Mininávod: jak testovat nový web i bez změny DNS

Když se rozhodnete migrovat stávající web na nový server nebo spustit zcela nové stránky na nějaké doméně, ale zároveň ještě nechcete měnit záznamy DNS, využijte jednoduchý trik, kterým prohlížeč donutíte načítat stránky z nového serveru.

Při stěhování webů ze serveru na server je velice důležité, abyste měli jistotu, že nastavení nového serveru bez problémů vyhovuje nárokům na provoz vaší webové aplikace. Jistě nechcete překopírovat data, přesměrovat DNS a poté, co se nový server „chytne", řešit problémy s jeho nastavením.

Řešení je přitom docela jednoduché. Ideální je, pokud máte možnost web na novém serveru otestovat na nějaké dočasné webové adrese. Ale poradíte si i bez toho. Stačí upravit soubor hosts ve vašem počítači. Ten obsahuje informace o tom, na jaké IP adrese má webový prohlížeč nebo jiný internetový nástroj danou stránku hledat. Stačí si tedy na novém serveru nastavit novou doménu, v DNS záznamech zatím nechat původní server a v počítači upravit soubor hosts tak, aby vás směroval již na nový server.

Jak editovat soubor hosts

V první řadě zavřete všechna okna webového prohlížeče, abyste měli jistotu, že se úprava souboru hosts aktivuje. Hosts se v různých operačních systémech nachází na různých místech. Pokud tam není, tak jej doplňte:

  • Windows 9x/ME: c:\windows\hosts
  • Windows 2000: c:\winnt\system32\drivers\etc\hosts
  • Windows XP, Windows Vista, Windows 7: c:\windows\system32\drivers\etc\hosts
  • Linux: /etc/hosts

Syntaxe zápisu informací do souboru hosts je následující. Nejprve zadáte IP adresu serveru, kam chcete internetový nástroj (webový prohlížeč) nasměrovat. Poté následuje TAB a slovní vyjádření adresy. Na jednu IP adresu můžete nasměrovat více adres, stačí je oddělit mezerou. Příklad:

192.168.1.3    domena.tld subdomena.domena.tld www.domena.tld

Tento trik využijete nejenom při testování nových serverů, ale třeba také při testování provozu webů na lokálním počítači nebo v místní síti, kdy chcete vyzkoušet, jak se weby budou chovat na nějaké webové adrese. Pro pořádek připomínám, že trik s úpravou souboru hosts funguje samozřejmě jen na počítači, kde tuto úpravu provedete. Po přesměrování DNS nezapomeňte tento záznam ze souboru hosts zrušit, abyste měli jistotu, že se vám stránka otevírá z aktuální adresy.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru