Kontaktní formulář aneb Windows Live Messenger pro váš web

Majitelé webů stále vymýšlejí nové a nové způsoby, pomocí kterých mohou komunikovat se svými čtenáři. Vstříc jim jdou také různé firmy nabízející běžné komunikační programy. Nejnověji se v tomto směru snaží pozornost webových tvůrců získat i Microsoft se svým komunikačním programem Windows Live Messenger. Umožní vám na web vložit okno, pomocí kterého mohou čtenáři posílat zprávy přímo do vašeho Messengeru. Navíc, pokud máte jeho mobilní verzi v telefonu, jste tak ve spojení se svými čtenáři neustále. 

Abyste mohli komunikační okno Windows Live Messengeru na webu použít, potřebujete samozřejmě vlastní účet u služby Windows Live. Výchozí stránkou k tomuto účelu a k získání sady programů Windows Live je get.live.com.

Jakmile tedy máte účet u Windows Live zřízen a Messenger nainstalován v počítači, přejděte na stránku, na které získáte kód pro zobrazení stavu online programu Messenger. Pokud bude potřeba, přihlaste se svými údaji k Windows Live a poté odsouhlaste, že chcete povolit uživatelům internetu zobrazovat svůj stav online a přijímat zprávy na svém účtu. Poté klepněte na odkaz Uložit

Wi

Použití online komunikátoru na webu je třeba odsouhlasit

Přepněte se na záložku Vytvoření kódu HTML. Zde máte na výběr buď ikonku stavu, nebo přímo okno Messengeru. Který z prvků umístíte na svůj web, záleží na vás. Přepínačem si vyberte požadovaný prvek, čímž se vám ve spodním políčku vytvoří odpovídající HTML kód. 

Vyberte si vložení okna Messengeru a zkopírujte vytvořený kód na svůj web

Po vložení HTML kódu do svých stránek nyní máte okno Messengeru na svém webu. Jakmile s vámi bude chtít čtenář komunikovat, klikne v poli Messengeru na odkaz Zahájit konverzaci a chat může začít. Při komunikaci je čtenář vyzván k přihlášení pomocí svých údajů k Windows Live. Jestliže odmítne, může s vámi komunikovat anonymně, pak ale musí před začátkem konverzace opsat sadu písmen a číslic z obrázku. Komunikace je tedy chráněna před spamovacími roboty. 

Pro Messenger nepotřebujete ASP.NET

Jak to vypadá v praxi, se můžete přesvědčit buď z následujících obrázků nebo na adrese www.polzer-sw.com/contact. Jenom doufám, že mě nezačnete bombardovat nesmysly typu „Zkouším, jestli to funguje“.

Zpráva odeslaná z webu…

…se zobrazí v okně Messengeru na počítači 

Okno Messengeru pro svůj web můžete vložit do jakýchkoli stránek, není to omezeno například technologií ASP.NET. HTML kód totiž obsahuje vkládaný rámec iframe, který zajistí zobrazení potřebného ovládacího prvku. Pro uživatele redakčního systému Drupal mám upozornění, že okno Messengeru je kompatibilní s formátem Full HTML.

Zdroj: MessengerSays

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

hmm, zajímavé, to se určitě může hodit.
Jen bych se bál toho, že někteří toho mužou zneužívat a zbytečně pak otravovat či floodovat, stejně jako jsem se třeba párkrát setkal s nějakými otravy a prudiči na ICQ.
Výhoda je, že si je v Mirandě jednoduše hodím do ingnore listu a je pokoj, ale co toto webové rozhraní?

Je zde každý návštěvník reprezentován jako samostatný kontakt (ve WLM) či se jedná o jeden jediný kontakt "návštěvník" (zajímavé co se pak stane když jich bude psát více najednou :)?

Nebo je možné nějak zablokovat (třeba BAN na IP) potenciální (taky se může stát, že nikdo takový se ani nevysktyne :) otravné jedince?

A má to nějakou captcha ochranu? Jen aby se pak nevyskytli spamboti, jenž by tento formulář zneužívali k šíření reklamy.

Profile picture for user Jan Polzer

Když někdo bude prudit, tak si holt způsob vždycky najde.

Každý anonym má automaticky vygenerované ID, takže když mu odepíšete, vzkaz se nezobrazí úplně všem uživatelům internetu, kteří mají zobrazenu vaši stránku ;-) Čili každý návštěvník je samostatný kontakt, případně se můžete přihlásit svým Windows Live ID. Klidně si zkuste mi napsat.

Captcha tam je (v článku jsem zmínil) a řekl bych, že docela ostrá, přítelkyně ji trefila až na potřetí.

Pokud se článek líbil, dejte mu hlas na Linkuj nebo Media Blogu, budu jedině rád. Pomůže to k jeho zviditelnění.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

aha děkuji za informaci, tu zmínku o captcha jsem nějak přehlédl :) (nebo spíše zapoměl, jak mám bohužel ve zvyku :D).

Každý anonym má tedy nějaké svoje vlastní náhodně vygenerované ID? A nevíte podle čeho se to generuje? Jen jestli třeba po zablokování nějakého otravy, nestačí refreshovat stránku a získat nové ID.
I když zase koho by bavilo neustále opisovat tu captha ochranu, takže nějakého neustálého otravování se asi naštění není třeba obávat :)

návštěvník

Hmm, právě to jsem měl na mysli. Prostě nejspíš stačí refreshovat stránku a lze opět psát. I když jak už jsem psal, myslím že případného otravu by to asi po chvíli přestalo bavit, neustále opisovat tu captcha ochranu, kdežto zablokování je otázka pár kliknutí ve WLM.

návštěvník

Tento kontaktní formulář se mi velmi zamlouvá, ale zdá se mi, že to nějak nefunguje v Opeře. Tedy alespoň ten odkazovaný ukázkový příklad. Po kliknutí na „Zahájit konverzaci“ se nic neděje.

Dále bych ještě doporučil, vypisovat ten iframe JavaScriptem, neb bez jeho podpory se akorát mohu donekonečna koukat, jak se formulář načítá.

Děkuji za odpověď

Profile picture for user Jan Polzer

V Opeře mi to nejelo, ostatně jako spousta jiných věcí. Uvidíme, zatím je to téměř bezproblémová beta, finální verze třeba v Opeře pojede.

Co se týče JavaScriptu, to už záleží na tvůrci webu. Vzhledem k tomu, že na mé weby chodí minimum lidí s vypnutým JavaScriptem, nemá cenu to řešit.

Jan Polzer, Maxiorel.cz, Screenshots Archive, Anastacia.cz

návštěvník

Díky za tip, bude se určitě hodit. Svého času jsem něco podobného vyvíjel v php, pak zkoušel jwchat a různé jiné možnosti. Vždycky jsem se divil, že už dávno někdo s něčím jednoduchým nepřišel. Kromě nějakých flashových a activex-ových balastů. Snad toto pojede bez problémů.

návštěvník

Zkoušel jsem to a vypadá to příjemně, bohužel s protokolem msn v mirandě mi to nefunguje a a otevřený další im klient mít nechci.

Nevíte jak to zprovoznit i na mirandě, aby chodily zprávy i z webu?
Možná nějaká volba, ale nenašel jsem ji. Díky za radu, pokud to někdo rozchodil.

Profile picture for user Jan Polzer

nemůžete se divit, když to v jiném programu než originálním a oficiálním nefunguje...

návštěvník

Myslíte, že to jde jinými cestami než web - server msn - nějaký klient s msn protokolem? Pokud to jde jinudy, tak se nedivím, ale pokud to jde stejným způsobem jako běžné zprávy, tak se divím, protože běžné zprávy fungují. Je možné, že to jde na server, ale v jiné formě a to bych pak pochopil, že takto "okrajovou" záležitost vývojáři protokolu msn pro Mirandu nebudou zohledňovat.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru