HostsMan: jak upravit soubor hosts ve Windows

Pomocí souboru hosts si můžete snadno upravit IP adresy pro různé servery, na které systém směřuje své požadavky. Typickým využitím je přesměrování nějaké domény na lokální IP adresu v případě, že si zde připravujete nový web a nechcete ho ladit přímo na internetu.

K úpravě souboru hosts ve Windows můžete teoreticky použít běžný Poznámkový blok. Tento soubor stačí otevřít a zadat zde na jednotlivé řádky záznamy pro domény, které chcete směřovat na jinou IP adresu, než je jejich skutečná. Například:

www.nejakadomena.cz 127.0.0.1

Po zadání výše uvedené adresy do prohlížeče se požadavek předá webovému serveru ve vašem počítači. Dál už to samozřejmě předpokládá, že je správně nastaven, aby si s požadavkem na tuto adresu dovedl poradit a zobrazil nějaký web. Jiným využitím je zadání IP adresy směřující sice do internetu, ale jinam, než by měla. Takto si můžete vytvořit kopii webu na vývojovém serveru a testovat ji jakoby přímo na skutečné adrese.

Chcete-li soubor hosts editovat ručně, koukněte na článek Mininávod: jak testovat nový web i bez změny DNS.

Úpravy souboru hosts jsou tedy pro vývoj a ladění webu velmi praktické, bohužel jejich úprava v Poznámkovém bloku není úplně nejpohodlnější. Navíc ve Windows 7 musíte editor spouštět s oprávněním správce, což také není přes všechna potvrzování nejrychlejší.

Vyzkoušejte program HostsMan

Řešením, jak si úpravu souboru hosts ve Window zrychlit, je použití speciální aplikace. Může to být například zdarma dostupný HostsMan, který je k dispozici pro stažení v přenosné verzi i s instalátorem. Po spuštění ve Windows 7 klepněte v programu na tlačítko štítu - spustí se znovu pod administrátorským oprávněním. Že je pak funkční poznáte podle toho, že jeho ikonky už budou barevné.

HostsMan

HostsMan - základní okno

Klepněte na žluté tlačítko se symbolem složky, Open Hosts. Otevře se okno pro úpravy souboru hosts. Záznamy zde jednoduše přidáte po stisku tlačítka Add, případně je zase odeberete nebo vypnete.

HostsMan

HostsMan - úprava souboru hosts ve Windows 7

Program HostsMan nabízí i jednoduchou bezpečnostní funkci Possible Hijacks. Pokud v souboru hosts nalezne přesměrování domén na jiné IP adresy než v lokálním počítači, považuje to za náznak přítomnosti nějakého bezpečnostního problému. To samozřejmě nemusí být vždy pravda, domény si někdy sami přesměrováváte na jiné servery, viz to, co jsem napsal výše.

Další z funkcí HostManu je například zjištění aktuální IP adresy pro zadanou doménu. Pokud tedy se souborem hosts ve Windows často manipulujete, doporučuji si tento prográmek stáhnout a vyzkoušet. Určitě se vám zalíbí.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru