MiniTool Partition Wizard: freewarový správce diskových oddílů

Potřebujete-li nástroj pro rozdělení diskových oddílů, můžete si dnes vybrat z celé řady řešení. Jedním z nich je i prográmek MiniTool Partition Wizard. Pomůže se změnou velikosti oddílů, jejich konverzí a rozdělováním disku.

Je docela zajímavé sledovat, jak jsou rozděleny disky v současných noteboocích. Kouknete-li na kapacitu disku, je na první pohled vidět, že je mnohem nižší, než s jakou je notebook prodáván. Deklarovaný disk v notebooku samozřejmě je, jen jen je rozdělen na několik diskových oddílů, které jsou skryty a slouží například pro obnovení operačního systému.

To můžete vidět i na screenshotech z freewarového správce disků MiniTool Partition Wizard. Kromě základních operací, které nabízí i vestavěný správce diskových oddílů ve Windows, vám pomůže například s formátováním oddílu nejenom do souborového systému čitelného ve Windows, ale i s Ext2/3/4 a linuxovým swap oddílem.

MiniTool Partition Wizard

Základní operace s diskovými oddíly

MiniTool Partition Wizard nabízí všechny základní funkce, jako jsou změna velikosti oddílů, jejich spojování, mazání, kopírování. Nabízí i změnu sériového čísla diskového oddílu. Nechybí konverze mezi GTP a MBR.

Mazání a kontroly

Běžnými operacemi s diskem však nabídka tohoto nástroje nekončí. V případě, že potřebujete z počítače nenávratně odstranit nějaká data, využijete funkci Wipe Disk pro kompletní odstranění dat.

Naopak v případě, že z jakéhokoli důvodu potřebujete prohledat nějaký disk, zda na něm nejsou odstraněné diskové oddíly, použijete funkci Partition Recovery. MiniTool Partition Wizard se vám pak pokusí pomoci.

Pro běžnou údržbu disku je k dispozici funkce Surface Test, která kontroluje stav disku a čitelnost dat.

MiniTool Partition Wizard

Migrace na SSD

MiniTool Partition Wizard je také jeden z nástrojů, po kterých můžete sáhnout v případě, že migrujete z klasického pevného disku na SSD a potřebujete jednoduše převést data na nový disk, včetně operačního systému.

Oproti své placené verzi se tento správce diskových oddílů liší v nemožnosti pracovat s dynamickým diskovým oddílem, měnit velikost clusteru, omezením na 8 TB a tím, že nepodporuje serverové edice Windows.

Program můžete stahovat z jeho domovského webu partitionwizard.com.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru