Výměna disku v počítači s Windows 10

Protože klasický počítač používám spíše nárazově, neřešil jsem nikdy příliš jeho rychlost. S příchodem Windows 10 jsem jej udělal hlavním strojem s Windows a dodal mu potřebnou šťávu – SSD diskem pro běh operačního systému.

V podstatě už mám jediný stroj s klasickým pevným diskem. Notebook Acer Aspire V15. Otevírám jej prakticky jen na screencasty, takže mi nevadí, když si chvíli na některé činnosti počkám. Ale všude jinde už mám jen a pouze SSD. Včetně nového 5K iMacu Late 2015.

Můj počítač s Windows 10 je poskládaný z jednotlivých komponent a několik let starý. Přesto plně vyhovuje. Nejnovějším upgradem jsem mu navýšil operační paměť na 8 GB a původní 1TB disk jsem vyměnil za 256 GB SSD, které nyní slouží pro spouštění systému. Starý disk pak v počítači zůstal jako úložiště méně používaných dat.

Protože jsem se v žádném případě nechtěl pouštět do reinstalace operačního systému a všech aplikací, hledal jsem možnost, jak jednoduše naklonovat původní disk na nové SSD. Nejprve jsem provedl klasické čištění systémovým nástrojem ve Windows a smazal řadu gigabajtů nepotřebných dat, která tam zůstala coby záloha původního systému z doby před upgradem na Windows 10.

Do počítače jsem připojil SSD a systém nastartoval zatím dosavadním způsobem z původního pevného disku.

Následně jsem se pustil do hledání nějakého zdarma dostupného nástroje pro klonování disku. Nechtělo se mi kupovat aktuální licenci na True Image kvůli jednorázové záležitosti. Byť jsem to tak kdysi dávno udělal, viz článek Výměna a klonování disku v notebooku z roku 2007.

Klonujeme HDD na SSD ve Windows 10

Nakonec jsem našel nástroj AOMEI Backupper, který kromě zálohování umí provádět i klonování diskových oddílů a celých disků. Program je v základní podobě zdarma, ale pro odblokování klonovací funkcionality vyžaduje buď zakoupení licence nebo sdílení odkazu na jeho webovou stránku. Přijme i odkaz na některé sociální síti, pokud mu pak sdělíte, kde jste jej zveřejnili.

Po spuštění AOMEI Backupperu stačí zvolit položku Clone a pokračovat volbou System Clone.

AOMEI Backupper

Následně zvolte diskový oddíl, do kterého chcete systém zmigrovat. Měl by se zde objevit nově připojený disk, v mém případě to byl první záznam s nealokovanými gigabajty.

AOMEI Backupper

V dalším kroku pak jen potvrdíte nastavení. Doporučuji zapnout volbu Align partition to optimize SSD, pokud migrujete na SSD disk. Poté klikněte na tlačítko Start Clone a počkejte na dokončení procesu.

AOMEI Backupper

Co po naklonování?

Jakmile byl proces klonování dokončen, už jsem počítač znovu nerozdělával (byť bočnici jsem pro jistotu nechal ještě otevřenou) a jen jsem restartoval do BIOSu. Zde jsem změnil pořadí bootování tak, aby systém nabíhal z přidaného SSD, uložil a opět restartoval.

Po restartu sice počítač zachrochtal starým diskem, což mě trochu vykolejilo, nicméně děje se tak jen při zapnutí proudu. Jinak systém plně nabíhá z SSD. Krásně, rychle, tiše. Starý disk jsem poté ve Windows 10 zformátoval a používám jej jako úložiště pro synchronizaci dat s cloudem.

Celý proces byl poměrně jednoduchý a nenarazil jsem na vážnější problém. Přestože už nejsem typický ajťák a všeuměl a dávám před montováním počítačů přednost nákupu notebooků nebo all-in-one řešení. Zpohodlněl jsem a potřebuji na počítači pracovat (tvořit weby a psát), nikoli se v něm rýpat.

Jediný vážnější problém, na který jsem tak narazil, byla montáž 2,5“ SSD do 3,5“ pozice v bedně. Nakonec chudák drží poněkud amatérsky na jednom šroubku.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

V mém 6 let starém Lenovo SL500 v pátek ráno odešel disk. Mohl jsem čekat do pondělí nebo zakoupit klasický 500 GB disk. V neděli dopoledne už jsem měl vše nainstalováno a i data zkopírované na notebooku. Do SSD jsem neměl odvahu jít, vydrží mi to jako uložiště dat dalších 6 let? Ovšem do stolního PC SSD disk dám, tam mi stačí 240 GB, protože tam nemám žádná unikátní data, jen na něm pracuji. A rychlost zvýšit potřebuji, i když mi na něm jedou Windows 7, a na desítku nehodlám přecházet.

Profile picture for user Jan Polzer

No, já jsem zvědav, jaká bude životnost. Ale nebál bych se. Stejně člověk musí zálohovat.

návštěvník

asi jsem byl trochu průkopník, první ssd mám od roku 2009 - 120GB kingston ssd now, 4 roky v pracovním pc každodenně 12 a víc hodin, pc se nikdy nevypínal, jedině uspání do paměti, a do dnes funguje v DVR, bez jediného zaváhání. Další SSD mám intel 335, v různých strojích cca 4r , jenom je potřeba hlídat, aby zůstala min 1/4 disku volná, jinak se systém značně zpomalí...

Profile picture for user Jan Polzer

Bezva, díky za zkušenosti. Já mám SSD v každodenním použití jen cca 3 roky, ale musím zaklepat, taky bez problémů.

návštěvník

Přeji pěkný den
Pokud jsem tomu dobře porozuměl SSD byl připojen do desky zároveň se starším diskem.
Půjde to naklonovat i přes USB rámeček .
Děkuji J.V.

Profile picture for user Jan Polzer

Ano, naklonovat disk lze i přes USB rámeček. Ve Windows i na Macu, mám vyzkoušeno už z dřívějška.

návštěvník

Hm, já bych disk jen na jednom šroubku neriskoval. Ani když se jedná o SSD disk. Teď to je bez problémů, ale časem může materiál v namáhaném místě ztratit houževnatost. Stačí pak nešťastnou náhodou pořádně klepnout, pokud je bedna na stole, nebo kopnout, pokud je pod stolem a už je na světě studeňák.
Mně by to nedalo a druhou stranu disku bych aspoň něčím podepřel, uchytil třeba přes oboustranně lepicí poásku atd.

Profile picture for user Jan Polzer

No je to určitá vizitka toho, jaký jsem "šlompák" ;-) Já asi časem koupím nějaký rámeček.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru