Jak rychlý je Macbook Pro vylepšený o SSD po roce a půl?

Před rokem a půl jsem vzal svůj Macbook Pro z roku 2011 a vyměnil v něm klasický pevný disk za rychlé SSD od Samsungu. Zážitek z rychlosti to byl neskutečný. Jak si notebook a jeho SSD vede zhruba po roce a půl od této výměny?

S Macbookem Pro jsem byl po celou dobu spokojen. Chvíli jsem si zvykal na odlišné prostředí, než jsou Windows, dneska bych už neměnil. Kombinace pěkné grafiky, spolehlivosti a linuxových prvků na *nixovém základu má něco do sebe.

V létě 2013 mi však Macbook Pro začal připadat pomalý. Zvláště, když jsem jej občas srovnával s druhým strojem, a sice Macbookem Air z roku 2010. Do nového stroje jsem nechtěl investovat. Udělal jsem tedy to jediné možné druhé řešení – navýšil operační paměť na maximum (16 GB) a klasický pevný disk jsem vyměnil za Samsung SSD840 512GB 7mm, Pro.

Více se o výměně dozvíte v článku Výměna pamětí a disku za SSD pro Macbook Pro aneb notebook rychlý jako iPad.

Byl jsem nadšen z nárůstu rychlosti, stroj začal reagovat prakticky okamžitě i na náročné aplikace, kopírování a jiné manipulace s diskem se také výrazně zrychlily.

Přesto mě pár lidí varovalo, že Macbook a SSD je problém. Že nepodporuje Trim, že bude po pár měsících pomalejší, než původní HDD, že je tam problém se spolehlivostí, že nepůjde zálohovat a klonovat a kdesi cosi.

Nic z toho se neukázalo jako problém. Podpora Trim je sice poněkud ožehavější záležitost, nicméně bezpečnostní ochranu v OS X jsem vypnul, nainstaloval si Trim Enabler a jedu dále.

A jak je to s rychlostí? Zpomalil se SSD po roce a půl každodenního používání? Nebo notebook stále fičí jako v prvních dnech po výměně?

Macbook Pro a SSD řečí čísel

Na srovnání se chystám od léta, kdy to byl rok od výměny. Dostal jsem se k tomu až nyní. Na druhou stranu to může napovědět trochu více, protože SSD bylo zatíženo, zapleveleno a promazáváno delší dobu. Výsledkem je, že na disku mám zhruba stejně volného místa, jako po výměně (142 GB).

Přestože subjektivně nepozoruju žádné zpomalení, tak mi všechny ty zdvižené ukazováčky pochybovačů vrtaly hlavou. Rozhodl jsem se tedy provést kontrolní měření. Ne všechny aplikace mám ve stejné verzi, jako tehdy. Aktualizoval se Photoshop i webové prohlížeče. Ale snad to určitou vypovídající hodnotu mít bude.

Zde je tedy tabulka s údaji sledujícími rychlost startu různých aplikací:

 Čas na původním diskuČas na SSD Samsung SSD840 512GB ProSSD po půl roce
Firefox10,5 s2,2 s3,7 s
Chrome19,5 s1,5 s1,8 s
Opera15,6 s6,2 s2,78 s
Safari4,8 s0,6 s1,2 s
Picasa8,3 s2,0 s2,2 s
Forklift1,9 s1,1 s1,1 s
Komodo IDE17,2 s4,9 s3,9
Word 201112,0 s4,2 s2,2 s
Photoshop16,0 s3,3 s3,3 s
Duplikace složky*4 minuty 22 s 33,8 s64,5 s

*Duplikace složky = překopírování složky se zálohou několika webů, většími i malými soubory. Celkem 2,71 GB dat s 41601 soubory.

Pro rychlé srovnání jsem samozřejmě vzal tabulku z rok a půl starého článku, viz odkaz nahoře, a jen doplnil další sloupeček. Když kouknete na čísla, dáte mi za pravdu, že při běžném použití je rychlost notebooku prakticky stejná, jako v době, kdy v něm bylo SSD

Zásadní zrychlení je u Opery, tam to ale přičítám její novější verzi. Více k tomu neřeknu, prohlížeč mám v počítači jen pro různé kontroly webů a nepoužívám jej. Naopak prodloužení doby na zpracování úkolu je znát u duplikace složky se soubory. Původních 33 sekund se prodloužilo o půl minuty. Je to pořád mnohem rychlejší, než na HDD, změna k horšímu je to bezesporu.

Ovšem je otázka, zda slova „změna k horšímu“ nejsou přehnaná. Jak jsem říkal, běžným pohledem na Macbooku nic pomalého nepozoruju a 2,71GB složku neduplikuju každý den.

Dále přikládám pro srovnání údaje z aplikace Blackmagic Disk Speed Test. Zde je již pokles znát a odpovídá to prodloužené době pro duplikaci složky s velkým počtem souborů. I tak jde ale o docela dobrá čísla v porovnání s původním stavem.

HDD:

Rychlost HDD na Macbooku Pro

SDD:

Rychlost SDD na Macbooku Pro

SDD po roce a půl v Macbooku Pro:

Rychlost SDD na Macbooku Pro rok a půl po výměněn

Shrnuto a podtrženo. SSD na OSX se není potřeba bát ani v případě, že nemáte originál již z výroby od Apple. Zpomalení zápisu se sice řečí čísel projeví, rychlost čtení nepoklesne nijak dramaticky a neměli byste to pocítit.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Mohu potvrdit. Já jsem sice zvolil SSD OCZ Vertex, protože bylo v akci, ale určitě je nárůst naprosto zásadní. Bohužel Mac jsem prodal, takže dál už si rychlost užívá nový majitel...

návštěvník

Prosím opatrně s tvrzením "Kombinace pěkné grafiky, spolehlivosti a linuxového základu má něco do sebe." Já vím, že většina lidí nerozlišuje mezi Unixem, BSD, Linuxem - ale tady snad můžeme mluvit přesně. Tedy Mac OSX nemá nic společného s Linuxem. Je to systém s Unixovým modelem, má vlastní jádro a je hodně inspirován BSD.

Profile picture for user Jan Polzer

No jo, já to spíše blbě formuloval, než že bych to nevěděl. Upraveno. Teď je snad jasné, jak jsem to myslel.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru