Articles Geotag - komponenta pro vkládání odkazů na články do mapy

Zajímavé rozšíření pro redakční systém Joomla!, Articles Geotag, je určeno pro tzv. geo tagging, tedy přidávání odkazů na články na mapu. Komponenta najde své uplatnění např. na webových stránkách, které publikují recenze na restaurace nebo různé destinace cestovních kanceláří nebo webů o cestování.

Articles Geotag dovede vložit do mapy ikonky, na které když kliknete, zobrazí se bublina s krátkým popiskem a odkazem na kompletní článek. Příjemnou vlastností této užitečné komponenty je i fakt, že je zdarma.

Co umí komponenta Articles Geotag?

Jak již jsem uvedla, komponenta Articles Geotag umožňuje vkládání odkazů na články do mapy, ale to není vše. Vkládat, upravovat a mazat odkazy v mapě lze přímo z front-endu. Dle nastavení komponenty to mohou dělat buď registrovaní a přihlášení uživatelé, uživatelé se speciálním přistupem nebo kdokoliv.

Komponenta využívá mapy Google. Na výběr máte z několika typů map - hybridní, obecné, letecké a terénní. Dále si pro mapu můžete si nastavit úvodní a detailní zoom a zvolit střed mapy zadáním GPS souřadnic. Konfigurovatelná je samozřejmě i velikost mapy samotné a jednotlivých ikonek.

Kompatibilita komponenty Articles Geotag

Komponenta Articles Geotag byla vyvinuta dle slov svých autorů pro Joomla 2.5, ale otestovali ji i na Joomla 1.6 a 1.7, a funguje tam bez problémů.

Návod na instalaci komponenty Articles Geotag

Poté, co si stáhnete komponentu Articles Geotag, nainstalujete ji standardně přes Správce rozšíření.

Nastavení komponenty Articles Geotag

V samotném nastavení komponenty nic nenajdete. Jednotlivá nastavení jsou možná až při vytváření každé ze 3 stránek, které umožňuje komponenta Articles Geotag přidat na web - tedy stránky s mapou, stránky pro přidávání geotagu a stránky pro správu všech geotagů. Běžně to může fungovat tak, že stránka s mapou bude přidána do menu, které bude přístupné všem, a stránka pro přidávání a správu geotagů se zobrazí jen určité skupině uživatelů po přihlášení.

1. Vložení mapy

náhled mapy vytvořené komponentou Articles Geotag

Stránka s mapou s geotagy se přidává jako samostatná položka v menu.

  1. Jděte do menu "Nabídky", zvolte si nabídku (menu), do které chcete mapu přidat, a pak "Přidat novou položku nabídky".
  2. Z typů položek nabídky zvolte "Articles Map".
  3. V základních možnostech nastavte titulek stránky, typ mapy, úvodní a detailní zoom, GPS souřadnice středu mapy (musí být ve formátu podporovaném Google Maps.)
  4. Nastavte šířku a výšku mapy a ikony. Můžete přidat i text nad a pod mapu (např. instrukce jak přidávat další ikony s odkazy na články apod.)
  5. V záložce možnosti odkazu můžete nastavit atribut titulku odkazu, CSS styl a obrázek odkazu (ikonku).
  6. V rámci záložek Možnosti zobrazení stránky a Možnosti META značek můžete vyplnit titulek stránky a metainformace.

nastavení přidání mapy

2. Přidání geotagu

náhled přidávání geotagu

Stejně jako při vkládání mapy postupujete při vkládání stránky s možností přidávání geotagu. Jediný rozdíl je v tom, že v základních možnostech můžete zadat čárkou oddělené ID kategorií, do kterých spadají články, které se mají na mapu přidat.

Samotné přidávání geotagu pak probíhá tak, že si na stránce pro přidání geotagu uživatel zvolí z menu článek, ikonu a pak posune ukazatel středu mapy na místo, kam chce geotag na mapě umístit. Poté, co klikne na tlačítko "Save" se zvolená ikonka projeví na stránce s mapou, kterou jsme přidali v prvním kroku.

nastavení přidávání geotagu

3. Správa geotagů

náhled správy geotagů

I stránka umožňující správu geotagů se vytváří coby položka v menu s nastavitelným přístupem pro veřejnost, registrované atd. Výsledkem je seznam všech geotagů, kde lze jednotlivé geotagy upravovat a mazat.

nastavení stránky správy geotagů

Přidávání vlatních ikonek

Komponenta geotag automaticky nabízí ikonky, které jsou vložené v adresáři components/com_artgeotag/icons/. V základu jsou 4 ikonky, které můžete nahradit svými vlastními podle povahy mapy.

Jako jistou nevýhodu, nebo spíš podnět pro vylepšení bych viděla fakt, že lze na mapu přidávat jen ikonky k interním článkům, a ne odkazy na externí články, což by některé zájmové weby určitě využily. Pokud už mají uživatelé možnost zvolit článek v rolovacím menu, mohli by rovnou mít možnost zadat i ID konkrétního článku, protože u některých webů, kde jsou stovky článků může být výběr článku z rolovacího menu poměrně problematické.

Asi by bylo dobré přidat i možnost volby jazyka použité Google mapy, protože standardně je tam italská, což nemá velký vliv na samotné názvy míst na mapě České republiky, ale nápověda pro mapu, která se zobrazuje po najetí myši na kontrolní prvky jsou v italštině.

Velkým přínosem by zajisté byla i možnost přidat mapu do jakéhokoliv článku např. přes modul load position, kterým se vkládají např. galerie. Obecně to funguje tak, že konkrétní mapě přiřadíte nějaký název a do těla samotného článku pak vložíte tag, který obsahuje název přiřazený mapě např. {loadposition mapa1}.

Jinak ovšem hodnotím toto rozšíření vesměs pozitivně. Ovládání je poměrně intuitivní, i když myslím, že stručná dokumentace by mohla být k dispozici ke stažení na webu. Aktuálně je možné se dotázat autorů prostřednictvím veřejného fóra či hledat odpovědi na různé otázky v jeho příspěvcích.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Komentáře k článku

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru