VS.PHP: efektivní tvorba a ladění aplikací v PHP

Jaký používáte nástroj pro vytváření aplikací v PHP? Pokud je to Notepad, pak snad ani dál nečtěte, pokud pracujete s programátorským editorem PSPad nebo podobným, popřemýšlejte o tom, jak by se vám líbilo zvýšení produktivity práce. Vyzkoušejte VS.PHP.

Zmínka o programátorech pracujících v Notepadu není v úvodníku tohoto článku náhodou. Stále se setkávám s podivným názorem, že Notepad je nejlepší programátorský editor - je rychlý, nepoužívá formátování, je na každém počítači s Windows... Ovšem zastánci tohoto řešení si zřejmě vůbec neuvědomují, co je to produktivita práce. Nebo nikdy nepracovali na větším projektu.

Já sám již dlouhá léta používám při tvorbě webů mimo jiné programátorský editor PSPad. Otevírá se podobně rychle jako obyčejný Poznámkový blok, nabízí však mnoho funkcí pro práci s kódem a obsahuje vestavěné FTP. Využívám jej také v propojení s WinSCP, kdy jej lze nastavit pro přímou editaci souborů otevíraných tímto SFTP klientem.

Jakkoli jsou PSPad i jiné programátorské editory rychlé a pohodlné pro práci s malými projekty (jednoduchý skript, obyčejná HTML stránka a potřeba drobných úprav), už se moc nehodí pro práci na větších a velkých projektech. Pokud totiž potřebujete ladit kód, sledovat obsah proměnných a na základě toho provádět úpravy, už vám obyčejný editor stačit nebude. Potřebujete vývojové prostředí.

Jak vám VS.PHP pomůže s laděním PHP aplikací

Vývojových prostředí pro práci s PHP existuje na internetu několik. Můžete vyzkoušet zdarma dostupné Eclipse, komerční Zend Studio přímo od tvůrců PHP (viz Zend Studio a Drupal), nebo povedenou aplikaci VS.PHP, která se integruje do Visual Studia.

Všechna vývojová prostředí pro práci s PHP vám umožní jednoduše sledovat obsah proměnných a krokovat vaši aplikaci. Podobně jako když pracujete na vývoji aplikaci pro desktop v Delphi, C#, Visual Basicu, C++ nebo jiném pro desktopový vývoj typickém jazyku.

Pro ty co nemají ponětí: Při ladění si jednoduše označíte řádek, kde chcete provádění kódu přerušit, spustíte aplikaci (v tomto případě třeba webovou stránku) a začnete na ní pracovat. V okamžiku, kdy dojdete do místa, které je v kódu označeno, tak vás vývojové prostředí přehodí z prohlížeče zpět do svého okna. V něm si můžete myší najet nad jednotlivé proměnné, objekty a pole a sledovat jejich aktuální obsah. Navíc lze tyto prvky označit pro sledování, kód provádět řádek po řádku a v přehledné tabulce sledovat, jak se obsah proměnných po vykonání každého z řádků kódu mění.

Představení VS.PHP

Tím, že že VS.PHP integruje do prostředí Visual Studia, získáváte prakticky dva nástroje v jednom. Visual Studio je vývojové prostředí od Microsoftu a jedná se o jeden z nejpropracovanějších nástrojů pro vývoj v prostředí Windows. VS.PHP však nevyžaduje instalaci Visual Studia dopředu. V případě, že Visual Studio na počítači nemáte, a chcete s VS.PHP začít pracovat, nebo jej alespoň vyzkoušet, stáhne instalátor tzv. Visual Studio Shell. Jedná se o kompletní prostředí Visual Studia, kterému chybí překladače pro desktopové nebo .NET Framework aplikace.

Můžete jej použít jako jednoduchý textový editor. Pomocí Server Exploreru lze pohodlně procházet obsah databází. S pomocníkem pro práci se snippety můžete shromažďovat často používané části kódu a jednoduše je kopírovat mezi různými částmi projektu. Nechybí kompletní správce všech souborů v projektu, podpora záložek, úkolníček a řada dalších nástrojů.

Visual Studio Shell a prohlížeč databáze

Visual Studio Shell a prohlížeč databáze

Připomínám, že Visual Studio Shell je zdarma, určitě jej tedy vyzkoušejte.

Díky tomu, že se do Visual Studia (resp. do Visual Studio Shellu) zaintegruje VS.PHP (to je již placené), získáváte mocný nástroj pro práci s kódem PHP. Začněte ladit kód, krokovat, sledovat proměnné a využívat inteligentní nápovědu při psaní kódu.

VS.PHP

VS.PHP

Ovšem síla VS.PHP není jen to ladění a krokování. Byť jde o mnohem užitečnějšího pomocníka, než funkci print_r(), která vám obsah pole nebo objektu zobrazí na stránce. Jakmile si zvyknete na dokonalou integraci do Visual Studia, nebudete chtít měnit. Inteligentní nápověda je schopna pracovat nejenom s výchozími funkcemi v PHP, jako je print, date, strstr a řada dalších, ale také s funkcemi, které jste si definovali v rámci svých projektů.

To znamená, že vám je pomáhá rychle vkládat už během psaní (stačí zadat pár znaků z názvu funkce), navíc zobrazuje přehled potřebných parametrů. Toto řešení je pro mě osobně ideální při práci na modulech pro systém Drupal. Kvůli syntaxi nemusím překlikávat do prohlížeče, abych si příslušnou funkci našel na Drupal API. Vše potřebné mám přímo v editoru.

VS.PHP

VS.PHP

Na definice jednotlivých funkcí definovaných v rámci vašeho projektu se můžete také snadno prokliknout a upravit je. Ladění je možné provádět na vestavěném webovém serveru Apache, nicméně VS.PHP si také rozumí s IIS. Doporučuji jej vyzkoušet v kombinaci se zdarma dostupným Web Platform Installerem.

VS.PHP

VS.PHP

Kolik to stojí? Vyplatí se?

VS.PHP je placená aplikace, která vás včetně ročních bezplatných aktualizací přijde na necelou stovku dolarů, tedy méně než dva tisíce korun. Za tu cenu se vyplatí stoprocentně, protože i ten nejmenší projekt vám na program vydělá. A budete-li VS.PHP používat při vývoji pravidelně, pak toho stihnete daleko více, než doposud. Vyzkoušejte 30denní trial verzi.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru