GMDesk: online aplikace Google bez webového prohlížeče

Oblíbili jste si online kancelář od Google v podobě Gmailu, Google Calendaru, Google Docs a Google Maps? Mají jednu drobnou vadu na kráse - vyžadují spouštění webového prohlížeče, a pokud vám spadne, zavřou se vám i tyto aplikace. Řešením může být program GMDesk.

Online aplikace od Google možná nenabízí tak moc přívětivé uživatelské rozhraní jako některé jejich konkurenční nástroje od Microsoftu, ale možná o to více jsou oblíbené. V jednoduchosti je totiž síla, a přestože vznikla řada doplňků pro webový prohlížeč Firefox, kterými si vzhled online aplikací od Google vylepšíte (viz třeba Better GReader), řadě lidí stačí jejich výchozí podoba.

Myslím si, že jsme na tom stejně. Webový prohlížeč mám otevřený po většinu doby, kdy mám zapnutý počítač. Díky podpoře panelů, které dnes najdete ve všech webových prohlížečích, nevadí, že otevřete jednu nebo více stránek navíc pro práci s online aplikacemi od Google. Ale proč si život nezpříjemnit a nepoužít k otevírání nástrojů od Google samostatný program.

GMDesk je jednoduchá aplikace vytvořená pro běhové prostředí Adobe Air, podobně jako desktopový klient Acrobat.com pro tvorbu PDF zdarma a online nebo Adobe Media Player. Abyste ji mohli nainstalovat a spustit, potřebujete tedy nejprve nainstalovat Adobe Air.

Poté přejděte na webovou stránku aplikace GMDesk a klepněte na odkaz pro instalaci programu vpravo nahoře. Instalátor, který se spustí, již bude využívat zmíněné prostředí Adobe Air. Potvrďte výchozí nastavení, nechejte si vytvořit zástupce pro spouštění programu z pracovní plochy a počkejte na dokončení instalace.

GMDesk: online aplikace Google bez webového prohlížeče

Po dokončení instalace se GMDesk automaticky spustí, přičemž se vám zobrazí přihlašovací okno do poštovní schránky Gmail.

Nastavení GMDesk

Nejprve však koukněte do nastavení programu. Klepněte do nabídky GMDesk|Preferences a nastavte si, která z online aplikací Google se zobrazí po spuštění programu. GMDesk podporuje následující:

  • poštovní službu Gmail
  • Google Calendar
  • RSS čtečku Google Reader
  • kancelářskou sadu Google Docs
  • mapy Google Maps
  • webové fotoalbum Picasa Web Albums

V horní části okna s nastavením si ještě můžete zvolit, zda se ke službám Google budete přihlašovat z jejich standardní adresy nebo v rámci svého webu, čehož docílíte využitím Google Apps.

GMDesk: online aplikace Google bez webového prohlížeče

Práce s GMDesk

Jednotlivé online aplikace, které GMDesk podporuje, můžete přepínat klávesovými zkratkami Ctrl-číslo. Jejich seznam si zobrazíte v nabídce Google applications. Přepínání je rychlé a pohodlné. Přihlášení do jedné aplikace je sdíleno s ostatními, takže stačí se přihlásit třeba do kalendáře a pak se přepnout pomocí Ctrl-1 do pošty na Gmailu, kde se už znovu přihlašovat nemusíte.

GMDesk: online aplikace Google bez webového prohlížeče

GMDesk se mi velice líbí, zřejmě mu dám přednost před načítáním aplikací Google ve webovém prohlížeči. Nic ale není bez chyb, takže mám ke GMDesk i několik výhrad: z nějakého důvodu zde nejde použít AltGr-V pro zadání zavináče - to je ale zřejmě problém Adobe Air. Použití odkazů Google pro přepínání aplikací otevře nové okno. Možná by stálo za to, toto chování upravit volitelně. V případě aplikací mi to nevadí, pokud ale otevřu nějaký odkaz na webovou stránku, raději bych jej viděl zobrazený ve webovém prohlížeči, než v prostředí okna Adobe Air.

Vyzkoušejte sami a uvidíte. I přes drobné výhrady si myslím, že je GMDesk užitečný malý prográmek.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

no tak som vyskusal na odporucanie techcrunch alebo mashable, ale vzhladom na to ze intenzivne vyuzivam vice mene len gmail a reader, tak mi daleko praktickejsie a rozhodne citatelnejsie (tato air app sa mi z neviem akeho dovodu zobrazuje so strasne malym textom) vyuzitie mozilla prism a 2 ikonky, jedna mi otvara gmail a druha prekvapivo reader, je to bleskove, jednoduche, prehladne...odporucam...

návštěvník

Osobně nemám moc rád "webové aplikace" a dávám přednost klasickým aplikacím, ovšem uznávám, že pro mnoho lidí může být používání webových aplikací výhodou. Co ale považuji za jejich velkou chybu je nutnost provázání s prohlížečem a nikoliv přímo se systémem, tj. aby jejich chování bylo co možná nejblíže klasickým aplikacím. Proto velmi fandím podobným projektům a běhovým prostředím, které dokážou přiblížit webové aplikace na klasický desktop a myslím, že v tom je i celkem budoucnost. Nevidím ji tedy jen v on-line aplikacích, ale v propojení klasických a webových aplikací, které spolu budou schopny spolupracovat - kupř. něco jako nyní Photosynth od MS, nebo další aplikace z balíku Live, které mají jak klasickou desktopovou část, tak část on-line, které jsou navzájem propojené a spolupracují.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru