Můj souhrn roku 2023: nové weby, přednášky, konference i výlety

Už roky je praxí blogerů, že zveřejňují svoje rekapitulace prožitého roku. Já vždy chystal jen soupisy softwarového vybavení a tipy k němu. Ale říkám si, že by třeba pár lidí mohlo zajímat, co jsem letos prožil, zvládl i pokazil. Pojďme na to.

Zatímco loňský rok jsem hodně cestoval (4x Nizozemí, Rakousko, Chorvatsko, Slovensko) a pracoval jako ďas, letošek mám spojený především s prací. Možná až moc. Někdy na jaře jsem si sáhl opravdu až ke dnu, kdy jsem několik hodin seděl v křesle s tupým výrazem a přemýšlel, jestli mám vůbec vstát a vyrazit vstříc příběhům pracovního dne. Pokud bych z toho měl vyvodit poučení: jaký si to uděláš, takový to máš a sám některé balvany z cesty stejně neodvalíš.

Pojďme ale k příjemnějším věcem. V práci mě potkala řada zajímavých projektů. Byť méně, tak jsem letos taky cestoval na svá oblíbená místa se svými kamarády. A dostal jsem se po delší době opět k přednášení. Alespoň trošku.

Webařina a práce v agentuře

V Lesensky.cz jsme dostali příležitost pracovat na celé řadě zajímavých projektů. Z těch nových zmíním například menší weby jako jsou stránky designového studia TOKA, prezentace strojařů VKR technologies či web pro Zaměstnaneckou pojišťovnu Škoda. Poslední půlrok stavíme několik větších a moc pěkných projektů, ale protože je budeme spouštět až po novém roce, nechám si je na příště. Samozřejmě pokračujeme i v rozvoji webů pro klienty z předchozích let, jako jsou výrobce garážových vrat LOMAX nebo Dopravní podnik města Brna.

Co se týče projektů, které jsem stavěl mimo agenturu, tak opět vyberu namátkou prezentaci fashion wellness Victoriano či refresh webu Koupaliště Miroslav. V příštím roce se chci soustředit na dotažení rozjednaných věcí, údržbu a rozvoj dlouhodobých klientů, ale především na práci pro agenturu. Sám cítím, že sedět jakkoli velkou zadnicí na dvou židlích je až příliš namáhavé a nezbývá mi žádný čas na odpočinek.

V agentuře jsem na jaře povýšil z hlavního webaře na šéfa marketingového oddělení. V reálu se samozřejmě zuby nechty držím svého kopyta a webařinu neopouštím. Jen se rád věnuji i dalším věcem okolo webu než jenom programování a spolupracuji s větším počtem kolegů.

Ke konci roku přišla příjemná zpráva. S webem DPMB jsme získali první místo v kategorii UX a s marketingovým slovníčkem zase druhé v kategorii SEO na WebTop100.

Image
Roman Kučera, Petr Lesenský, Jan Polzer
S kolegy z Lesensky.cz na WebTop100

Moje vlastní weby

Tady je to trochu smutný příběh. Práce bylo letos tolik, že mé vlastní projekty musely ustoupit. Prakticky jediný, o který se starám pravidelně, je Maxiorel.cz, který právě čtete. Koncem roku jsem se dostal k větší obsahové aktualizaci svého profesního webu Polzer.cz.

Pokud se mi to podaří, chtěl bych se příští rok trochu více zaměřit na svůj web o výletech a na katalog brněnských masáží. Hodně přemýšlím, co s několika weby o Chorvatsku. Od covidu už tam nejezdím každý rok jako dříve a mít weby psané bez aktuálních zkušeností na vlastní triko, na to moc nejsem.

Vypnul jsem všude AdSense. Výdělky byly vzhledem k logicky klesající návštěvnosti webů stále nižší. Taky jsem začal používat blokátory reklam a nechtěl jsem si připadat jako pokrytec. Navíc Google chce od příštího roku certifikované cookies lišty, aby vám AdSense nevypnul. Neměl jsem energii to u vlastních projektů řešit.

Rozhodnutí převést některé weby z redakčního systému (Drupal, WordPress) na generátor statických stránek Hugo se ukázalo velmi moudré. Ušetřil jsem spoustu času, který jsem nemusel věnovat aktualizacím zabezpečení u webů, na něž mi celkově nezbývá čas.

Pravidelná péče o Maxiorla nese ovoce. Sice bych rád psal více článků, ale i tak se mi daří návštěvnost opět pomaličku směřovat k dřívějším číslům. Každý měsíc mi roste o pěkných 10 %. Vzhledem k vynaloženému času jsem spokojen. Mimochodem, stále více se přesvědčuji o tom, jak nedoceněný nástroj je Search Console a v řadě případů si vystačíte pro SEO pouze s ní.

Sociální sítě

Mám stále větší pocit, že Facebook je pro sdílení článků z webu mrtvá záležitost. Tedy pokud je nepodpoříte sponzorovaným příspěvkem. Mnohem více se mi daří na LinkedIn, a to i díky příspěvkům bez odkazů. Docela mě to baví, hraju si s tématy, tonalitou a sleduji, jak mi roste dosah i počet kontaktů.

Neopustil jsem Twitter / X, ale stále aktivněji píšu na Mastodon. Nějak jsem si tam vybudoval bublinu ajťáků, fanoušků open source a pár známých, kde je mi dobře.

Konference a přednášky

Letošek byl bohatý na konference, kterých jsem se zúčastnil v roli diváka. De{code} 2023 přinesl zajímavosti o WordPressu, SEO Restart opět rozebíral, jestli SEO už končí (tentokrát kvůli AI). Komorní SEOloger 2023 naživo jsem nemohl vynechat, stejně jako pozdější SEO BootCamp 2023 pro pár vybraných SEO specialistů (a mně).

Image
Během Codeconu jsem si našel čas i na procházku po Bratislavě
Během Codeconu jsem si našel čas i na procházku po Bratislavě

Trochu zklamáním byl slovenský Codecon 2023. Naopak jsem si maximálně užil Drupal Dev Days Vienna 2023, kde jsem pomohl organizátorům s přípravou programu, newsletterů a příspěvků na sociálky a přímo na místě zase s mikrofonem. Několikadenní akce mi dala spoustu nových informací, prohlédl jsem si po pár letech opět Vídeň a potkal řadu zajímavých kolegů. Už pomalu přemýšlím, zda se příští rok vydám na stejnou akci do Burgasu.

Image
Jan Polzer
Ve Vídni jsem sice nepřednášel, ale stejně jsem si díky pomoci organizátorům vzal mikrofon do ruky a potrénoval angličtinu

Podzimní FrontKon Brno 2023 asi nic jiného netrumfne. A jako letos poslední akci jsem si kromě přebírání cen vyslechl i zajímavé přednášky na WebTop100.

Nebyl jsem letos ale jenom v roli diváka. Dostal jsem hned čtyři příležitosti něco povídat publiku. V březnu jsem přednášel u Superkoders o Google Analytics 4. V září jsem na SEO BootCamp 2023 povídal o tom, jak používám R Studio pro zpracování dat v souvislosti se SEO. Určitě tam byly lepší přednášky, ale já se díky tomu vetřel na akci, kterou pořádali SEO specialisté pro SEO specialisty.

Začátkem prosince jsem si užil půlhodinku povídání na DigiDay #18 o tom, jak zapojujeme AI do vývoje webů u nás v agentuře. Přes dva tisíce registrovaných zájemců o přednášky, to znělo jako výzva, tak snad jsem nezklamal.

Image
Jan Polzer
3, 2, 1 a vysíláme DigiDay #18

A jestli jsem měl na DigiDay malinkaté pochybnosti, zda to zvládnu, tak u posledního vystoupení na vánočním srazu Frontendistů, jsem už zcela relaxoval. Povídal jsem o zkušenostech z dvacetileté praxe tvůrce webů, k několika tipům jsem přidával své veselé historky s klienty. A ať už se zhruba šest desítek lidí smálo mé trapnosti nebo těm historkám, účel to splnilo. Před Vánocema jsem pobavil kolegy z oboru.

Image
Jan Polzer
Vždycky jsem chtěl lidi bavit svými reálnými historkami. Nejen z webařiny.

Nový hardware

Zůstávám věrný značce Apple. V práci mám Mac mini s M2, doma poslední intelácký iMac 27“ a před koncem roku jsem upgradoval notebook na Macbook Pro s novým procesorem M3, 1TB úložištěm a 36 GB RAM.

Mráčky tu ale jsou. Pořídil jsem si také iPhone 15 Pro. A po týdnu jej vrátil. Podle přátel používajících iOS jsem šílený hejtr, podivín používající kombinaci Android + MacOS, nepružný a změny odmítající týpek. Já si naopak myslím, že přecházet se má vždy k lepšímu a ne na nedotažený systém a ošklivý hardware. Podrobněji se k tomu vyjádřím v článku během ledna. Cítím, že se musím z této zkušenosti vypsat.

Image
Jan Polzer
Po letech na plachetnicích letos opět s motorem na kanálech ve Frísku

Cestování

Pracovně jsem zavítal do Vídně a Bratislavy, kde zbyl čas i na prohlídky měst. Kromě spousty drobných víkendových výletů po Česku (hlavně do okolí mého oblíbeného Baťova kanálu a na Vysočinu) jsem letos vycestoval jen do Nizozemí. V létě jsme si po pár letech pronajali motorovou loď na kanálech se dvěma kamarády a mou partnerkou. Týden jsme strávili nocováním v přírodě i ve městech. Poté jsme se rozloučili a už jen my dva pokračovali na ostrov Terschelling a poté okružní cestou po pobřeží Ijselmeeru.

Image
Přístav Petrov
Ani v Petrově na Baťově kanále si neodpustím plavbu s lodí z Holandska

Potkali jsme se s kamarádkou, která vlastní historickou plachetnici, zažili jednu z nejhorších letních bouří v Nizozemí za poslední roky, podívali se na Severní moře a ochutnali spousty tradičních jídel. A já se na podzim vrátil zpět, abychom se na 130leté plachetnici vydali vstříc bouřlivým vodám Waddenzee na závodě Brandaris Race. Co na tom, že byl kvůli nepřízni počasí z bezpečnostních důvodů zrušen. 

Image
Jan Polzer
Na Brandaris Race se vracím pravidelně každý podzim od roku 2017

Naší výhrou byla cesta samotná a setkání s přáteli z Německa a Nizozemí. Propluli jsme bezpečně mořskými i alkoholovými vodami.

Image
Waddenzee
Plavby z Harlingenu na Terschelling a do okolí jsem si zamiloval

Kultura

Když si tak uplynulý rok rekapituluju, jsem docela překvapen, na kolik kulturních akcí jsem vyrazil. Je to potřeba. Člověk vypadne ze stereotypu své práce a střídání obrazovek počítače a televizoru. V únoru jsem zavítal na předávání Ceny města Brna do historických prostor Nové radnice. Hned o dva dny později na úplně jiný level, koncert mé oblíbené kapely Manowar.

V březnu jsme si poslechli netradiční koncert harfy a vibrafonu od Fratelli Bilan. V květnu jsem zavítal na vernisáž obrazů mého drahého klienta a dlouholetého ředitele Divadla Radost Vlastimila Pešky. V listopadu jsme pro změnu zavítali na vernisáž obrazů s komentovanou prohlídkou od mé kamarádky Lenky Husárikové do Hranic na Moravě.

Image
Vlastimil Peška, Jan Polzer
S Vlastimilem Peškou na jeho vernisáži

Závěr roku byl ve znamení dvojice vánočních koncertů, a to Moravského klavírního tria a ledové královny Tarjy Turunen.

S kolegou z agentury Ivanem Kebelešem jsme dostali pozvání na slavnostní otevření rekonstruovaného domu v rámci projektu Cihlu k cihle, kterému jsme pomohli bezúplatně připravit webové stránky.

Věnoval jsem se s přáteli také pěstování pivní kultury a mimo jiné jsem byl na svatbě vlastních rodičů, kteří do toho 43 let od rozvodu opět práskli. A pokud za kulturu považujete i Macarenu nebo ukázku břišního tance v mém podání na vánočním večírku, můžeme udělat další čárku do seznamu.

Image
Jan Polzer
Pivní kultura, taky kultura

Masáže

Z celého výčtu mých aktivit mě napadají už jenom masáže. Málo se to ví, ale jeden čas jsem měl období, kdy jsem chtěl umět i něco jiného než jen ťukat do klávesnice. Něco, co mě uživí i v pozdějším věku. Věnoval jsem hodně času studiu masérských technik na specializovaných školách, udělal jsem si státní zkoušku, různé certifikáty a chvíli se tomuto oboru věnoval.

Od covidu už na to nebyla chuť. Až letos jsem si opět vyzkoušel sílu dotyku a práce s energií. Velmi pravděpodobně na to příští rok navážu.

Co čekám od roku 2024?

Pracovně nás v agentuře čeká dokončení hned několika větších rozpracovaných projektů. Všechno jsou to weby na Drupalu. Připravujeme i nějaká specializovaná řešení na Nette, což si vyžádá mou velkou pozornost.

Je to poslední rok pro Drupal 7, takže předpokládám budu mít nějakou práci spojenou i s touto skutečností.

Chci se opět vydat do Nizozemí na lodě, do Fríska i na můj milovaný Terschelling. Pokud to vyjde, tak opět s kamarády z Česka i Německa. Slyšel jsem bohužel i nějaké špatné zprávy od přátel kapitánů, tak doufám, že to nebude můj poslední výlet za nimi.

Měl bych zapracovat na své fyzičce. Což neříkám ve spojení s novoroční aktivitou a rostoucím pupkem. Spíše mi vadí klesající vitalita celkově a rozbředlé bicepsy.

A v profesním směru se plánuji dále vzdělávat v Symfony s využitím SymfonyCasts a ve zpracovávání dat, kde mě velmi baví kurzy, které nabízí DataCamp. V plánu jsou nějaké konference o Symfony, setkání příznivců Drupalu a po letech dám šanci i WebExpo.

Reporty dalších lidí od webu

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru