GrabFS: souborový systém se screenshoty pro OS X

Zajímavé řešení, jak zachytávat screenshoty oken aplikací běžících v operačním systému OS X nabízí souborový systém GrabFS. Vytvoří disk se složkami programů, v každé z nich pak najdete aktuální screenshot.

Operační sytém OS X pro počítače od Apple je postaven na UNIXu jak jistě dobře víte. Toho využil vývojář Amit Singh který před několika lety doplnil do Mac OS X podporu pro složku /proc. Toto speciální umístění na UNIXových operačních systémech (tedy i na Linuxu) obsahuje seznam běžících procesů převedených na soubory roztříděné do složek reprezentujících jednotlivá ID běžících procesů.

OS X složku /proc nemá. Pokud byste ji chtěli využít, stačí si doinstalovat prográmek procfs postavený na projektu MacFUSE, tedy na řešení umožňujícím vytvářet souborové systémy v uživatelském prostoru (FUSE - filesystem in user space).

Jak o souvisí se screenshoty zmíněnými v nadpisu článku? Právě od procfs se zmíněný vývojář odpíchnul a vytvořil podobnou aplikaci nazvanou GrabFS. Ta rovněž převádí běžící procesy do podoby souborů, tentokrát je však reprezentuje coby screenshoty uložené jako obrázek TIFF.

Po spuštění programu GrabFS vám v OS X přibude nový disk, podobně, jako když k počítači připojíte USB flashku. Když se do tohoto disku podíváte, uvidíte v něm složky všech programů a v nich pak najdete aktuální screenshot.

Jak zprovoznit GrabFS v aktuální verzi OS X

GrabFS vyžaduje ke svému běhu podporu MacFUSE, což je ale kombinace, která v OS X 10.7.3 Lion už neběží. MacFUSE je navíc již opuštěný open source projekt. Naštěstí řešení existuje.

Pro OS X Lion a vyšší můžete instalovat nástupnické řešení v podobě FUSE for OS X. Dělá v podstatě to samé a obsahuje i doplněk pro zpětnou kompatibilitu s projekty závislými na MacFUSE.

  1. Stáhněte a nainstalujte si tedy poslední verzi FUSE for OS X.
  2. Následně si stáhněte a rozbalte GrabFS (odkaz na binárku najdete úplně dole na odkazované stránce).
  3. Spusťte aplikaci GrabFS.

Po spuštění budete mít k dispozici řešení pro rychlou práci se screenshoty pomocí příkazového řádku a jeho skriptů, i pro práci v grafickém prostředí.

GrabFS ve Finderu GrabFS ve Finderu GrabFS v terminálu

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

v čem je ten prográmek lepší, než klasická funkce na screenshoty? všimnul jsem si, že tam nemáte stín pod oknem, takže to vyjme jen okno bez stínu a pozadí? mě tedy vždycky vyhovovala jenom zkratka shift+ctrl+command+4. geniální i třeba pro vložení do ichatu nebo mailu.

Profile picture for user Jan Polzer

V čem je lepší než klávesová zkratka? V rychlosti to určitě není, já sám využívám ve většině případů právě zmíněnou klávesovou zkratku nebo její alternativy pro pořízení screenshotů v Mac OS X.

GrabFS je ale vhodný pro nějakou automatiku a taky je to zajímavá ukázka, na co všechno lze využít specializovaný souborový systém.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru