WebMatrix 2 Beta: výborný nástroj pro lokální vývoj webů

Uplynulá konference BUILD nebyla jen ve znamení novinek týkajících se Windows 8 a rozhraní Metro. Představeny byly i změny v F# 3.0, budoucnost C#, ale také betaverze nové řady nástroje WebMatrix. Ten vám výborně poslouží pro lokální vývoj webů v PHP nebo .NET. Nejnovější verze navíc přináší několik zajímavých novinek, které vám usnadní práci.

O programu WebMatrix nepíši zde na Maxiorlovi poprvé. Jedná se o povedený nástroj, který v sobě kombinuje automatický instalátor webového a databázového serveru pro lokální počítač, editor zdrojového kódu webových stránek, správce souborů a databázových tabulek a také publikační funkce pro snadné migrování webu z lokálního počítače na internet.

Přestože jde o dílo Microsoftu, nemusíte se vůbec bát, že byste v něm mohli ladit a tvořit jen weby využívající platformu .NET. Poradí si i s aplikacemi v PHP, jak názorně po překvapivém striptýzu do pyžama na konferenci BUILD předvedl zástupce týmu pracujícího na CMS Joomla.

Osvěžme si paměť - co WebMatrix umí a jak funguje

Pokud jste ještě nikdy WebMatrix nevyzkoušeli, mám pro vás několik informací k tomu, co tento povedený nástroj nabízí. Po jeho spuštění a instalaci si vyberete webovou aplikaci, kterou chcete na počítači odladit. Může to být Drupal, WordPress, Joomla, DotNetNuke nebo celá řada dalších známých i méně známých open source projektů. Ale stejně tak můžete začít z čisté vody stavět vlastní webovou aplikaci využívající jen HTML, nebo i PHP či .NET.

WebMatrix následně do systému nainstaluje a především automaticky nakonfiguruje potřebné servery - IIS pro web, MySQL/MS SQL pro databáze, PHP, .NET atd. Jestliže jste zvolili některý z připravených projektů, pak jej rovněž stáhne do počítače, nakopíruje do příslušné složky a připraví do stavu těsně po instalaci nebo před ní. Například v případě Drupalu odpadá nastavování databáze, to WebMatrix udělá za vás.

WebMatrix 2 Beta

Instalace WebMatrix 2 Beta

Důležitá informace je ta, že takto můžete na lokálním počítači vyvářet či upravovat prakticky libovolný počet webů.

WebMatrix vám pomůže nejenom s instalací, ale i správou všech vašich projektů na lokálním počítači. Obsahuje totiž editor zdrojového kódu se zvýrazňováním syntaxe i s inteligentní nápovědou pro doplňování kódu. Kromě úprav souborů dále nabízí pomůcku pro správu databáze, pro prohlížení tabulek, pohledů či uložených procedur. Zajímavě vypadají reportovací funkce, které vám odhalí nefunkční odkazy na webu, problémy s rychlostí načítání nebo chybějící úpravy kódu důležité pro úspěch v oblasti SEO.

WebMatrix 2 Beta

Výběr podporovaných CMS ve WebMatrix 2 Beta

Hotovou aplikaci můžete stiskem jednoho tlačítka odeslat na server, přičemž se zkopírují nejenom soubory, ale i databáze. Automatickou metodu WebDeploy podporují z českých hostingů jen Web4U, Active24, ASPone a IGNUM u některých svých tarifů. Jinak můžete využít připojení pro soubory a jejich zkopírování pomocí FTP.

WebMatrix 2 Beta

WebMatrix 2 Beta - základní informace o vytvořeném webu

Na stránkách WebMatrix 2 Beta najdete výběr několika hostingů, kam si můžete umístit své weby z WebMatrixu 2 Beta zcela zdarma po dobu jednoho roku.

Doplňkové nástroje pro WebMatrix

Součástí programu WebMatrix 2 Beta je také Microsoft Web Platform Installer, ze kterého WebMatrix vychází. Pomocí Web Platform Installeru můžete do systému rychle doplnit Visual Studio, některé open source projekty, SDK pro Windows Phone 7.1 a další pomůcky. Vše dohromady tak tvoří ucelený nástroj pro vývoj webových aplikací.

Web Platform Installer 4.0

Web Platform Installer 4.0

Novinky v Microsoft WebMatrix 2 Beta

Z řady novinek v nástroji WebMatrix 2 Beta stojí za zmínku především vestavěná inteligentní nápověda dostupná pro všechny podporované jazyky. Takže ať už vytváříte web pro .NET (C# a Visual Basic), PHP, pracujete s HTML kódem, JavaScriptem nebo jen upravujete CSS, vždy můžete inteligentní nápovědu využít.

A ona opravdu inteligentní je - například v CSS při definici barvy stačí stisknout Ctrl+mezerník a nabídne se nikoli textový seznam, ale paletka barev. Na prvním místě s nejčastěji používanými barvami. K jejich výběru navíc vůbec nepotřebujete myš. Stačí přejet do paletky kurzovou šipkou dolů a pak se klávesnicí pohybovat vlevo a vpravo. Snad nikdo nezapochybuje, jak moc taková pomůcka ušetří čas při psaní kaskádových stylů pro webovou stránku.

Výběr barvy navíc nabízí i kapátko pro výběr barvy, které funguje dokonce i mimo okno WebMatrixu. Můžete ji tak jednoduše nabírat z grafického návrhu otevřeného v jiném okně.

WebMatrix 2 Beta

Úprava CSS pomocí WebMatrix 2 Beta

S IntelliSense souvisí i nápověda k položkám, které se v ní objevují. Zajímá vás, k čemu slouží která funkce v PHP, C# nebo definice v CSS? Pak stačí nad položkou chvíli zůstat kurzorem a v plovoucí nápovědě najdete potřebnou informaci.

Další novinkou, která v první generaci WebMatrixu nebyla, je možnost editace souborů na serveru. V momentě, kdy hotovou webovou aplikaci odešlete publikováním na server do světa, neztratíte tak možnost jejích úprav z WebMatrixu. U souborů i databází najdete kartu Remote, kterou se přepnete do režimu úprav přímo na vzdáleném serveru.

WebMatrix 2 Beta podporuje také syntaxi Razor, kterou využijete u webových aplikací pro .NET. Jedná se o speciální způsob zápisu vycházející z programovacího jazyka C# a uvozený značkou @. Smyslem syntaxe Razor je snadné vkládání příkazů zpracovávaných na straně serveru do těla webové stránky.

WebMatrix 2 Beta

Správa databáze pomocí WebMatrix 2 Beta

Vedle různých drobných vylepšení například u práce s databázemi je tu ještě jedna zajímavá novinka - mechanismus pro rozšiřování funkcí WebMatrixu. Když si zobrazíte kartu Home a vespod se přepnete do režimu Site, objeví se zde tlačítko Gallery. Tím si zobrazíte postupně rozšiřovaný seznam doplňků, které si můžete přidat do WebMatrixu a vylepšit jej tak o nové funkce.

Líbí se mi například správa snippetů, tedy kousků kódu poskytovaných rozšířením NuGet Snippets. Po instalaci tohoto rozšíření vám v režimu úprav souborů přibude tlačítko Insert, kterým do otevřeného kódu rychle vložíte nějakou připravenou šablonu či kousek často používaného kódu.

WebMatrix 2 Beta

Instalace rozšíření do WebMatrix 2 Beta

K novému WebMatrix 2 Beta se v nejbližší době na Maxiorlovi vrátím formou nějakého videonávodu. Pokud vás zajímá více informací, doporučuji si WebMatrix 2 Beta stáhnout a nainstalovat. Praktické ukázky použití WebMatrix 2 Beta najdete také v záznamu prezentace z BUILDu. Mimochodem, džentlmen zmiňovaný na konci prezentace jako ten, kdo si fotí slajd, je moje maličkost.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru