Lepší SEO? Jak posílat data do IndexNow v CMS Drupal, WordPress a Joomla

IndexNow je nový protokol umožňující webům informovat vyhledávače o změnách v obsahu. Upozornění odeslané do jednoho se navíc postupně rozešle do dalších podporovaných vyhledávačů. A proč tomu nyní věnovat pozornost? Podporovat jej začal Seznam.cz.

IndexNow je náhradou staršího pingnutí do vyhledávače Bing od Microsoftu. Ping, který jste možná používali, byl zrušen a místo něj Microsoft přišel s řešením IndexNow API. Jakmile na web přidáte nový obsah nebo změníte stávající, pošlete pomocí IndexNow API upozornění podporovanému vyhledávači, ten váš web neprodleně navštíví a změny případně zaindexuje. Vyhnete se tak čekání, až změny robot vyhledávače objeví sám.

Vyhledávač Bing není jediný, který IndexNow podporuje. Druhým je Yandex. Ani u jednoho z nich si vlastně nejsem jistý, jestli je webmaster nebo SEO specialista potřebuje. Co však našince k IndexNow přivede je před pár dny oznámená podpora tohoto řešení ze strany českého vyhledávače Seznam.cz.

Je to tedy relativně čerstvá záležitost a nedá se čekat, že podpora IndexNow pro Seznam.cz coby primární vyhledávač bude u pluginů a modulů pro redakční systémy široká. Dobrá zpráva ale je, že ve skutečnosti stačí upozornit pouze jeden z vyhledávačů a ten vzápětí pošle informace do všech ostatních, které IndexNow podporují.

Stačí nám tedy do webu doplnit jakékoli rozšíření, které umí poslat informace do Bingu a zbytek je zařízen. Doufejme.

Jak to funguje pod pokličkou? Na webu je třeba mít speciální soubor s vygenerovaným klíčem. Při odesílání stránky do vyhledávače mu předáváte její URL, klíč a umístění klíče. Tento klíč je následně držet v cache, z webu se nestahuje při každé návštěvě. Více viz dokumentace.

IndexNow pro Drupal

Pro redakční systém Drupal jsem objevil dvě řešení. Více se mi líbí modul Index Now. Ke dni přípravy článku jej používá dle reportů trapných 11 webů, ale věřím, že minimálně kvůli Seznam.cz se přidají další.

To je vše, odesílání k indexaci by mělo začít fungovat. Jako výchozí postačí ponechat vyhledávač Bing. Ten by pak měl upozornit i Seznam.cz a všechny ostatní.

IndexNow pro Drupal

Druhým řešením pro Drupal je modul Simple XML Sitemap, který by rovněž měl IndexNow podporovat. Zatím jsem ale neměl příležitost jej vyzkoušet. Na generování mapy používám modul XML Sitemap a ten v sobě zatím podporu pro IndexNow nemá.

Jak na IndexNow pro WordPress

Seznam.cz ve svém informačním mailu o podpoře této záležitosti zmiňuje jako plugin pro WordPress přímo IndexNow Plugin od Microsoftu. Letmým pohledem na statistiku stažení jsme v jiné dimenzi než v případě Drupalu.

Kromě toho IndexNow Plugin sleduje i neúspěšné pokusy a umožňuje automatické odesílání do IndexNow zapnout. Stačí v příslušném obdélníku kliknout na trojici teček a následně funkci Edit preference.

IndexNow pro WordPress

IndexNow a Joomla

V redakčním systému Joomla je možné podporu IndexNow implementovat pomocí rozšíření JSitemap. Bohužel, bude vás stát pěkných pár stokorun. Bezplatné řešení jsem nenašel, takže v tomto případě to berte jenom jako doporučení bez screenshotu.

Tip: pokud využíváte CDN Cloudflare, vězte, že IndexNow podporuje automaticky.

Další informace o IndexNow

Pokud chcete o této službě vědět více, podívejte se na následující zdroje:

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Zdravím, vedeli by ste mi poradit kde presne v JSitemap (joomla) sa dá implementovat IndexNow ?

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru