Windows 10 – zadarmo a už navždy

Minout velké lednové odhalení Windows 10 asi jen tak nešlo. Podle všeho se Microsoft snaží s novým systémem dodržet tradici, ve které každé druhé Windows prohlašuje za revoluční. Po osmičkách vkládá stejné naděje do desítek, přičemž verzi mezi nimi supluje nikoliv zapovězená devítka, ale Windows 8.1. Ty byly sice spíše updatem, nebo přinejlepším service packem pro verzi předchozí, ale bez toho by nám nevycházela matematika a svět by přestal dávat smysl.

Nemohli bychom taky už předem a s jistotou předpokládat, že po miléniích, vistách a osmičkách budou desítky tím další nenáviděným otloukánkem. Pravdou ale zůstává, že pokaždé, když byl Microsoft příliš razantní a smělý, jeho operační systém se nepovedl úplně podle představ. A Windows 10 vypadá jako pořádně smělý projekt.

Kam se nám Windows 9 schoval

Neschoval se, čerchmant. Umřel. Microsoft se ho rozhodl přeskočit – zlí jazykové tvrdí, že je to čistě marketingový tah, který má nové verzi OS z Redmondu dodat na sexappealu, protože Microsoft zamýšlí, že půjde už o poslední, respektive věčnou verzi. Prý je to také kvůli faktu, že číslo 9 je i poznávacím znakem Windows 95 a 98 (9x), takže některé programy by mohly mít problémy s odlišením Windows 9 od svých prapraprapradědečků. Pokud vám připadá verze o marketingovém tahu reálnější, rozhodně nejste sami.

Dostatek zásadních změn

Windows 10 se dočkají zásadních změn, které na papíře nevypadají vůbec špatně. Microsoft se například smířil s tím, že uživatelé PC a notebooků shledávají Plochu použitelnější než Metro, ale změn je více, takže si to vezmeme postupně.

1. Zdarma

Ano, zdarma pro běžné uživatele starších verzí Windows, ale pouze v prvním roce od uvedení nového systému na trh. To znamená, že máte rok na rozmyšlenou, ne že vám po roce přestanou nové Windowsy fungovat. Microsoft se bude snažit, aby uživatelé přešli rychle, aby byli na jedné, postupně updatované lodi.

2. Jeden OS pro všechna zařízení

Když Windows 10, tak pro všechny. Na mobilu, tabletu i PC by měl běžet cca stejný systém, který by těžil z jednotného aplikačního obchodu a třeba z toho, že z tabletu po přidání klávesnice by se stal plnohodnotný počítač.

Hádáme, že s mobilními telefony to bude trochu problematičtější, už kvůli hodně odlišnému UI, ale v zásadě se nás Microsoft snaží přesvědčit o tom, že všude budeme mít jeden a tentýž systém, Windows 10, navždy.

Tip: Windows 10 poběží i na jednodeskovém počítači Raspberry Pi 2.

3. Desktop a nový Start

Ano, Microsoft nejspíš vzdal zcela absurdní snahu o protlačení Metra (ModernUI) na desktopy. Na druhou stranu ale hodně spoléhá na svůj Store, který by měl teď fungovat zároveň pro mobily, tablety a i PC, takže se svých metro aplikací rozhodně nevzdá – vyřešit to má nová nabídka Start, která bude částečně působit jako stará známa naposledy z dob Windows 7 a částečně jako okno do ModernUI, kdy bude obsahovat oblast s dlaždicemi.

4. DirectX 12

Microsoft používá nové verze DirectX jako hlavní důvod pro upgrade OS u hráčů, kteří nemohou nečinně koukat, jak jejich nové grafické karty nenaplňují svůj potenciál kvůli starší verzi DirectX. To se stalo už „kdysi“ s Windows Vista, bez kterých jste nerozjeli DirectX 10 hry, protože poslední verzí directu na XPčka byl DX9.

Co se týče funkcí, tak hlavním bonusem by měla být implementace podobných principů, jaké zdobí Mantle od AMD. Jde hlavně o lepší spolupráci mezi komponentami, aby se zabránilo zbytečnému poklesu výkonu kvůli neefektivní správě zdrojů.

5. RIP IE

Ano, Internet Explorer končí a místo něj nastupuje Spartan. Nové jádro sice vychází z toho původního, ale v posledních verzích se Internet Explorer výrazně zlepšil, takže nemáme obavy o to, že půjde opět o slušný internetový prohlížeč. Důvodem pro změnu názvu je tak hlavně pověst Internet Exploreru, která je nenapravitelná – nové jméno, nový začátek, žádné předsudky a šance pro Microsoft vrátit se do hry o post standardu mezi internetovými prohlížeči.

6. Hlasová asistentka

Cortana je nejen postava z herní série Halo, ale také hlasová asistentka pro Windows Phone a nově i pro Windows 10. Funguje podobně jako Siri, takže je jakousi pseudointeligentní nadstavbou nad běžné hlasové ovládání. V zásadě má zajistit hlavně lidštější komunikaci s počítačem – jestli to na vás působí naopak spíše dost asociálně a hloupě, určitě nejste sami.

7. Hry z Xboxu na PC? Ano, ale…

Ano, ale. A to ale je opravdu velké, protože si hry z Xboxu sice na PC zahrajete, ale pouze streamovaně ze své konzole. Takže hra prostě poběží na vašem Xboxu One, ale vy ji budete hrát s ovladačem u PC monitoru. Funkce s diskutabilní užitečností by ale mohla přinést jednu pozitivní změnu – pokud Microsoft nebude chtít hráčům sebrat komfort bezdrátového ovládání, bude muset zajistit, že bezdrátový ovladač Xbox One bude fungovat (bezdrátově!) i s PC, což dnes neumí (chybí receiver) – to by mohlo být pozitivní i pro čistě PC hráče, kteří si xboxí ovladače oblíbili, ale bezdrátově mohou zatím provozovat pouze ten starý na X360.

8. Rozšířená realita

Nejefektnější novinkou je nová rozšířená realita pro Windows 10 reprezentovaná brýlemi (ony to nejsou jen brýle, ale celý malý počítač poháněný Windows 10) Hololens. Microsoft jde jinou cestou než Oculus Rift a třeba i Sony a snaží se vytvořit brýle, které nebudou realitu překrývat, ale doplňovat. Ovládání by mělo probíhat gesty, pohybem a hlasem. Reálné využití může být všelijaké, od promítání receptu při vaření přímo před oči, přes hraní Minecraftu na konferenčním stolku, až po asistenci při odborných činnostech díky promítání údajů přímo na adekvátní místa.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru