Tip na víkend: jak vytvořit soubor DjVu?

Soubory DjVu jsou určitou alternativou k dobře známým PDF. Pro stejný obsah nabízí formát DjVu menší velikost výsledného souboru, než jeho konkurenti. Využití najde například u skenovaných dokumentů. Jak DjVu vytvořit?

Než se začneme zabývat tím, jak soubory DjVu vytvořit, resp. jak do nich převést již existující dokumenty, pojďme si shrnout několik základních charakteristik formátu DjVu. Tento formát byl vytvořen v AT&T Research s úmyslem nabídnout prostorově úspornější alternativu pro ukládání skenovaných dokumentů, než nabízí PDF. Specializuje se na dokumenty obsahující texty, kombinace různých čar a fotografie.

Pokud zajdeme trochu pod povrch toho, jak jsou data ve formátu DjVu zpracována, zjistíme, že zde dochází k oddělení textové informace od pozadí a obrázků, progresivnímu načítání, použití aritmetiky a ztrátové komprese pro černobílou grafiku. Stejně jako PDF může i DjVu obsahovat textovou vrstvu rozpoznanou pomocí OCR, takže z něj jednoduše vykopírujete texty přes schránku.

Prohlížeče DjVu

K zobrazení obsahu souborů DjVu (používajících přípony .djvu a .djv) můžete použít zdarma dostupné prohlížeče, jako jsou například multiplatformní DjVuLibre nebo WinDjView určený pro počítače s Windows. S formátem DjVu si poradí také známý prohlížeč obrázků IrfanView, přestože to není jeho primární parketa a prohlížení DjVu v něm vůbec není pohodlné. Rozsáhlý seznam dalších prohlížečů najdete na adrese www.djvu.org/links.

Prohlížeč formátu DjVu, program WinDjView

Prohlížeč formátu DjVu, program WinDjView

Převod dokumentů do DjVu online

Také pro převod existujících dokumentů do formátu DjVu existuje řada zdarma dostupných nástrojů. Pokud nepřevádíte zrovna nějaký vysoce důvěrný obsah a máte rádi webové aplikace fungující bez instalace, pak se podívejte na Any2DjVu Server.

Najdete zde jednoduchý formulář pro nahrání dokumentu v mnoha formátech a následný převod do DjVu. Přepínátkem si vyberte, zda soubor pro převod nahrajete z disku nebo zda zadáte jeho adresu, je-li již online. Poté si vyberte zdrojový formát a klepněte na tlačítko Submit. Any2DjVu Server vám následně nabídne políčko pro upload zdrojového dokumentu, výběr rozlišení a možnost spustit proces rozpoznávání znaků (OCR). Ten je však použitelný jen s anglickými texty.

Převod PDF do DjVu pomocí Any2DjVu Serveru

Převod PDF do DjVu pomocí Any2DjVu Serveru

Při převodu dokumentu do DjVu budete informováni o aktuálním průběhu této operace, poté se objeví odkaz ke stažení převedeného dokumentu ve formátu DjVu.

Jednoduchý test s převodem čistě textového dokumentu o čtyřech stranách a různém formátování ukázal, že DjVu opravdu nabídne menší velikost. Zatímco PDF vytvořené pomocí Adobe Acrobatu 9 při výchozím nastavení mělo velikost 94,4 kB, po převodu do DjVu pomocí Any2DjVu Serveru (také s výchozím nastavením), měl dokument 22,6 kB. Formátování obsahu přitom zůstalo nezměněno.

Prohlížení DjVu v IrfanView

Prohlížení DjVu v IrfanView

Převod skenovaných předloh na desktopu pomocí DjVu Solo

Nemáte-li důvěru k online aplikacím, stáhněte a nainstalujte si prográmek nazvaný DjVu Solo. Do něj dokumenty přímo naskenujete a uložíte, případně otevřete již existující oskenovaná data v podobě obrázků JPEG, BMP, TIFF a několika dalších. Do formátu DjVu jej pak převedete pomocí funkce File | Encode as DjVu.

Vytvoření DjVu pomocí DjVu Solo

Vytvoření DjVu pomocí DjVu Solo

Další informace o formátu DjVu najdete na Wikipedii, Wikimedii, a především na webu DjVu.org.

Tagy

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Marketing Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Mam maxi problem s programem "DJVu Solo" !!!

Nelze vlozit vetsi mnozstvi obrazku (jiz hotovych) najednou do programu. Nutno vkladat jednotlive ?!!

Pekne hloupe pri treba 200 obrazcich JPG. Nelze ani oznacit treba adresar z ktereho se maji obrazky prevest.

Takovy hmadny prevod obrazku do PDF je hotovy ihned.

 

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru