JPEG & PNG Stripper: pryč s nepotřebnými daty v obrázcích pro web

Každý, kdo provozuje webové stránky a nahrává na ně obrázky, by se měl snažit, aby jejich soubory byly co nejmenší. Vrátí se mu to jak ve spokojenosti návštěvníků s rychlostí načítání stránky, tak v nižších výdajích za webhosting s omezenou přenosovou kapacitou. Proto využijete program JPEG & PNG Stripper.

Zmenšováním souborů s obrázky pro web samozřejmě nemám na mysli jakékoli zvyšování komprese ve formátu JPEG nebo zmenšování rozměrů u ostatních formátů obrázků. Naopak. Velikost souborů můžete zmenšit i tak, že z nich odstraníte nepotřebné informace v metadatech.

Ilustrační fotka nebo screenshot v článku zpravidla nepotřebují vložené náhledy, tagy nebo informace EXIF udávající, jakým způsobem byl obrázek pořízen ve fotoaparátu. Jejich odstraněním můžete velikost souboru s obrázkem podstatně zmenšit, přitom však zachováte jejich maximální obrazovou kvalitu.

Jak zmenšit obrázek s JPEG & PNG Stripperem?

Před lety jsem používal jednoduchý prográmek pro odstranění nepotřebných informací ze souborů JPEG. Jeho jméno si už nepamatuji, ale myslím, že nepodporoval moderní formát PNG. Program JPEG & PNG Stripper podporuje oba tyto formáty, jak ostatně napovídá jeho název. Díky tomu je vhodný nejenom pro klikače webových galerií, kteří se chtějí zbavit EXIFu (má to smysl?), ale i pro ostatní webmastery.

JPEG & PNG Stripper se neinstaluje. Stačí jej rozbalit jako spustitelný soubor ze staženého balíčku a umístit jej někam do počítače. Po spuštění vás přivítá malé okno, do kterého ze souborového správce nebo jiného programu přetáhněte obrázky, které chcete zmenšit. Není třeba nic potvrzovat, úpravy proběhnou ihned poté, co jsou obrázky na okno programu přetaženy.

 JPEG & PNG Stripper

JPEG & PNG Stripper

Nastavení v JPEG & PNG Stripperu mnoho nenajdete. První tři standardně vypnuté volby slouží k otestování úprav (nic se neuloží), zachování data a času původního obrázku a k ignorování atributů označujících obrázek pouze pro čtení. Další tři, tentokrát standardně zapnuté volby, ukazují v hlášení počty oříznutých obrázků, varování a chyby.

JPEG & PNG Stripper je malý užitečný nástroj, který určitě najde místo ve vaší sbírce jednoduchých prográmků. Stáhnete jej z www.steelbytes.com.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Zajímavé, ale co mi v článku chybí srovnání o kolik se obrázek zmenší. Kolik taková fotka pak má.

Profile picture for user Jan Polzer

To je individuální podle toho, kolik dat ve fotce je. Jestli je tam EXIF, jestli je tam info nějakých správců obrázků atd. Počítejte s úsporou v řádu desítek kilobajtů.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru