TomTom Go 630: GPS navigace pod stromeček

Uvažujete nad koupí GPS navigace, kterou darujete někomu pod vánoční stromeček? Mohla by to být právě GPSka TomTom Go 630, která nabízí řadu zajímavých funkcí, skvěle se s ní pracuje a nabízí i něco více, než jen běžné navigační funkce. Po delší době je to jeden z modelů, který mě zaujal jednoduchostí ovládání a přesností navigace. Před GPS dávám stále raději přednost mapám a paměti. Když se netrefím, alespoň poznám okolí místa, kam jedu.

Předesílám, že nejsem zrovna expert v oblasti GPS navigací, považuji se za obyčejného uživatele a podle toho také GPSky hodnotím. Článek se nesnaží být podrobnou recenzí ani nemám touhu nového TomToma srovnávat s konkurencí. Budu rád, když pod článek napíšete svoje zkušenosti s GPS navigacemi i svého favorita.

TomTom patří k nejznámějším značkám na poli GPS navigací a jeho model Go 630 byl představen před pár týdny. Jde o klasickou GPS navigaci s dotykovým 4,3" displejem, podporou SD a MMC karet, USB a Bluetooth rozhraním a výdrží okolo 300 minut při provozu na baterie.

Vydejte se na cestu s GPS

Propojení na GPS družice trvá velmi krátce, většinou to bylo okolo půl minuty až minuty, což je doba, během které se akorát pohodlně v autě „usádlíte". Vyhledání trasy je klasické - vyberete si navigování na adresu nebo střed města a postupně zadáváte svůj cíl. V TomTomu Go 630 nechybí alternativní trasy. Nejjednodušší alternativou je zadání průjezdního místa, můžete se vyhnout části trasy nebo uzavírce, případně upravit mapu. Časté trasy lze uložit mezi oblíbené.

TomTom Go 630: GPS navigace pod stromeček

Za velice užitečnou považuji funkci pro prohlížení mapy nezávisle naplánované trase. Můžete se tak dopředu podívat do míst, kam hodláte vyrazit. I zde funguje vyhledávání. Výchozím bodem pro prohlížení mapy je střed Prahy.

TomTom Go 630: GPS navigace pod stromeček

Nastavujeme TomTom Go 630

Hlas, který vám říká, kudy máte jet, se jmenuje Miloslav. Kromě něj je k dispozici i ženská alternativa, tu si však musíte dodatečně nainstalovat. Kromě toho můžete nahrávat vlastní hlasové instrukce. Celkem si tak upravíte 56 slov a frází. Kromě navigace můžete použít vlastní pokyny i pro body zájmu. Ty je nejprve potřeba aktivovat. TomTom Go 630 nabízí ozvučení v podobě různých cinknutí, takže nahrání vlastních poznámek je vhodné. Snad jen na restaurace můžete použít výchozí nahrávku, která se podobá chroupání chipsů.

TomTom Go 630: GPS navigace pod stromeček

TomTom Go 630 vás dovede upozorňovat i na blízkost škol a kostelů (hrozí zvýšený výskyt pozor nedávajících chodců...), volitelně vás upozorní i na překročení maximální povolené rychlosti a navrhuje přestávky v řízení.

Vyhněte se dopravním zácpám

Ve spolupráci s mobilním telefonem dovede TomTom Go 630 vyhledávat informace o aktuální dopravní situaci a navrhne optimální objízdné trasy. To je jedna z funkcí, kterou ani při sebelepší práci s mapou a autorádiem nemůžete bez GPS realizovat. Když už jsme u mobilního telefonu, pak v případě, že nabízí bezdrátové Bluetooth připojení, můžete k němu TomTom Go 630 používat jako doplňkové handsfree.

TomTom Go 630: GPS navigace pod stromeček

V TomTom Go 630 nechybí adresář kontaktů, po připojení telefonu můžete pracovat i s textovými zprávami.

GPS jako prohlížeč obrázků a přehrávač

Jedním z dalších možných využití GPS navigace TomTom Go 630 je prohlížeč dokumentů a obrázků nebo přehrávač hudby. Obrázky a dokumenty je možné rotovat po obrazovce, co se týče hudby, pro tu je využíváno propojení na iPod. Přehrávání přímo v navigaci jsem nenašel.

TomTom Go 630: GPS navigace pod stromeček

Cestování s TomTom Go 630

K GPS navigacím jsem se stavěl vždy s dávkou nedůvěry. Předně, nemám rád, když mi někdo kecá do řízení. Mám také pocit, že při jízdě s GPS navigací mám tendenci více sledovat přístroj než silnici a chodníky před sebou. U TomToma Go 630 oceňuji pohodlné nastavení, nemusel jsem laborovat nad nastavením hlasových instrukcí, které mi u GPS obecně dělají hodně problémů (GPSky se se mnou jednoduše nebaví). Navigace v jízdních pruzích je poměrně přesná, TomTom přesně upozorňuje na to, v jakém jízdním pruhu se máte držet, abyste později neměli problémy s odbočením.

TomTom Go 630: GPS navigace pod stromeček

TomTom Go 630 nabízí pokrytí 22+9 zemí střední, východní a západní Evropy. Do 30 dní po koupi si můžete zdarma stáhnout aktualizované verze map. Nemá smysl, abych tu dopodrobna vyjmenovával specifikace této GPS navigace, ty najdete v každém eshopu. Cena okolo 6 000 Kč s DPH (+/-) není nejnižší, je však někde ve středu, a pokud zastáváte názor, že je laciná věc dvakrát placená, pak by vás TomTom Go 630 neměl zklamat.

Na závěr ještě jednu perličku. Nevím, zda to bylo stahováním pošty na mobilním telefonu nebo hlasitým kýchnutím ve ztichlém a potemnělém bytě, ale TomTom Go 630 se zcela nečekaně probudil a poradil mi, abych se hned, jakmile to bude možné, otočil. V tu chvíli by se ve mně krve nedořezal ;-) Máte také podobné historky s GPS navigací?

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Taky si už delší dobu s GPS navigací hraju, zatím jen na smartphone s aplikací iGo 8. Na poměrně malém displeji (2,8") se to ale hodí spíš na pěší turistiku, proto se poohlížím i po nějakém větším kolegovi do auta. Tomáš Holčík v Computeru testoval zajímavý model i s kamerou na zadní nárazník, což se může opatrnějším řidičům hodit :)

Profile picture for user Jan Polzer

Já bych spíš řekl neopatrným řidičům ;-) Každopádně bych to do auta asi nechtěl, to bych pak mohlo jezdit samo.

návštěvník

Vždyť k tomu bude vývoj směřovat. Auto beru jako prostředek a každé zjednodušení je výhodou. I když třeba auto. převodovku bych nechtěl, to už by byla v autě hrozná nuda a svádělo by to ke spánku.

návštěvník

Musel jsem se pousmát nad termínem - po delší době. Vždyť 630 se liší jenom pokrytím map, jinak funkce a ovládání jsou stejné jako u modelů, které začínají 7 a 9 a jsou již nějakou dobu v prodeji. 630 je ideální pro řidiče, kteří jezdí na dovolenou na Jadran a v těsném okolí Čr. Tímto je geniální.

návštěvník

A kde byl pan autor na počet map 22+9, to taky nevím. Dělejme raději věci, kterým rozumíme a jsme na ně odborníci.

Profile picture for user Jan Polzer

Počet map je odsud. Nicméně když přepočítám oficiální seznam, je jich 25.

Termín "po delší době" - to není myšleno z úhlu pohledu člověka, který v rukou střídá úplně všechny GPSky, které se objeví. To, že mě tento TomTom zaujal po delší době prostě znamená, že asi pětice jiných GPS, které jsem tento rok zkoušel, se mi z různých důvodů nelíbila. Co se Vám na tom nezdá?

Ano, nejsem odborník na GPS. Je to napsáno v druhém odstavci s tím, že nikoho nenutím číst následující řádky, které nejsou odbornou recenzí.

návštěvník

Omlouvám se za původní reakci, možná trochu silnější, ale Váš úvod vyzněl trochu nešťastně. Protože jste nenapsal s čím srovnáváte a co srovnáváte. Protože jak jsem psal, 630 se vůbec nijak neliší od 730, 930. Je to v podstatě pokračování 720 a 920, stejné funkce jenom nějaké vylepšení. A tyhle modely jsou na trhu již přes rok, proto ten údiv nad termínem delší doba. Takže vůbec nic extra nového.
A pokud něco veřejně napíšete, tak holt lidé reagují, i když je nikdo nenutí to číst.

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Poslední komentáře
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru