Compass: univerzální poštovní klient pro uživatele Gmailu, Hotmailu a Yahoo

Od doby kdy jsem při práci nucen střídat několik počítačů, dávám přednost práci s maily přes webové rozhraní. Poštu z Maxiorla mám přes DNS nasměrovánu na Hotmail, poslední dobou se mi stále více začíná líbit Gmail. Díky práci s mailovým rozhraním pošty jsem se začal zajímat o různé nástroje pro přímou práci s těmito službami - tedy jakási okna otevřená nezávisle na webovém klientovi. Jedním z takových nástrojů je Compass Universal Mail Client.

Pokud patříte mezi pravidelné čtenáře Maxiorla, pak si možná vzpomenete, že jsem před nějakou dobou zmiňoval program GMDesk. Tento jednoduchý prográmek nabízel přístup k webovým aplikacím Google ve speciálním okně bez zbytečných dekorací nebo ovládacích prvků. Výhoda? Minimální zátěž počítače a přitom oddělení od ostatních stránek v otevřeném webovém prohlížeči.

Z podobného soudku je i program Compass. Neomezuje se však jen na online aplikace od Google, jeho specialitou jsou poštovní schránky Gmail, Windows Live Hotmail a Yahoo. Program funguje na jednoduchém principu. Ve třech záložkách obsahuje vestavěnou vykreslovací plochu Internet Exploreru, která zobrazuje webové rozhraní zmíněných tří poštovních schránek. Přihlašování k nim probíhá tedy v režii Internet Exploreru, se všemi výhodami a nevýhodami.

Compass v praxi na Gmailu a Hotmailu

Maily na Yahoo nepoužívám, rozhodl jsem se však vyzkoušet Compass ve spojení s Gmailem a Hotmailem. První dojmy při práci s Hotmailem jsou velmi dobré. Na screenshotech si můžete všimnout, že Compass nabízí i několik speciálních tlačítek pro rychlé zavolání stránky s dialogem pro vytvořené nového e-mailu a pro přepnutí do kalendáře.

Compass Universal Mail Client a schránka Hotmail

Compass Universal Mail Client a schránka Hotmail

Vespod nechybí různá doplňková tlačítka pro obnovení stránky, přesun do zprávy, zobrazení tiskové podoby, otevření Poznámkového bloku nebo zobrazení dialogu s nastavením programu.

Zatímco u Hotmailu funguje Compass bezvadně a poradí si i s jeho změněnou podobou (reklama místo nahoře v pravém pruhu) u Gmailu o již tak bezproblémové není. Compass sice stále plní funkci rychlého rozhraní pro přístup k Gmailu přes webový prohlížeč, ale nefungují zde tlačítka pro přepínání mezi složkami a pro vytváření nové zprávy. Musíte se spokojit „pouze" s ovládacími prvky uvnitř webového rozhraní, což sice není tak velký problém, bude ale fajn, až autor potřebnou funkcionalitu programu opraví.

Compass Universal Mail Client a schránka Gmail

Compass Universal Mail Client a schránka Gmail

Dobrý nápad

Vytvořit rozhraní pro přístup k webové schránce je zajímavý nápad, kterému fandím. Ne každý chce mít poštu neustále otevřenou v záložce/panelu/okně webového prohlížeče. Až autor opraví program na aktuální verzi Hotmailu, bude správně fungovat i blokování otravné reklamy.

Mimochodem, jsem sám, komu reklama v Hotmailu (především přidávané patičky zpráv s reklamou na Messenger) vadí? I to je jeden z důvodů, proč se mi začíná líbit Gmail. Na druhou stranu provázanost desktopových, webových a mobilních aplikací využívajících Windows Live ID má také něco do sebe.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

No nevím, ale Windows Live Mail je postačující... Může propojit Live i Gmail, takže no problém a vše v konečném výpisu najednou... Žádné přepínání není nutné.

návštěvník

diky za clanek, pro mnoho lidi asi dobry tip, ja osobne pouzivam soukromě Windows Live Mail a firemně-soukromně Outlook2007 s doplnkem Outlook Connector

Profile picture for user Jan Polzer

Windows Live Mail je výborný klient, jeho propojení s kalendářem na Windows Live je taky fajn. Docela se ale divím, že si tak rychle získal příznivce.
Jinak Outlook Connector jsem používal taky, už od jeho prvních betaverzí. Po přeinstalování počítače jsem se nedostal k tomu, abych jej znova nastavil a zjišťuju, že mi Outlook neustále obtěžující na pozadí vlastně nechybí :-) Protože nemám firemní poštu propojenou na Exchange, tak si vystačím s webmailem.

návštěvník

Používal jsem Hotmail a se mnou i celá rodina, včetně rodičů. Bohužel pro rodiče byla podmínka mít na Hotmail přesměrovaný mail ze Seznamu a to byl kámen úrazu. Některé IP Seznamu Hotmail prostě blokuje, takže přesměrovaná pošta ze Seznamu není doručena. Přešli jsme tedy na Gmail a rodina si ho okamžitě oblíbila. 90% příloh není třeba stahovat (snad krom videa), vše se dá "otevřít" přímo v Gmailu. Přímo tragické je pak nemožnost přesměrovat Hotmail jinde, než na Hotmail. Lepší je také praktické využití (a rychlejší) Google webových aplikací oproti Windows Live. Díky gadgetům lze Gmail takřka libovolně přizpůsobit: http://blog.kamsal.cz/2009/01/je-libo-tv-program-msn-ci-skype-v.html

Mimochodem, není reklamní banner v Hotmailu nově vpravo již standardně?

Profile picture for user Jan Polzer

Dík za zkušenosti. Reklamní banner vpravo přesouvají postupně. Já mám na Hotmailu asi tři schránky, na každé ten banner přesunuli jiný den v tomto týdnu.

návštěvník

Já mám e-mail na www.czin.eu (na techologii WLM) i na www.gmail.com a právě díky WLM to mohu vše propojit, a díky pop3 by se dal přidat i do WLM i seznam a další, takže myslím, že nějaké přesměrování je zbytečné, když se to může zobrazit v celkovém přehledu ve WLM vše...

návštěvník

Používám MS Live mail for domains a jsem naprosto spokojen, bohužel webové rozhraní je právě kvůli přidávané reklamě do e-mailů nepoužitelné, takže jej používám výhradně s programem pod Windows Microsoft Windows live mail. To by mě zajímalo, zda se jim tak reklama tak vyplatí...

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru