Za rok přijde Drupal 8. Nač se můžeme těšit?

Za rok bychom měli být schopni stahovat finální verzi Drupalu 8. Do té doby uplyne ještě mnoho dní, kdy vývojáři ledacos změní. Už nyní ale můžeme postupně sledovat, co nového nám asi Drupal 8 přinese.

Když občas poslouchám některé nové potenciální zákazníky, nestačím se divit smyšlenkám o Drupalu 8, kterými je zásobují jejich současní správci webů. Prý Drupal 8 bude již letos na podzim. Prý upgrade Drupal 6 -> Drupal 8 bude jednodušší než Drupal 7 -> Drupal 8. Prý se upgradovat nevyplatí, protože Drupal 6 bude podporován ještě 5 let a Drupal 7 ani 8 nemá žádné výkonové ani funkční novinky.

Přátelé, všechny výše uvedené domněnky jsou liché. Jak jsem již zmínil v únorové zprávičce, Drupal 8 přijde v srpnu 2013. Vyplývá to z jeho roadmapy i z prohlášení vývojářů. Ovšem i letos nás čeká jedno významné datum související s Drupalem 8. Letos v prosinci dojde k feature freeze, tedy k okamžiku, kdy do Drupalu 8 již nebudou přidávány žádné další nové funkce. Do prosince tedy můžeme jen spekulovat o tom, jak bude funkcionalita Drupalu 8 vypadat.

Zmražení kódu bude následovat v únoru 2013 a pak bude do srpna probíhat testování. Na stránce Drupal 8 Updates nad How to Help můžete sledovat také stav vývoje jednotlivých „iniciativ" okolo jádra Drupalu 8.

Správa konfigurací

Pokud si dnes stáhnete a nainstalujete Drupal 8 v jeho vývojové verzi, pak na první pohled zaznamenáte dvě novinky. Předně, trošku se změnila souborová struktura. Složka sites již není umístěna spolu s ostatními. V kořenové složce webu je soubor index.php a dvě složky - core a právě sites. Ruční kopírování nových modulů a témat, stejně jako aktualizace Drupalu tak bude o něco přehlednější. Jakmile Drupal 8 začnete instalovat, možná zaznamenáte požadavek na minimální verzi PHP 5.3.3.

Drupal 8 - soubory

V seznamu modulů, které v administraci uvidíte, vás asi překvapí také nový Configuration manager. Iniciativa okolo tohoto nástroje vychází ze stávající situace, kdy Drupal neposkytuje žádný přehledný nástroj pro pohodlný přenos konfigurace mezi více weby (upozorňuji, že to rozhodně není přenos zálohy pomocí modulu Backup nad Migrate). Problém je v tom, že různá nastavení systému jsou prostě uložena na různých místech.

Drupal 8 - moduly

Nový správce konfigurací by měl umožnit nejenom snadný přenos, ale také verzování jednotlivých konfigurací. Mělo by dojít ke sjednocení nastavení jak modulů jádra, tak rozšiřujících modulů. Vznikne tak zřejmě API pro ukládání nastavení, a dojde k nějaké optimalizaci načítání hodnot pro nastavení modulů. V současnosti jsou při zobrazení stránky načítány všechny proměnné, přičemž ne všechny jsou potřeba a zbytečně se tak snižuje rychlost webu, nebo spíše zvyšuje zátěž serveru.

Další informace viz Config Management Initiative.

Drupal 8 a HTML5

Momentálně nejdále je asi implementace HTML5 do jádra Drupalu 8. Týká se hlavně formulářů, které by ve finále měly generovat kód odpovídající syntaxi HTML5 a být tedy dobře použitelné i v mobilním zobrazení.

Další informace o HTML5 v Drupalu 8 najdete na stránce Drupal HTML5 Group.

Drupal 8 v mobilu

Když už jsem zmínil mobilní zobrazení stránky, je třeba zmínit také další iniciativu pro Drupal 8. Ta se týká podpory mobilních platforem. V seznamu patchů pro Drupal 8 tedy můžete vidět práce na mobilním zobrazení výchozích témat vzhledu, podporu pro responzivní obrázky, zmíněnou podporu HTML5 formulářů, úpravy pro pohodlnou administraci Drupalu z mobilního zařízení a další.

Pro více informací sledujte Mobile Initiative.

Layout stránky v Drupalu 8

Netuším, jak tvoříte rozvržení webu s Drupalem vy, já si vystačím s běžným CSS. Samozřejmě, máme tu moduly jako Display Suite a Panels, pomocí kterých si můžete poskládat layout (rozvržení) stránky, aniž byste napsali jeden řádek kódu.

Cílem iniciativy Drupal 8: Blocks & Layouts Everywhere Initiative je poskytnout nový mechanismus umísťování prvků na webovou stránku. Tedy něco pokročilejšího, než je nyní umístění bloků do regionů definovaných tématem vzhledu.

Pokud by se povedlo vše, co je navrženo v B&L Prototypes, můžeme se těšit na opravdu zajímavou funkcionalitu. Otázka je, zda to nebude na úkor výkonu.

Podpora více jazyků

Jak určitě víte, Drupal 7 přinesl mnoho změn týkajících se podpory více jazyků v jedné instalaci systému. Ovšem i tak je potřeba pro smysluplné použití vícejazyčného webu v praxi použít další moduly, typicky Internationalization. Stejnojmenná iniciativa si klade za cíl vylepšit podporu vícejazyčnosti v Drupalu 8 a umožnit překládat názvy v menu, názvy kategorií a jiné.

Více informací viz Internationalization Initiative.

Drupal 8 a webové služby

Neméně zajímavá je iniciativa Web Services and Context Core Initiative. Jejím výsledkem by mělo být přestavění Drupalu do podoby REST serveru s CMS vrstvou nad ním. Iniciativa se tedy snaží dát Drupalu jednotný kontextový systém.

Spark - přímá editace zobrazení stránky?

Tolik tedy seznam novinek, na které se můžete těšit v Drupalu 8. S řadou z nich bude spojena mírná změna v prostředí administrace, přibydou také nová API pro programátory. S Drupalem 8, ale i se sedmičkou souvisí ještě jeden zajímavý projekt, který bych do tohoto přehledu rád zařadil.

Jedná se o Spark, což je speciální distribuce Drupalu umožňující prostřednictvím sady doplňkových modulů mnohem pohodlnější práci s obsahem v Drupalu. Ale nejenom to. Spark slouží též jako inkubátor pro některé z funkcí, které by se mohly objevit ve finální verzi Drupalu 8.

Konkrétně se jedná o přímou editaci spojenou s implementací Aloha Editoru. Představte si, že si čtete obsah na svém webu a zjistíte překlep nebo jinou chybu, kterou chcete opravit. Budete muset načítat formulář pro úpravu uzlu? Nikoli. Jen si v liště překliknete web do režimu úprav a hned na stránce začnete text upravovat. Pak režim úprav vypnete a změny se na pozadí uloží do databáze. Je to maximálně rychlé a intuitivní.

Dalšími, už méně často zmiňovanými funkcemi a vlastnostmi distribuce Spark je podpora tvorby layoutů stránky přímo z administrace Drupalu a upravená administrace pro mobilní zařízení. Jak vidíte, opravdu se nám to kryje s funkcemi, na kterých pracují výše uvedené iniciativy.

Další info o projektu Spark najdete na jeho produktové stránce nebo na webu www.sparkdrupal.com. Upravenou distribuci Drupalu 7 si můžete stáhnout a vyzkoušet, doporučuji zejména tu přímou editaci obsahu. Pro produkční prostředí to zatím připraveno není, ale můžete si alespoň udělat představu, kam by se uživatelské prostředí Drupalu mohlo vydat.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

A jak to vypadá s moduly v Drupal 8. Nepředpokládám, že budou přenositelné z D7 do D8.

Takže se asi bude opakovat situace, že rok po vydání finální verze nebude pořádné použitelná, protože množství doplňků a modulů, které používám (anžto samotný Drupal je dost hloupý) nebude pod novou verzí fungovat. Ach jo.

Profile picture for user Jan Polzer

No, musíte používat takové moduly, které mají aktivní vývoj a ne moduly, o které se nikdo nestará. Pak hrozí, že nejsou opraveny ani bugy a další věci. Doporučuji sledovat statistické informace na stránkách s moduly pro Drupal.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru