Mini recenze Synology BeeDrive: vychytané zálohování na chytrý disk

Pokud nechcete pustit svoje data z ruky, nevěříte na cloud a zároveň nemáte vlastní NAS, který by sloužil pro automatizované zálohování dat, pak vás možná osloví Synology BeeDrive. Přenosný chytrý disk s kapacitou až 4 TB a doprovodným softwarem pro desktopové i mobilní platformy.

Je to již dlouho, co jsem zálohoval na přenosný disk. Využívám automatizované zálohování do Synology NAS s RAID úložištěm, občas zlobící Time Machine na macOS se zálohováním do síťového disku a pro všechny případy ještě nástroj Backblaze, který kopíruje data do cloudu. Už mi několikrát zachránil kus práce.

Ne každý chce platit několik zálohovacích zařízení a služeb a vlastně mu stačí externí disk, kam se automaticky překopírují vzpomínky v podobě fotek a videa a nějaké ty dokumenty. Přesně na takové uživatele cílí zařízení Synology BeeDrive. Velmi snadno se postará o vaši zálohu a vše, co pro to musíte udělat, je připojit čas od času malou krabičku k počítači.

Zálohování na Synology BeeDrive

Momentálně testuji malou krabičku, uvnitř které je SSD disk s kapacitou 1 TB (může být i 2 TB nebo 4 TB) připojenou přes USB-C 3.2 Gen 2 k mému Macbooku Pro. V základu se tváří jako běžný externí disk. Chytré zařízení z ní udělá až obslužný software. Pravda, jeho instalace na macOS by mohla být výrazně jednodušší, ale krok za krokem vám vše ukáže podrobný obrázkový průvodce.

Image
Synology BeeDrive

Jakmile je vše zprovozněno, tak opravdu stačí BeeDrive připojit k počítači a obslužná aplikace běžící na pozadí se postará o kopírování dat. V základu asi budete chtít ukládat data z počítače na BeeDrive. Je tu však i režim synchronizace mezi různými zařízeními. Úplně to nevyužiju, síťové řešení přes Synology NAS a jejich Drive Clienta mám raději.

Image
Synology BeeDrive

Synchronizace dat a další nastavení

Líbí se mi, že zálohovacích nebo synchronizačních úloh si mohu definovat více a s různými složkami pracovat jiným způsobem. Stejně tak lze BeeDrive v případě potřeby použít k zálohování více zařízení.

Image
Synology BeeDrive

A co mobilní telefony?

Synology BeeDrive využijete i pro zálohování fotografií a dat z mobilního telefonu. Opět, ne každý si chce nebo může předplácet velké cloudové úložiště. S použitím BeeDrive je to jen o návyku si disk ideálně jednou za den připojit a nechat aplikaci na něj nahrnout nová data.

Je tu i možnost bezdrátového kopírování, pokud je BeeDrive připojeno k běžícímu počítači. To je docela praktické. Pokud máte jenom telefon, využijete spojení přes USB-C kablík. Počítejte však s tím, že pro prvotní zprovoznění zařízení je počítač nezbytný.

Doplňujícím využitím BeeDrive je snadné bezdrátové přetahování souborů z mobilního zařízení do počítače, což je ale spíše softwarová záležitost.

Image
Synology BeeDrive

Nenápadná malá krabička

BeeDrive je takový černý čtverec o hraně 65 mm a tloušťce 15 mm. Snadno se vejde do kapsy. V balení kromě zařízení samotného najdete USB kabel se dvěma koncovkami USB-C a adaptérem pro připojení do plnotučného USB.

Deklarovaná rychlost kopírování je až 1050 MB/s. Zařízení je také odolné vůči pádu až ze dvoumetrové výšky. Souborový systém úložiště je exFAT a doporučené využití je max půl milionu souborů.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru