Microsoft Expression Web SuperPreview

Pod poněkud delším názvem aplikace se ukrývá užitečný nástroj, který se bude hodit nejenom vývojářům pracujícím s nástroji Microsoft Expression. Dovede porovnat rozdíly na stránce v různých verzích Internet Exploreru.
reklama

Sada vývojářských nástrojů Microsoft Expression zahrnuje vynikající editor webových stránek (konkurence pro Adobe Dreamweaver, přímá náhrada FrontPage), program pro návrh designu webových i desktopových aplikací a pomůcky pro zpracování videa. Vše je provázáno na Silverlight.

Sada se samozřejmě neustále vyvíjí, postupně se začínají objevovat kusé informace o tom, co nás čeká ve verzi 3. Jednou z novinek, kterou si můžete sami zdarma stáhnout vyzkoušet je doplňkový nástroj s názvem Microsoft Expression Web SuperPreview.

Jak otestovat vzhledu webu v různých verzích IE

Microsoft Expression Web SuperPreview je odpovědí Microsoftu na neustálé volání vývojářů po nástroji, který by umožnil jednoduše zobrazit rozdíly v interpretaci CSS na konkrétním webu v různých verzích Internet Exploreru. Jistě, objevuje se řada nástrojů, které umožňují nainstalovat a v jednom systému vedle sebe provozovat Internet Explorer od verze 5 do nejnovější osmičky.

Populární je také IETester, byť trpí občasnou nestabilitou a někteří z vás si v komentářích pod článkem Rychlý test stránek ve všech verzích Internet Exploreru stěžovali, že jeho zobrazení stoprocentně neodpovídá realitě skutečného prohlížeče.

Nyní s něčím podobným přichází přímo Microsoft. Nástroj Microsoft Expression Web SuperPreview je i v „ochutnávkové" verzi z března dostatečně stabilní, laděný do černé a uživatelským prostředím odpovídá dalším programům ze sady Microsoft Expression.

Microsoft Expression Web SuperPreview

Microsoft Expression Web SuperPreview

Nejstarší verzí, kterou Microsoft Expression Web SuperPreview podporuje, je Internet Explorer 6. K němu si můžete přidat zobrazení vybrané stránky v režimu Internet Exploreru 7 a zobrazení pomocí Internet Exploreru 8. Měl by tak pokrýt většinu momentálně používaných verzí IE.

Jak pracovat s Microsoft Expression Web SuperPreview?

Po spuštění programu si v bočním panelu nebo naspodu přidejte okna pro zobrazení stránky ve vybraných verzích Internet Exploreru. Teprve poté zadejte adresu stránky do políčka nahoře a potvrďte ji klávesou Enter. Pokud postup obrátíte, budete muset stránku načítat znovu pro všechny další otevřené panely s verzemi IE.

V nástrojové liště nahoře si všimněte několika málo ovládacích tlačítek. První dvojice ovládá kurzor. Je-li nastaven na šipku, můžete klepnutím vybrat jednotlivé elementy na stránce. Ručka zase slouží ke snadnému posouvání.

Dvojice rámečku a žárovky mění způsob označení vybraného elementu na stránce. Buď je orámován a červeně přebarven, nebo je stránka ztmavena a v původní barvě zůstane jen její vybraná část.

Microsoft Expression Web SuperPreview

Microsoft Expression Web SuperPreview

Dále si přepínáte zobrazení pravítka, nenápadného malého náhledu v pravém spodním rohu a vodicích čar. Čtveřice dalších tlačítek slouží k nastavení způsobu zobrazení vybraných náhledů. Bohužel jsem nepřišel na to, zda a jak je možné zobrazit náhledy ve všech třech verzích IE (6,7,8) najednou. Musíte si tak dole vybrat dva z nich a těmito tlačítky nastavit zobrazení vedle sebe, pod sebou, v překryvu (doporučuji vyzkoušet) nebo samostatně.

Microsoft Expression Web SuperPreview a režim překrývání

Microsoft Expression Web SuperPreview a režim překrývání

Vedle adresy je pak umístěna nabídka s nastavením zoomování. Pro rychlé nastavení zoomu stačí do této nabídky klepnout a táhnout myší spolu s držením tlačítka. Není třeba nic vypisovat nebo vybírat.

Užitečná pomůcka

Vývojáři webových stránek by si jistě přáli, aby uživatelé používali jen jednu verzi Internet Exploreru, a to pokud možno tu nejnovější - osmičku. Totéž platí i pro jiné webové prohlížeče, byť zde nejsou rozdíly v zobrazení stránek tak velké. Je to bohužel nesplnitelné přání a tak je dobře, že alespoň máme k dispozici různé nástroje na testování.

Microsoft Expression Web SuperPreview je výborný nápad. Doufám, že ve finále umožní více náhledů najednou. Jsem zvědav, jak bude provázán na Microsoft Expression Web a jak bude vypadat slíbená podpora Firefoxu, Chrome a Safari. Jedním z problémů současné vývojové verze je skutečnost, že režim IE7 je podporován pouze v rámci tzv. kompatibilního režimu IE8.

Připomínám článek s podrobnějším pohledem na první verzi Microsoft Expression Web. Dvojka je mimochodem mnohem lepší. Zde je tedy slíbený odkaz: Expression Web aneb Frontpage dnes kradou jen hlupáci.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal a Symfony. Obojí také školím spolu se základy SEO. Jsem Acquia Certified Developer (Drupal 7) a Site Builder (Drupal 8 & 9) a napsal jsem několik knih o Drupalu. Ve volných chvílích cestuji a podnikám výlety. Více se dozvíte na mém firemním webu.

reklama

Komentáře k článku

Přidat komentář

Filtered HTML

  • Povolené HTML značky: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br>
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Novinka listopad 2020

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
reklama
Nové diskuze
reklama
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru