Udělejte si pořádek mezi tagy a kategoriemi v Drupalu

Používáte v Drupalu tagy? Dříve či později zjistíte, že v nich máte neskutečný binec. Ruční přeřazování článků z jedněch tagů do druhých je nereálné. Využijte proto dva moduly, které vám s tím pomohou.

Stejný problém jako na Maxiorlovi jsem řešil a řeším u webů některých svých klientů. Redaktoři u vkládaného obsahu používají systém tagů leckdy bez rozmyslu. Někdy nové tagy vznikají překlepem, přestože stačí zadat pár písmenek a nabídka vhodných tagů se doplní. Jindy zase ze zbytečné iniciativy redaktorů vznikají nové tagy s uvedením verze produktu, aniž by to bylo potřeba.

Jindy dva různí redaktoři používají dva různé tagy pro totéž. Typicky Chrome a Google Chrome, nebo Firefox a Mozilla Firefox. Nejenom, že vznikají nadbytečné tagy, ale pokud na jejich základě tvoříte boxík se souvisejícím obsahem, nemusí být takový boxík vždy adekvátně naplněn nejnovějšími záznamy.

Pokud to nevyřešíte nějakou redakční politikou, pak přichází na řadu dvojice modulů, které vám umožní přesunout obsah z jednoho tagu do druhého. Nebo chcete-li moduly, které hromadně zamění vybrané tagy v obsahu za jiné.

Taxonomy Manager – pomůcka pro práci s kategoriemi v Drupalu

Jako první nástroj pro práci s tagy jsem vybral Taxonomy Manager. I když, není určen jen na práci s tagy, můžete jej použít prakticky na jakýkoli slovník taxonomie. Tento nástroj vám přidá novou administrační položku do sekce Struktura. Po výběru některého ze slovníků kategorií se vám zobrazí grafické rozhraní pro správu termínů.

Taxonomy Manager

Taxonomy Manager umožňuje po výběru některého z termínů rychle zeditovat jeho název, popisek či další nastavení. Výhodou tohoto modulu je skutečnost, že nemusíte zdlouhavě proklikávat základní seznam. Místo toho máte k dispozici dva sloupce pro jednodušší editaci.

Term merge – hromadné záměny a spojování tagů

Jakmile do Drupalu nainstalujete ještě modul Term merge, tak vám v Taxonomy Manageru přibude stejnojmenné tlačítko. Funkci Merge term uvidíte také při procházení termínů v některém slovníku v administrační části Struktura > Kategorie.

V Taxonomy Manageru stačí málo. Vyberete dva nebo více termínů a kliknete na tlačítko Term merge. Nastavíte spojení termínů, chvíli počkáte a je hotovo.

Já Taxonomy Manager na Maxiorlovi nepoužívám, takže tagy spojuji jen pomocí Term merge. Po zobrazení slovníku s tagy kliknu na položku Merge terms. Ze seznamu označím jeden nebo více tagů a následně z rozbalovací nabídky vyberu termín, se kterým je chci sloučit. Zapnete-li zatrhovátko Only merge occurrences, pak dojde k náhradě tagů, ty původní ale nebudou ze systému odstraněny.

Term merge

Pozor, ne vše momentálně funguje

Pokud si dobře vzpomínám, v Drupalu 6 fungovaly tyto moduly bez problému. V případě Drupalu 7 je situace o něco složitější. Term merge v Drupalu 7 sice odebere vybrané tagy od obsahu a tagy případně vymaže, do článků však již nedoplní tag nový. Což je podstatný problém. Chybu lze naštěstí vyřešit aplikací tohoto patche. Pokud nevíte, jak na to, doporučuji kouknou na článek Jak patchovat moduly pro Drupal.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru