Visual Studio LightSwitch 2011: bleskurychlá tvorba databázových aplikací

Microsoft přišel s novým nástrojem určeným pro tvorbu databázových aplikací pro desktop i web, které mohou využívat běžné databáze i cloudové prostředí Windows Azure nebo SharePoint. V tomto článku najdete několik prvních dojmů z nového nástroje Microsoft Visual Studio LightSwitch 2011.

Přiznám se otevřeně hned na začátku - málokterá novinka v oblasti vývojářských nástrojů z poslední doby mě zaujala tolik, jako právě Microsoft Visual Studio LightSwitch 2011.  Spojuje totiž dva světy, chcete-li dva přístupy k tvorbě aplikací.

S pomocí Visual Studio LightSwitch 2011 totiž velmi rychle vytvoříte databázovou strukturu a k ní potřebné uživatelské rozhraní pro práci s daty. Přitom je to ale stále staré dobré Visual Studio, se všemi svými nástroji a samozřejmě možností detailních ručních zásahů a vylepšování vygenerovaného kódu ve Visual Basicu nebo C#.

Jak funguje Visual Studio LightSwitch 2011?

Visual Studio LightSwitch 2011 se plně integruje do stávající instalace Visual Studia. Po spuštění tohoto vývojového prostředí vám v nabídce nových projektů přibude skupina LightSwitch pro vytvoření aplikací založených na .NET Frameworku a Visual Basicu nebo Visual C#.

Visual Studio LightSwitch 2011

Výběr projektu pro Visual Studio LightSwitch 2011

Po vytvoření nového projektu se vám nabídne průvodce vytvořením nové tabulky v databázi nebo pro připojení k externímu datovému zdroji. Návrh tabulky nebo tabulek probíhá ve vizuálním režimu, který mi trochu připomínal Microsoft Access. Tedy v mřížce vyplňujete názvy sloupečků tabulky, určujete typy dat, která zde budou uchovávána a dále, zda vyplnění daných sloupců bude povinné. Takto můžete připravit všechny potřebné tabulky v databázi pro svou aplikaci a navzájem je provázat. Tlačítkem pak vytvoříte programový kód k sestrojení tabulky dle připraveného návrhu. Můžete ji také připojit k externímu datovému zdroji.

Visual Studio LightSwitch 2011

Návrh tabulky ve Visual Studio LightSwitch 2011

Hotová aplikace samozřejmě potřebuje nějaké uživatelské rozhraní, aby bylo možné data do databázové tabulky zapisovat. Jakmile tedy máte připravenu strukturu tabulky, stačí klepnout na tlačítko Screen, z průvodce vybrat nějaké rozvržení ovládacích prvků a LightSwitch vytvoří vše potřebné.

Visual Studio LightSwitch 2011

Vytvoření uživatelského prostředí pro navrženou tabulku

Takto si jednoduše do své aplikace přidáte okna pro editaci záznamů, jejich prohlížení nebo vytváření záznamů nových. Po jejich vytvoření v průvodci je samozřejmě můžete dále upravovat a následně necháte LightSwitch vytvořit programový kód.

Visual Studio LightSwitch 2011

Úprava vytvořeného okna ve Visual Studio LightSwitch 2011

Instalace a možné problémy s použitím Visual Studio LightSwitch 2011

Visual Studio LightSwitch 2011 jsem instaloval na počítač s již připraveným Visual Studiem 2010. Tato kombinace nicméně vyžadovala stažení asi 600 MB dat pro instalaci Service Packu 1 pro Visual Studio 2010 a až po jeho instalaci bylo možné pokračovat s instalací samotného Visual Studio LightSwitch 2011. To byl jediný zádrhel týkající se instalace.

Problém jsem ovšem zaznamenal hned při prvním pokusu o build a ladění aplikace vytvořené pomocí jedné ze šablon pro LightSwitch. Jestliže také zaznamenáte chybu ve smyslu „Failed to generate a user instance of SQL Server due to a failure in starting the process for the user instance", postupujte následovně:

Zavřete svůj LightSwitch projekt. Otevřete si ve Windows správu služeb a zastavte běh SQL Serveru. Pomocí Správce procesů ukončete běh veškerých procesů sqlserver.exe. Do Průzkumníka nebo nabídky Start zadejte cestu %LOCALAPPDATA%\Microsoft\Microsoft SQL Server Data\SQLEXPRESS, čímž si otevřete tuto složku. Její obsah následně vyprázdněte, tedy smažte vše, co se v této složce nachází. Ve správě služeb znovu nastartujte SQL Server, ve Visual Studiu si otevřete svůj LightSwitch projekt a spusťte rebuild. Vše by nyní již mělo fungovat.

Popsaný problém jsem neměl sám, na internetu je množství diskuzí na stejné téma, zmíněno by to mělo být i v Readme (no ano, nečetl jsem jej...).

Využijte připravené online šablony

Součástí LightSwitch je sada připravených online šablon, které vám ukáží, jak rychle lze pomocí LightSwitch vytvořit skutečnou fungující aplikaci pro správu zákazníků nebo času. Šablony jsou připraveny jak pro použití s Visual C#, tak s Basicem, pokud mu dáváte přednost.

Ukázková aplikace vytvořené na základě jedné z takových šablon, může vypadat následovně:

Visual Studio LightSwitch 2011

Ukázková aplikace ze šablon pro Visual Studio LightSwitch 2011

Je nutno poznamenat, že jde skutečně jen o ukázkové projekty, pomocí LightSwitch 2011 vytvoříte velmi rychle a efektivně mnohem rozsáhlejší databázové aplikace, které lze nasadit jak na desktopu, tak ve formě webových stránek.

Visual Studio LightSwitch 2011 a čeština

Za ty roky jsem si už nějak zvykl, že k Visual Studiu patří angličtina. Pokud jste ale uvítali češtinu pro Visual Studio 2010, pak vás zřejmě bude zajímat, že čeština pro Visual Studio LightSwitch 2011 je k dispozici ve formě CLIPu (Captions Language Interface Pack). Ten zobrazuje české popisky ve formě bublinové nápovědy po najetí nad nějakou položku ve Visual Studiu.

Návody a videa k Visual Studio LightSwitch 2011

Visual Studio LightSwitch 2011 vyšel nedávno ve finální verzi, jako betu jste jej možná již viděli i loni. Více informací k tomuto, dle mého názoru, povedenému vývojářskému nástroji, najdete na webu LightSwitch 2011. Zajímavé jsou i různé videonávody, které najdete na LightSwitch Developer Center.

Aktuální ceny Visual Studio LightSwitch 2011 najdete na webu MSDN. Do konce ledna 2012 Microsoft nabízí speciální zaváděcí slevu 33 %.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru