Google Chrome 2.0 ke stažení: co přináší nového?

Zaujal vás nový webový prohlížeč Google Chrome? Jde o novinku mezi webovými prohlížeči, která se pyšní tím, že je napsána „od začátku”, v porovnání s konkurenci je velmi rychlá, nenáročná na paměť a maximalizuje zobrazenou plochu webové stránky na úkor ovládacích prvků. Google již nabízí druhou řadu - zatím pouze jako vývojovou verzi. Ke stažení Google Chrome 2.0 potřebujete malý trik.

Reklama

Webovému prohlížeči Google Chrome jsem se podrobně věnoval v článku Google Chrome: srovnání s ostatními prohlížeči na ExtraWindows.cz. Pokud se tedy o tomto prohlížeči chcete dozvědět více (doporučuji), koukněte se prosím na odkazovaný článek.

Google Chrome 2.0 přináší několik dalších, očekávaných a žádaných, vylepšení, kterými se co do výbavy více přibližuje své konkurenci. Samozřejmá je i oprava několika objevených chyb.

Google Chrome 2.0

Google Chrome 2.0

Přehled novinek v Google Chrome 2.0

Automatické vyplňování formulářů - v konkurenčních webových prohlížečích samozřejmá věc již pár let, v Google Chrome až nyní. Prohlížeč si nyní pamatuje data dříve vložená do formulářů a nabízí jejich vložení.

Zoomování stránky - kolečko myši ve spojení s klávesou Ctrl, resp. Ctrl-+ a Ctrl– nyní zoomuje celou stránku, včetně obrázků a vložených objektů, nikoli jen text. Zpět do normálu se dostanete klávesovou zkratkou Ctrl-0.

Automatický posun stránky - klepněte kamkoli na plochu stránky (mimo aktivní odkazy). Zobrazí se křížek, myší nyní posuňte nahoru nebo dolů. Čím více kurzor posunete, tím rychlejší bude posun. Hodí se to pro čtení dlouhých textů na webu.

Přepínání profilů - stiskem Ctrl-M nebo klepnutím na tlačítko s klíčem a nabídkou New Window in profile si zobrazíte správce profilů. Různé profily využijete například ke snadnému používání Google Chrome 2.0 s různými nastaveními. Prohlížeč není třeba restartovat, stačí si vybrat profil a nové okno Google Chrome se otevře s jeho nastavením.

Podpora uživatelských skriptů - zatím pouze v experimentální podobě, ovšem konečně k dispozici. Prohlížeč je však nutné spustit s parametrem –enable-user-scripts (čili přes zástupce nebo zadáním v nabídce Start ve Vistě).

Další vylepšení Google Chrome zahrnují JavaScript engine V8, aktualizaci zobrazovacího jádra WebKit, bezpečnostní vylepšení a nový kód pro zpracování HTTP. Podrobněji viz Google Chrome Release Notes 2.0.156.1.

Jak stáhnout Google Chrome 2.0

Google Chrome 2.0 zatím není k dispozici jako odkaz ke stažení, kterým byste uložili do počítače nový instalátor, a prohlížeč nainstalovali. Chcete-li však Google Chrome 2.0 vyzkoušet, stáhněte si nejprve Google Chrome Channel Changer.

Google Chrome Channel Changer

Google Chrome Channel Changer

Ujistěte se, že je Google Chrome vypnutý, a spusťte stažený program. Vyberte volbu Dev, klepněte na tlačítko Update a program zavřete.

Spusťte Google Chrome a zobrazte si pomocí nabídky pod klíčem dialog O aplikaci Google Chrome. V tomto dialogu vyvolejte aktualizaci a počkejte na její stažení. Po dokončení prohlížeč restartujte (zavřete všechna jeho okna). Poté se do dialogu podívejte znovu - měli byste vidět informaci o tom, že již používáte Google Chrome 2.0.

Google Chrome 2.0

Google Chrome 2.0

Používáte Google Chrome nebo jej máte jen jakousi atrakci na vyzkoušení ve svém počítači? Napište.

Tagy: 

Reklama

Komentáře

Zvláštní, že vždycky jsem od prohlížeče vyžadoval spousty funkcí, ale s příchodem Chrome se to změnilo. Jednoduchý a hlavně prohlížeč mi vyhovuje, práce s Google Reader, Gmailem atd. je svižnější.

Blokování reklam nevyužívám, gesta myši taky ne. Naopak se mi líbí adresní řádek kombinovaný s vyhledávačem a skvělá historie. Horší už je správce záložek a vyloženě špatné pak stahování. Hlavně mi vadí, že uzavřením posledního tabu se zavře i prohlížeč a tím se zruší i stahování. Tady by měli zapracovat.

Nainstalovanou mám současně i Operu a IE8, ale ty používám jen kvůli testování, dále Firefox jen kvůli Firebugu a Download helper na stahování stream videí.

Jak je to s paměťovými nároky za provozu. Připadalo mi, že když jsem ho zkoušel naposledy tak docela dost "papal"

Google Chrome 2.0.169.0

Po spuštění 17 MB
S Gmailem 36 MB
+ www.extrawindows.cz 66 MB

Pro každou stránku vzniká nový proces s různě velkou spotřebou paměti.

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Osobně používám raději Iron. Je to vlástně Chrome, akorát bez bonzovacích funkcí (Google Chrome odesílá hromady informací o uživateli do centrály Google) a bez spyware Google Update. Co se blokování reklamy týče - stačí po internetu pohledat upraveny hosts file obsahující seznam nejčastějších serverů podstrkujících reklamu. Není to AdBlock z Firefoxu, ale poměrně dostačuje.

Dal jsem odkaz na stažení Iron do kolonky Homepage, ale ta se nějak nezorbazila. Tudíž dodatečně stahujte ze stránek upravitelů (slovo tvůrců jsem nechtěl použít ;).

Díky. Mimochodem, pravidelní čtenáři vědí, že odkazy na homepage se zobrazují pouze u registrovaných uživatelů. Jinak bych tu měl za chvíli katalog odkazů a ne věcné komentáře ;-)

Tvořím weby. Nabízím poradenství pro Drupal. Jsem na Twitteru.

Přidat komentář