Statping: nejlepší hostovaná aplikace pro monitoring webů?

Jak sledujete dostupnost svých webů? Tipuji, že pomocí nějaké freemium služby s pětiminutovým intervalem, nebo naopak drahým profi řešením. Uvažovali jste nad vlastní hostovanou aplikací? Mám tip na jednu s přehledným rozhraním, spoustou možností a snadnou implementací.

Proč sledovat web? Jednoduše proto, že web, který neběží, nevydělává a neplní jiný svůj případný účel. Dlouhé roky používám službu Uptimerobot, chvíli jsem si hrál s hostovaným projektem PHP Server Monitor. Vyzkoušel jsem i Statusdroid. Každé z těch řešení má nějaké plus.

Ale nedávno jsem narazil na aplikaci Statping napsanou v jazyce Go. Už mám s řešeními na této platformě kladné zkušenosti, konkrétně používám GIT repozitář Gogs a jeho fork Gitea. Je to vždy lehké, rychlé řešení a obvykle s pěkným rozhraním. Statping není výjimkou.

Statping

Instalace Statping

Aplikace je napsána v jazyce Go, takže ji stačí překompilovat a spustit ve vašem systému. Já jsem využil oficiální Docker image postavený na Alpine Linuxu. Složku /app mám mapovanou na hostitelský systém kvůli případným upgradům aplikace. Jsou v ní konfigurace a také SQLite databáze s daty.

Pokud dáváte přednost klasickým databázím, pak si při instalaci Statping zvolíte mezi MySQL a Postgresem. Instalace proběhne včetně ukázkových měření služeb Google a GitHubu. Ty stačí v nastavení smazat a můžete začít plnit vlastní.

Po instalaci, a to i opakované, se mi Statping zadrhl s točícím se kolečkem. Nevadí. Stačí přejít na adresu /login, zadat přihlašovací údaje zvolené při administraci a můžete Statping začít používat.

Mimochodem, uživatelských účtů lze mít samozřejmě více. Zároveň odlišujete, kdo bude administrátorem aplikace a kdo bude moci jen koukat.

Přehled služeb

Jednotlivé weby se zadávají na stránce Services. Nejprve doporučuji vytvořit skupiny. V mém případě jsou to například „Moje weby“ a „Weby klientů“. Každý web, který chcete sledovat, pak zařazujete do některé ze skupin, které pak jsou graficky odděleny v jednotlivých přehledech.

Statping

Důvod, proč se tato část jmenuje Services a ne Websites, je prostý. Statping vám totiž nesleduje pouze HTTP s metodou GET, tedy běžné načtení webu. Lze s ní sledovat i komunikaci na TCP, UDP, gRPC a ICMP ping. U webů navíc volíte mezi metodami GET, POST, DELETE, PATCH a PUT.

Jsou tu různé vychytávky:

  • url adresa monitorovací podstránky pro danou službu
  • veřejné zobrazení monitoringu nebo jeho ukrytí jen pro přihlášené uživatele
  • interval kontroly
  • timeout požadavku
  • http hlavičky a očekávaná odezva v podobě HTTP kódu a regexu stavové odpovědi
  • kontrola SSL certifikátu, což mimochodem neuměl zmíněný PHP Server Monitor
  • použití TLS certifikátu
  • notifikace s nastavením maximálního počtu opakovaní

Na tak jednoduchou aplikaci to myslím není vůbec špatné.

Nástěnka a detaily měření dostupnosti webů

Výsledky měření vám Statping zobrazuje hned v několika podobách a na několika místech. Výchozí je uvítací stránka aplikace. Zobrazuje čárky pro posledních devadesát dní a červeně na nich zobrazí, pokud měla daná služba v tu dobu jakýkoli výpadek. Rovněž uvidíte, jak je na tom v danou chvíli.

Statping

Trošku mi vadí, že červeně se označí i případ, kdy web neodpovídal dostatečně rychle. Na druhou stranu, od toho je možnost upravit timeout odpovědi a pokud web reaguje pomalu, je třeba to nějak řešit.

Pod přehledem dlouhodobé statistiky uvidíte grafy s vývojem rychlosti odezvy. Každou službu lze rozkliknout do detailu na její samostatnou stránku, kde uvidíte historicky naměřenou latenci a zaznamenané výpadky.

Administrační stránka Dashboard zase zobrazuje aktuální stav všech sledovaných služeb ve formě dlaždic s naměřenou odezvou. Další rychlý přehled podobný tomu z titulní strany najdete na stránce Services.

Statping

Široké možnosti upozornění na výpadky webu

Silnou stránkou Statping jsou možnosti upozorňování, které kromě klasického mailování zahrnují Slack, Discord, Telegram, Twilio a další komunikátory, zavolání Webhooku a také notifikaci do aplikace v mobilním telefonu. Tu stačí s webovým rozhraním spárovat pomocí QR kódu.

Statping

Další postřehy

Statping obsahuje rovněž RESTFUL API, takže měření služeb do něj můžete ládovat i vzdáleně, stejně tak z něj načtete zjištěné údaje. Zatím jsem nenašel nic, co by mi zde vyloženě chybělo. Snad jen spárování jednotlivých služeb nebo skupin s uživatelskými účty. Statping by pak byl výrazně univerzálnější. Zkuste a uvidíte sami.

Buďme ve spojení, přihlaste se k newsletteru

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracováním osobních údajů. 
Více informací v Ochrana osobních údajů.

Autor článku: Jan Polzer

Tvůrce webů z Brna se specializací na Drupal, WordPress a Symfony. Acquia Certified Developer & Site Builder. Autor několika knih o Drupalu.
Web Development Director v Lesensky.cz. Ve volných chvílích podnikám výlety na souši i po vodě. Více se dozvíte na polzer.cz a mém LinkedIn profilu.

Komentáře k článku

návštěvník

Uz mrtvy projekt, treba sledovat jeho klon statping-ng kde je zaujem pokracovat vo vyvoji

Přidat komentář

Odesláním komentáře souhlasíte s podmínkami Ochrany osobních údajů

reklama
Moje kniha o CMS Drupal

 

Kniha 333 tipů a triků pro Drupal 9


Více na KnihyPolzer.cz

Sledujte Maxiorla na Facebooku

Maxiorel na Facebooku

Nové diskuze
Hosting pro Drupal a WordPress

Hledáte český webhosting vhodný nejenom pro redakční systém Drupal? Tak vyzkoušejte Webhosting C4 za 1200 Kč na rok s doménou v ceně, 20 GB prostoru a automatické navyšováním o 2 GB každý rok. Podrobnosti zde.

@maxiorel na Twitteru

Maxiorel na Twitteru