Corel PaintShop Pro Photo X3: skoro jako Photoshop

Specializovaný editor fotografií, Corel PaintShop Pro Photo, je na českém trhu dostupný v lokalizované podobě verze X2. Pokud vám však nevadí angličtina, tak vás novější X3 určitě zaujme. Nabízí totiž vylepšení velmi podobná Adobe Photoshopu CS5.

Podívejme se nejprve trošku do historie. Kdysi dávno existovala firma Jasc Software, která vytvářela docela povedený grafický editor PaintShop Pro. Poradil si s fotografiemi, nabízel pomoc při základní webové grafice a jeho součástí byl povedený nástroj pro tvorbu animovaných GIFů. Corel byl v té době velká a notoricky známá značka, především díky svému vektorovému nástroji CorelDRAW.

Dnes je PaintShop Pro součástí portfolia Corelu, podobně jako se to stalo kdysi docela populárním nástrojům společnosti Ulead. Corel tedy nenabízí jen balík CorelDRAW, ale Corel PaintShop Pro Photo nebo Corel VideoStudio Pro.

Seznámení s PaintShop Pro

Grafický editor PaintShop Pro postupným vývojem dospěl do stavu, kdy je specializovaným editorem pro úpravu fotografií. Vedle základních nástrojů, které byste u grafického editoru čekali, nabízí množství pomůcek pro vylepšování pleti, řadu filtrů a efektů. Jeho součástí je také jednoduchý správce fotografií. Samotný editor pracuje v několika režimech.

Začátečníkům bude vyhovovat zjednodušené prostředí režimu ExpressLab, ve kterém velice rychle upraví základní vlastnosti fotografií - barvy, otočení, rozměry, poměr stran a podobně. Nechybí funkce pro odstranění červených očí. Výběr funkcí v režimu ExpressLab není kompletní, ale jsou zde opravdu ty nejdůležitější, většinou fungující na jedno klepnutí.

Corel PaintShop Pro Photo X3 v režimu ExpressLab

Corel PaintShop Pro Photo X3 v režimu ExpressLab

Prostředí editoru vypadá již na první pohled mnohem vybavenější. Začátečníci si zde mohou zobrazit i jakousi formu interaktivní nápovědy nazvané Výukové centrum. V české verzi je samozřejmě kompletně lokalizovaná. Výukové centrum vás provede krok za krokem úpravou pleti, vytvořením koláže, doplněním textu a grafiky, nebo třeba tiskem fotografií.

Corel PaintShop Pro Photo X3

Corel PaintShop Pro Photo X3

Pro jednodušší nalezení a správu fotografií je připraven vestavěný organizér, ve kterém lze snímky hodnotit, značkovat a prohlížet si jejich informace EXIF. Nechybí možnost rychlého otáčení fotografií. Organizér je zde ale opravdu spíše jen jako doplněk, nedosahuje kvalit specializovaných nástrojů, jako je třeba Adobe Lightroom nebo Zoner Photo Studio.

Organizér Corel PaintShop Pro Photo X3

Organizér Corel PaintShop Pro Photo X3

Nově s podporou RAW

Na českém trhu je k dostání Corel PaintShop Pro Photo X2 v lokalizované podobě. Věnuje se mu také má kniha nazvaná Digitální fotografie v Corel Paint Shop Pro. Novější verze X3, bohužel nebude lokalizována do češtiny, přesto by bylo škoda se na ni alespoň nepodívat. Jaké přináší novinky?

Vedle tradiční změny, jako je drobná úprava uživatelského rozhraní, by vás mohlo zaujmout mírné vylepšení organizéru oproti předchozí verzi. Stále jej však nepovažuji za ideální. Došlo také k optimalizaci rychlosti editoru a otevírání fotografií. Drobná vylepšení zaznamenal i ExpressLab, kterému přibylo v nabídce pár nových nástrojů.

To největší změnou z pohledu zpracování fotografií je však podpora formátu RAW a vyvolávání fotografií. Slouží k tomu nový nástroj Camera RAW Lab, ve kterém si nastavíte základní barevné vlastnosti snímku a buď jej uložíte, nebo otevřete v editoru k dalšímu zpracování.

Camera RAW Lab

Camera RAW Lab

Sada nových nástrojů pro úpravy fotografií

V Corel PaintShop Pro Photo X3 najdete také zcela nové nástroje pro vyjmutí objektů ze snímku, přepracovaný nástroj pro práci s textem, pomůcku pro vylepšení „živosti" barev (vibrancy), doplněk Corel Painter Photo Essentials 4 a podporu filtrů KPT. Nástroj Object Extractor, tedy funkce pro odebírání objektů z fotografie, funguje podobně jako klonovací razítko, nebo spíše jako podobná novinka v Adobe Photoshopu CS5. Označíte objekt, určíte oblast pro nahrazení a klepnete na potvrzovací tlačítko. Zde je výsledek odstranění odpadkového koše z fotografie, kterou můžete v původní podobě vidět výše.

Úprava pomocí Object Extractoru

Úprava pomocí Object Extractoru

Corel PaintShop Pro Photo X3 je povedený nástroj, kompatibilní s Windows 7, který vám určitě pomůže při úpravách vašich fotografií. V aktuální verzi se svými funkcemi přiblížil profesionálnímu Photoshopu, přitom za zlomek jeho ceny. Jen je škoda, že není a nebude pro X3 oficiální čeština.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru