jsem jej teď na popud informace zde z diskuse zkusil znovu spustit, tak jeho spuštění skončí vždy jen chybovou hláškou o tom, že program přestal pracovat... :/.

Zvláštní, já s ním nemám jediný problém. Windows Vista, 32bitová verze.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Tak mě napadá jestli na vině nemůže být kupříkladu instalace druhé betaverze IE8. Člověk nikdy neví, jak se jednotlivé programy mohou ovlivnit. Ale nevím, zda máte vy, nebo předchozí tazatel s problémy, též instalován IE8. Jinak mám též Windows Vista Ultimate 32bit.

Zkoušel jsem vymazat Temp, nepomohlo. Program žádnou hlášku nehodí, jen za kurzorem na chvíli proběhnou "přesýpačky" a to je všechno. Mám XP SP3, IE8 betu jsem instaloval. Zkusím to ještě v práci kde IE8 nemám...

Zkuste a dejte vědět. Mám podezření zda to nemůže souviset s instalací IE8 Beta 2. Samozřejmě to nemusí být pravda, ale člověk nikdy neví. U mě se program nespustí, ale okamžitě hodí hlášku o pádu aplikace.

Vyzkoušel jsem v práci (Xp SP3 bez IE8). První spuštění ok, při dalším hodí chybovou hlášku a konec. Snad to časem vyladí...

Tak to je skutečně zajímavé. Jistě tam bude nějaká souvislost s nějakým jiným softwarem, protože jinak by to muselo padat všude, ale jak píše Jan Polzer, tak u něj program funguje bez problémů. Je to tedy opravdu zajímavý oříšek, jakými nás ovšem Microsoft občas záhadně zásobuje :).

Ve Windows XP SP3 to zlobí. Nemám čas to zkoumat, ale podle chybové hlášky bych tipnul, že to bude chtít doinstalovat/aktualizovat MS XML Parser 3.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Nová verze 1.1 už na XP nepadá :)

Přidat komentář