Videonávod: VertrigoServ, aneb Drupal, WordPress, PHP a MySQL na lokálním počítači

Připravovat webové stránky někde na webhostingu není vždy ten nejlepší nápad. Někdy může vadit rychlost načítání a neustálá práce s FTP, jindy zase ještě nemáme webhosting pro svou aplikaci připraven. Na lokálním počítači si však můžete jednoduše připravit testovací prostředí, jak ukazuje tento videonávod.

Po delší době jsem pro čtenáře webu Maxiorel.cz připravil další videonávod. Tentokrát se nevěnuje vyloženě redakčnímu systému Drupal, ale jiné téma vás soudě dle e-mailů také zaujme. Zprovoznění testovacího prostředí na lokálním počítači s Windows může a nemusí být složité. Do návodu jsem zvolil balíček VertrigoServ, ve kterém je obsaženo a zkonfigurováno vše potřebné. Stačí jej pouze nainstalovat.

Protože se však mohou vyskytnout problémy s nastavením počítače, které brání VertrigoServ v bezproblémovém běhu, uvidíte na videu také několik případů, kdy je nutné změnit konfiguraci. Rovněž se dozvíte, co je potřeba připravit pro hladkou instalaci Drupalu a WordPressu do testovacího prostředí.

Samotná instalace systémů Drupal a WordPress proběhne v druhé části videa, včetně návodu, jak rozbalit instalační balíčky a instalovat oba systémy už včetně češtiny.

Na konci videa pak naleznete krátký návod na export a import databází a přenesení na lokále vytvořených webů na webhosting.

Video je trochu delší, ale věřím, že většinu toho, co je v něm zmíněno, využijete. Zároveň se omlouvám za použití možná méně univerzálního formátu WMV (Windows Media Video). Kvůli velikosti souboru jsem návod nechtěl konvertovat na čtyřikrát větší soubor FLV.

Na video doporučuji klepnout prvým tlačítkem myši a zvolit funkci pro přehrávání přes celou obrazovku. Návod byl nasnímán v rozlišení 1024 x 768 (přibližně).

Odkaz na video ke stažení (39,8 MB)

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Profile picture for user Jan Polzer

Díky za upozornění. V IE byl problém s cestou k souboru. Teď už by to mělo šlapat všude.

návštěvník

No, ve FF 3.5.3 mi tato stránka dvakrát komplet shodila prohlížeč, takže nevím nevím :-)

návštěvník

Osobně mám s tímto balíčkem rozpačité zkušenosti. Když už něco pro testování hotových aplikací, proč ne Mowes?

návštěvník

Obávám se, že po těch 2 (?) letech již nejsem schopen podat přesný report - prostě to nechodilo nebo blblo. XAMPP chodí jak z partesu a na testování aplikcí je asi nejlepší právě Mowes.

návštěvník

Cca před 3 měsísi jsem zkoušel. Vadila mi hlavně relativní pomalost oproti webhostingu. (PC: C2D 3Ghz, 4GB RAM, A-Data SSD s596..). Xampp taktéž. Jinak video taktéž nefunkční - krom ukázky nic nevidím, ani se nenačítá. Firefox, chrome - optika 30/30

návštěvník

Vertrigo + D6. Moje prve video ever. Je uz stare, ale obsah je stale aktualny. BTW: posledna verzia vertriga je uz clekom stara, preto by som sa asi poobzeral po niecom inom.

návštěvník

V nadpise je preklep, má byť Vertrigo...
Inak fajn článok aj video.

návštěvník

Dobrý den,
dříve než se zeptám, musím Vás také moc pochválit za toto i ostatní videa, která pomáhají zejména začínajícím drupalistům - jsou skvělá!!!
I toto video jsem vyzkoušel v praxi, postupoval jsem přesně dle něho a narazil na malinkou drobnost. Po přepsání složky pro dočasné soubory na tmp (administrace-systém souborů), jak je ve videu doporučeno, Drupal složku sám nevytvořil ale zase píše toto: Vybraný soubor C:\Program Files\VertrigoServ\www\drupal\tmp\fil71D1.tmp nelze zkopírovat. (2x)
Složku tmp jsem vytvořil manuálně a povolil jsem veškerá práva, jako pro složku files, ale to zjevně nepomohlo. Je to prkotina, ale kdybyste měl nápad?
Děkuji
P.S. Moc Vám fandím a díky za celého Maxiorla.

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den. Záleží na tom, pro jakého uživatele jste to povolil. ještě se zkuste podívat, zda tam nevznikl soubor .htaccess, který by bránil svými pravidly v přkeopírování. Bývají v něm tři řádky, které je třeba zakomentovat. Smazání souboru nestačí, vznikl by znovu.

návštěvník

neche mi to rozchodit čistá url, module rewrite je zaplej a .htaccess jsem skusil odkomentovat RewriteBase /

návštěvník

moc hezky se to tu píše, udělal jsem všechno podle návodu, ale už se to nedá dostat na web. Když nahraju databázi i soubory, nastavím v php. settings připojení k databázy (určitě správně), tak to prostě nechodí, bílá stranka a hotovo. Co s tím???

Je fajn mít hotový stránky a nemoc je dostat na hosting :-)

Profile picture for user Jan Polzer

Bílá stránka značí, že je nějaký problém na straně serveru. Typicky třeba malá paměť pro běh PHP skriptů.

návštěvník

Díky za návod, ale mám několik nejasností. Potřebuji změnit umístění složky www. Umístění přímo v programu se mi nelíbí, navíc to dělá problémy. Bohužel nemohu přijít na to, jak to udělat.

Při zobrazení tohoto článku ve FF dojdem k pádu prohlížeče, dále se mi video spouští samovolně, což když si chci jen přesčíst text je zbytečné.  .. a spouští se i při psaní tohoto komentáře při náhledu.

Díky

návštěvník

Dobrý deň p. Polzer.

Podľa Vášho videa som si nainštalovala Vertrigo. Neviem však zmeniť hodnoty v Component settings, pretože okno sa mi nezobrazuje celé. Spodná a pravá strana je orezaná a neviem po zmene hodnôt tieto zmeny uloziť, pretože v pravom spodnom rohu nemam tlačítko na uloženie. Už som Vertrigo dvakrát odinštalovala a znova nainštalovala a stále je to to isté. Taktiež hned pri zapnutí Vertriga sa prvé okno Vetriga na obrazovke zobratí orezané...chýba časť pravej a spodnej časti. Neviete kde by mohol bzť problém? Zrejme v nastavení PC...ale kde ?

Pomôžte ked viete...neviem si rady a nemožem dalej pokračovať.

Ďakujem, Luba

Profile picture for user Jan Polzer

Dobrý den. Pokud vidíte jen část okna, je to většinou kvůli grafické kartě, nastavenému velkému písmu místo běžného, nebo kvůli nějakým nestandardním vylepšením systému - skiny, WindowBlinds a podobně.

návštěvník

Dakujem p. Polzer,

bolo to nastavenim rozlisenia obrazovky.

Dnes som dostala Vasu knihu...je perfektna. Urobili ste kus dobrej prace !!! Dakujem.

Luba.

návštěvník

Davnejsie som toto video pouzil na instalaciu Joomly.Kedze som sa tomu od vtedy nevenoval, potreboval by som si to zopakovat, ale toto video je momentalne nefunkcne. Da sa nejakym sposobom opat rozbehat?
Velmi mi to vtedy pomohlo.

Dakujem

Profile picture for user Jan Polzer

Omlouvám se, dnes už dávám videa na YouTube, ale toto staré už předělávat nebudu. Přehrávač z nějakého důvodu zlobí, a tak jsem jej nahradil odkazem na soubor s videem. Můžete si jej stáhnout do počítače a přehrát tam. Je to ve formátu WMV.

návštěvník

Dobrý den,

s uvedeným postupem mám problém, který spočívá v tom, že po přenosu na ostrý server se nezobrazují obrázky, které byly vloženy v editoru do jednotlivých článků, protože na lokálu byly v umístění src="/drupal/sites/default/files/picture_x.jpg a na serveru musí být jen src="/sites/default/files/picture_x.jpg, jinak se nezobrazí. Jediné řešení mne napadá ručně přepsat všechny články obsahu, ale to není to pravé ořechové. Zkoušel jsem různá nastavení cestách k veřejnému systému souborů, ale bez výsledku. Máte nějaké řešení prosím?

Díky za odpověď.

Ivan

Profile picture for user Jan Polzer

No jo, máte prostě špatně cesty, na to je třeba dávat pozor. Nebo používat Acquia Dev Desktop, kde pak na lokále provozujete Drupal na subdoméně a problém se špatnými relativními cestami u obrázků nenastane.

návštěvník

Tomu rozumím, ale není mi jasné, jak zajistit, aby byly cesty správně, tedy jak dávat pozor. Protože na serveru je instalace přímo ve složce www, ale ve Vertrigu je ještě v podsložce, v daném případě Drupal, ale i dalších, protože je pravděpodobné, že tam bude více webů. A když zadám cestu, kterou budu mít na webu (sites/default/files/), tak to na lokálu nechodí (obrázky se nezobrazují), a když zadám tu, co běží na lokálu (drupal/sites/default/files/), tak zase pak nejde na serveru. Takže moje otázka je, jak nastavit předem cesty tak, aby tento problém nevznikl?

Díky moc

Ivan

Profile picture for user Jan Polzer

V settings.php se určuje základní cesta k webu, proměnná $base_path. Stačí ji odkomentovat a nastavit.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru