Windows 8, to nejsou jen novinky týkající se rozhraní Metro

Nové uživatelské rozhraní označované jako Metro, se kterým se ve Windows 8 setkáte na mnoha místech, není jedinou novinkou ve Windows 8. Nový systém vylepšuje celou řadu vlastností, od zabezpečení, přes výkon až třeba k virtualizaci.

Jednomu by se mohlo zdát, že novinky ve Windows 8 se omezují výhradně na nové uživatelské rozhraní Metro a na pár úprav například v Průzkumníku. Alespoň podle informací, které před konferencí BUILD pronikly na veřejnost.

Ovšem omezit se jen na informaci o Metru by byla chyba. Jestliže máme slovy Stevena Sinofskyho chápat Windows 8 jako vylepšení Windows 7, je třeba se podívat i pod rozhraní Metro. Tedy do klasického prostředí a ještě hlouběji.

Nové a vylepšené aplikace v systému Windows 8

V předchozím článku Novinky ve Windows 8 z první ruky jsem zmínil, že ve Windows 8 je připraveno několik aplikací pro rozhraní Metro. Je otázkou, které z nich se nakonec objeví ve finálním sestavení. Změny probíhají neustále, koneckonců i rozdávaný tablet od Samsungu má starší build než je na BUILDu prezentován. Například u něj zlobí zoomování pásu dlaždic v Metru.

Kromě Metra si ale můžete všimnout i vylepšení v desktopovém rozhraní. Webový prohlížeč Internet Explorer 10 běhá nejenom v Metru, ale samozřejmě také v klasickém uživatelském rozhraní. Můžete se rozhodnout, v jakém režimu jej použijete. Pokud vám například nevyhovuje absence adresního řádku, respektive jeho přemístění vespod, můžete prohlížeč používat i nadále v normálním desktopu.

Vylepšení se dočkal Windows Defender. Po pravdě, ve Windows 7 mi přišel poněkud upozaděný, zvlášť od doby, kdy si každý může nainstalovat antivir Microsoft Security Essentials. Ve Windows 8 má však Defender novou roli kromě stávající ochrany před spywarem. Kontroluje připojené USB disky a v momentě, kdy na nich najde škodlivý software, nedovolí jejich připojení a použití.

Pro Windows 8 bude dostupný také obchod s aplikacemi nazvaný Windows Store. Zatím mi není jasné, zda bude podporovat i desktopové aplikace, jasné je ale to, že poběží v rozhraní Metro. V současném sestavení Windows 8, které mají vývojáři k dispozici, Windows Store zatím chybí - není dostatečně naplněn tolik potřebnými aplikacemi - ostatně ve středu na přednášce apelovat na vývojáře a jejich zapojení i samotný Steve Ballmer.

Vylepšený správce úloh - Task Manager ve Windows 8

Zásadního přepracování se dočkal správce úloh. Je u něj patrný posun v uživatelském rozhraní, které možná na první pohled více plýtvá místem, na ten druhý je mnohem přehlednější.

Windows 8

Správce úloh ve Windows 8

V základním zobrazení uvidíte jen informace o běžících nebo (v případě Metra) uspaných aplikacích, v detailních informacích jsou pak zobrazena data o vytěžování systému a zvýrazněny ty procesy, které si žádají více výkonu počítače, než ostatní.

Windows 8

Správce úloh ve Windows 8

Podpora více monitorů

Windows 8 konečně vylepšuje podporu zobrazení plochy na dvou monitorech tím, že: Za prvé, umožňuje roztáhnout obrázek přes oba monitory a za druhé, na druhém monitoru zobrazí hlavní panel s ikonkami těch aplikací, které se na daném monitoru nacházejí.

Windows 8

Windows 8 a dvě obrazovky

Novinky pro vývojáře

Přemýšlím nad samostatným článkem s pohledem na Windows 8 očima vývojáře. Pro pořádek bych tu ale rád uvedl, že je k dispozici celá řada nových SDK a API. Na prvním místě je nutno zmínit WinRT API (Windows Runtime), ke kterému je možno přistupovat jak z klasických jazyků pro .NET, tak pomocí JavaScriptu. Můžete tedy jednoduše volat systémové funkce.

Z dalších nových API je tu podpora pro cloudová úložiště, pro SkyDrive, velice pohodlný přístup k senzorům (akcelerometr, webkamera, gyroskop a další) pomocí WinRT i Win32 a také DirectX 11.1 s DirectXMath, XAudio2 a XInput, které dříve byly součástí jen XNA.

Rychlejší bootování

Windows 8 se rychle spouštějí nejenom na počítačích s SSD disky, ale i na běžných strojích. Rozdíl v rychlosti je pak samozřejmě dán technologiemi. Start systému je ale na dané poměry neskutečně rychlý.

V souvislosti se startem Windows 8 je zajímavá informace o spotřebě energie. Uspaný tablet si bere jen minimum. V momentě bootování spotřeba na chvíli prudce vzroste a následně je opět téměř v původním stavu. Tedy do okamžiku, dokud nespustíte jinou aplikaci.

Windows 8 šetří nejenom energii, ale i systémové zdroje. Již jsem zmiňoval minule - v základu požadují 281 MB RAM pro 29 běžících procesů, což je v porovnání s Windows 7, neřku-li Vistou opravdu znatelný pokrok.

Cloudy kam se z oken podíváš

Windows 8 jsou silně orientovány na cloudová řešení. Téměř v každé aplikaci můžete jednoduše přistupovat k úložišti SkyDrive, na Facebook či jiné sociální sítě. Zkušený uživatel to možná neocení a bude chtít mít plnou kontrolu nad tím, co si otevírá. Ovšem všichni ostatní budou jistě rádi, když si z jednoho místa prohlédnou fotografie v počítači, na SkyDrive či na Facebooku. A nejde jen o fotografie.

Bezpečnost Windows 8

Z pohledu zabezpečení systému je tu opět celá řada novinek. Začněme třeba přihlašovací obrazovkou Windows 8, kdy můžete použít normální heslo, přihlášení přes Windows Live ID nebo dotykový displej, na kterém pomačkáte či pojezdíte zvolené části fotografie na pozadí přihlašovací obrazovky.

Funkce Secured Boot dovede ve spolupráci s UEFI BIOSem zabránit nechtěnému nabootování z externího média. Na BUILDu bylo několik prezentací toho, jak může být zabezpečen tablet proti takovému nežádoucímu útoku. Předpokládejme, že jste si vytvořili USB s nějakým spustitelným systémem, připojíte jej k tabletu (nebo počítači) a budete z něj chtít nabootovat. Systém to pozná a zobrazí chybové hlášení v textovém režimu, ze kterého vás dále nepustí.

Bezpečnostní řešení AppLocker (viz článek AppLocker: jak efektivně blokovat aplikace ve Windows 7) přináší možnost blokovat spouštění aplikací na desktopu nebo v Metru pro konkrétní uživatele nebo uživatelské skupiny.

Šifrovací nástroj pro zabezpečení disku, BitLocker, slibuje ve Windows 8 vyšší výkon a podporu hardwarového šifrování disků. Navíc šifruje pouze sektory obsahující uložená data.

Každá aplikace běžící v rozhraní Metro má svůj vlastní „kontajner", takže je odstíněna a zabezpečena. Navíc v momentě, kdy taková aplikace chce přistupovat k počítači způsobem, který by mohl uškodit nebo narušit soukromí uživatele (práce s daty, snímání obrazu z webkamery a podobně), požádá o svolení. Vývojáři musí tyto potřeby specifikovat, jinak se aplikace uživatele nezeptá a skončí chybou. (ona specifikace je ale ve Visual Studiu 2011 záležitostí několika kliknutí).

Funkce SmartScreen odfiltruje nebezpečné webové stránky a zabrání také stažení škodlivých souborů do počítače. Je také nově integrována se spouštěcím mechanismem a zobrazuje hlášení před spuštěním některých rizikových aplikací. Škodlivý malware pak blokuje úplně.

Windows 8 na cesty aneb Windows To Go

Pokud nechcete cestovat s notebookem nebo tabletem vybaveným Windows 8, můžete si vytvořit bootovací USB disk obsahující kopii Windows 8 se všemi daty, aplikacemi a nastavením. Takovéto USB pak připojíte k počítači někde na cestě, nabootujete, vaše práce bude uložena na USB a po vypnutí počítače v něm nezůstane žádný otisk vaší práce.

Konektivita Windows 8

Zásadní vylepšení se týká připojování periferních zařízení, typicky tiskáren. Pokud to budou výrobci podporovat, jsou nově nalezené tiskárny ihned rozpoznány a zprovozněny, bez nějakého dlouhého kopírování stovek megabajtů ovladačů. Že to může fungovat, bylo na BUILDu vidět v praxi.

Majitele rychlých externích disků potěší podpora USB 3.0, rozdíl v kopírování souborů je opravdu znát. Co se hardwaru týče, musím samozřejmě zmínit i podporu pro zařízení s procesory ARM, na kterých Windows 8 poběží - respektive už běží, jeden tablet s logem NVIDIA a procesorem ARM byl na BUILDu prezentován.

Windows 8 dále vylepšují podporu bezdrátových sítí Wi-Fi a podporu mobilního připojení. Umožňují také snadno zapínat a vypínat příslušná síťová zařízení.

Windows 8 obsahují Hyper-V

Těžko říci, jak to bude s edicemi Windows 8 a ve kterých se objeví, ale budou obsahovat virtualizační nástroj Hyper-V. Ten možná znáte z prostředí Windows Serveru (i ten bude mimochodem ve verzi 8 a také s mnoha novinkami týkajícími se výkonu) jako kvalitní náhradu za „obyčejné" Microsoft Virtual PC.

Hyper-V používám při vývoji, ladění a testování aplikací řadu let a musím říci, že je to fajn pomocník. Jestliže bude nyní přímo na desktopu, je to výborná zpráva. Podporuje samozřejmě virtuální disky VHD, takže o to jednodušeji se vám budou virtuální počítače kopírovat. Mimochodem, Windows Server 8 dovede přesouvat nastavení systému mezi různými virtuálními počítači.  

Reset a refresh počítače

Dvě nové zajímavé funkce související s obnovou dat, respektive se zprovozněním počítače po nějakém problému, jsou označovány jako Reset PC a Refresh PC. První jmenovaná vrátí počítač poměrně rychle do původního stavu tak, jak byl po instalaci. Refresh by měl obnovit původní nastavení aplikací.

Novinek je ve Windows 8 celá řada, pokusil jsem se vybrat alespoň ty nejzajímavější z pohledu běžné práce se systémem. Pokud jste ještě nečetli, doporučuji předchozí články z konference BUILD, a to Samsung Windows Developer Preview PC a Windows 8 v praxi a Novinky ve Windows 8 z první ruky.

Připomínám, že Windows 8 si můžete stáhnout z webu dev.windows.com. Jedná se o vývojářskou verzi doplněnou o Visual Studio 2011 a další nástroje. Počítejte s tím, že systém je dle neoficiálních informací zhruba na půli cesty, rozhodně tedy ne všechno může fungovat tak, jak byste očekávali.

V následujícím videu se můžete kouknout na ukázku nového správce úloh - stejně jako v předchozím článku se omlouvám za kvalitu videa pořízeného mobilním telefonem.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru